Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 13. 12. 2024 o 17:32. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Hadica by mala byť ohybná a stabilná. Nemala by sa lámať ani trhať, mala by vydržať teplo aj chlad a nebyť pritom príliš drahá.

  • Pohyblivosť: Najdôležitejšou vrstvou hadice pre pohyblivosť a tvárnosť je tkané armovanie. To zaisťuje, že hadica je tvárna, odolná voči tlaku a tvarovo stabilná, nepretáča sa ani sa neláme.
  • Stabilita a odolnosť proti namáhaniu, napr. pri silnom pretlaku: To, ako stabilná hadica je, závisí predovšetkým na kvalite materiálu a tiež jeho kombinácii.
  • Odolnosť proti poveternostným vplyvom: Hadice, ktoré sú celý rok vonku, musia odolať silným výkyvom počasia. A pokiaľ to nedokážu, rýchlo sa na nich vytvoria trhliny či póry.
  • Ekologický materiál

Ako vybrať záhradnú hadicu

Vysoko kvalitné záhradné hadice sú vyrobené z niekoľkých vrstiev. Vďaka tomu sú pevné, do určitej miery odolné proti mrazu a dobre ohybné. Hadice vyrobené z vláknom vystuženého plastu sú síce lacnejšie, ale majú tendenciu sa lámať. Ľahko ohýbať sa začnú až keď je vonkajšia teplota nad desiatimi stupňami. Lepšie je tak vyberať hadicu z gumy aj napriek tomu, že je ťažšia a drahšia. Výhodou je, že sa neláme a je tvárna.

Hadice sa odlišujú aj svojou odolnosťou voči tlaku. Táto hodnota je uvedená na obale a bežne sa pohybuje okolo 20 barov pri 20 °C.

Záhradné hadice sa väčšinou skladajú z troch vrstiev:

  • vonkajší plášť
  • tkaná vložka
  • aspoň jedna vnútorná vrstva

Vonkajší plášť a vnútorná vrstva sú väčšinou vyrobené z PVC. Tento materiál je buď nový alebo neobsahuje bárium, kadmium ani olovo. Alebo sa jedná o recyklovaný materiál, ktorý je v maximálnom možnom zmysle oslobodený od cudzích telies. Kvalita materiálu sa môže, najmä pri recyklovateľnom materiáli, veľmi líšiť.

Alternatívnym materiálom je syntetický kaučuk (EPDM). Tieto veľmi pružné flexibilné gumové záhradné hadice sú však veľmi drahé. Materiál je možné vystužiť penou či rôznymi prímesami. Existujú aj záhradné hadice zo zmiešaného materiálu.

Najdôležitejšou vrstvou záhradnej hadice je tkané armovanie. To zaisťuje, že hadica je flexibilná, tvárna, odolná proti tlaku, tvarovo stabilná, nepretáča sa a neláme. V závislosti na účele a kvalite existujú najrôznejšie druhy armovania. Maximálne nároky spĺňajú priečne armovanie alebo špirálovité pletené tkaniny.

Ako vybrať záhradnú hadicu

Koniec záhradnej hadice určuje, aké dávky vody budú záhradu osviežovať. Záhradné postrekovače a zalievacie tyče majú rôzne funkcie. Dá sa s nimi zavlažovať, zalievať, jemne kropiť a dostať sa aj na ťažko prístupné miesta.

Vozíky na hadicu umožňujú úsporné skladovanie záhradnej hadice. Na vozík sa hadica navíja pomocou kľučky. Hadica je na bubne vozíka navinutá žmurknutím oka. Vozíky na hadice môžu byť opatrené aj takými vychytávkami, ako je prípojka proti ohnutiu hadice, rám zaručujúci vysokú stabilitu alebo stopku proti odkvapkávaniu vody.

Držiaky na hadicu sú jednoduchým riešením, ako uskladniť záhradnú hadicu. Pomocou nástenného držiaka na hadicu môžete hadicu navinúť a zavesiť na stenu. Držiaky na hadicu sa vyrábajú z kovu alebo plastu. Kovový držiak je robustný a má oproti plastovému variantu dlhšiu životnosť.

Ďalším praktickým pomocníkom na zavlažovanie je vodiaci prvok. Ten zabraňuje tomu, aby ste hadicu pri pohybe po záhrade vláčili cez záhony.

Praktickou vecou je automatický primiešavač hnojiva do zavlažovacieho systému. Má veľký plniaci otvor s indikátorom stavu naplnenia, ventil na vyprázdnenie pred príchodom mrazov resp. pred naplnením tekutého hnojiva.

Ako vybrať záhradnú hadicu

Záhradnú hadicu by ste mali skladovať najlepšie vo zvinutom stave tak, aby sa nemohla zlomiť. Existuje niekoľko variantov držiakov na stenu a hadicových bubnov, na ktoré je možné hadicu navinúť.

Ako vybrať záhradnú hadicu

Pred pripojením hadice s niekoľkými zadažďovačmi k vodovodnému kohútiku musíte vedieť, aká vysoká je prietoková hodnota (hodnota spotreby) vodovodného kohútika.

Dá sa to ľahko zistiť. Postavte pod kohútik desaťlitrovú nádobu a pustite vodu naplno. Ako dlho trvalo kým sa nádoba naplnila? Tak získate hodnotu počtu litrov za sekundu.

Na 25 metrov pripojeného vedenia je nutné ešte pripočítať sekundu navyše. Túto hodnotu musíte prepočítať podľa výrobcu (niektorí uvádzajú prietokovú hodnotu zadažďovačov v litroch za sekundu). Dôležité je, aby všetky zadažďovače, ktoré sú pripojené k jednému vedeniu, dohromady neprekročili prietokovú hodnotu vodovodného kohútika.

Ako vybrať záhradnú hadicu

Vašu záhradu by ste mali vysadiť rastlinami podľa toho, kde žijete. Napríklad v suchých oblastiach sa neodporúča vysádzať rastliny s veľkou spotrebou vody.

Čo tak premyslieť pripojenie zavlažovacieho zariadenia na nádrž s dažďovou vodou? Oproti vode kohútikovej totiž neobsahuje chlór a pri používaní nedochádza k zasoľovaniu pôdy. Táto varianta je nielen lacná, ale hlavne šetrná k prírode.

Na skladovanie zachytenej dažďovej vody sa používajú špeciálne barely a sudy na dažďovú vodu. Dažďová voda by mala byť uskladnená na chladnom mieste a nemala by byť vystavená priamemu slnečnému žiareniu. V ponuke nájdete sudy na dažďovú vodu plastové s vekom aj bez veka alebo sudy s kohútikom.

Zavlažujte vo večerných hodinách, v noci a skoro ráno. Voda sa tak hneď nevyparí a prenikne do hĺbky. Hlavným obdobím zavlažovania je začiatok mája až polovica septembra a zavlažovať by sa malo každé tri až štyri dni.

Po zavlažení by ste mali pôdu najskôr preskúšať. Mala by byť nasiaknutá vodou do hĺbky cca 20 cm. A nezabudnite, že novo vysadené rastliny potrebujú viac vody.

Ako vybrať záhradnú hadicu
hore