0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 7. 12. 2023 o 13:34. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať a zariadiť terárium

Ako vybrať a zariadiť terárium

Čaká vás nákup terária? Ste na správnej adrese. V tomto článku si povieme, ako vybrať správne terárium a čo všetko by v ňom nemalo chýbať. Ideme na to.

Kam s ním

Než sa vrhnete do hľadania ideálneho terária, premyslite si, kam ho umiestnite. Ak nájdete miesto s dostatkom denného svetla, bude to výborné. Ak nie, bez umelého osvetlenia sa nezaobídete. Dokonca aj nočné živočíchy potrebujú jasne odlíšiť deň a noc. A keď to nepôjde prirodzeným spôsobom, mali by ste im zaistiť aspoň svetlo umelé.

Tvar terária

Tvar terária by sa mal odvíjať od prirodzeného prostredia, v ktorom zviera bežne žije. Žije v stromoch alebo na skalných stenách? Kúpte terárium orientované na výšku. Žije na zemi? Siahnite po dlhšom teráriu. Váš nový spolubývajúci by mal mať k životu dostatočný priestor:

  • Jaštery - dĺžka terária by mala byť približne 7x dlhšia ako ich telo bez chvosta.
  • Hady - najdlhšia stena terária by mala byť minimálne tak dlhá ako samotný had.
Tiež majte na pamäti, že zviera môže ešte nejakú dobu rásť. Radšej si nechajte rezervu.

Teplota

Nech si zaobstaráte akéhokoľvek živočícha z ríše plazov, počítajte s tým, že nemá termoreguláciu. Je teda závislý od teploty okolia. A tú určujete vy. Pokiaľ bude teplota v teráriu nízka, váš nový prírastok bude tmavý. Prečo? Čierna farba lepšie pohlcuje teplo. To všetci poznáme, keď sa v lete oblečieme do tmavého oblečenia a potom si to celý deň vyčítame.

Ďalšia nepríjemná vec je, že váš plaz nebude v chladnom prostredí príliš dobre žrať. Je to z toho dôvodu, že jeho vnútorné orgány nebudú optimálne fungovať. A tým pádom nedokáže správne tráviť potravu.

Riešenie

Aby váš nový kamarát pekne prospieval, doprajte mu optimálnu teplotu pomocou teráriového ohrievača. Zistite, v akých prirodzených podmienkach zviera vo voľnej prírode žije a podľa toho nastavte teplotu.

Teplota by nemala byť na všetkých miestach terária rovnaká. Ako to zabezpečíte? Do jedného rohu napríklad umiestnime vyhrievaciu lampu a do druhého nejakú rastlinu, ktorá zaistí potrebný tieň.

Starostlivosť o zviera v teráriu

Dekorácie do terária

Možno už máte presne vymyslené, aké doplnky do terária dáte. Ale pozor. Substrát, rastliny i ďalšie komponenty by mali čo najviac korešpondovať s miestom, kde živočích bežne žije. Ak si napríklad kupujete zviera, ktoré žije vo výškach a vy mu nedoprajete dostatok plôch pre lezenie, jaskýň a konárov, príliš šťastné nebude.

Osvetlenie

Osvetlenie, ďalšia položka, ktorú budete pri zháňaní vybavenia do terária riešiť. Tu nastáva najčastejší problém v tom, že my vnímame svetlo úplne inak ako plazy. Mrkneme do terária a povieme si: "Tu je dosť svetla, to bude stačiť." Omyl. Plaz má iné oči ako my. On potrebuje viac UVA žiarenia, ktoré sa niekedy tiež označuje ako dlhovlnné. Inak nebude príliš aktívny.

Riešenie

Pri výbere správneho osvetlenia radšej siahnite po výhrevnej žiarovke. Nie po infračervenej. Úplne najlepším variantom je plnospektrálny dosvit. Ako to? Tieto špeciálne svetlá dodajú zvieraťu plné spektrum slnečného svitu. A ono bude aktívnejšie a šťastnejšie.

Výber terária

Denné jaštery a UVB žiarenie

Ak si plánujete zaobstarať denného jaštera, bude vás zaujímať UVB žiarenie. To sa nazýva aj ako strednovlnné. Aby sa váš jašter vyhol krivici, potrebuje dostatok UVB žiarenia. Krivica je ochorenie kostí, ktoré sa bez UVB žiarenia zle vyvíjajú, deformujú a lámu. U tohto druhu ochorenia sa do kostí neukladá vápnik a dochádza k postupnému rozpadu.

Riešenie

Pri zaobstarávaní správneho osvetlenia berte aj v tomto prípade ohľad na to, odkiaľ plaz pochádza. Púštne plazy majú napríklad oveľa väčšie nároky na UVB žiarenie než chameleón, ktorý je zvyknutý žiť v pralese, kam sa priame slnko takmer nedostane.

Napadá vás ešte nejaký komponent, ktorý plánujete dať do terária? Napíšte nám. Spoločne všetko preberieme a nájdeme to najlepšie. Sme tu pre vás.

hore