0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
8. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 26. 4. 2024 o 20:05. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať jazierkovú techniku

Odborník na jazierka a jazierkovú techniku povedal: "Ak chcete záhradné jazierko, musíte sa o neho starať. Nie je to dieťa, je to len kombinácia techniky a neskrotnej prírody, ale vyžaduje svoju starostlivosť. Pokiaľ ho necháte len tak, pokazí sa a zdivočie. "V preklade to znamená, že vám v záhrade namiesto jazierka zostane smradľavá zelená kaluž ...

Ako vybrať jazierkovú techniku

Ako vybrať jazierkovú techniku

Ešte skôr, než hrabnete do hliny, musíte vedieť, aké veľké a hlboké vaše jazierko bude. Pretože objem vody a hĺbka sú pre výber filtrácie a čerpadla to najdôležitejšie. Tiež je dobré vedieť, či plánujete malý vodopád, potôčik alebo napríklad fontánku, a podľa toho vybrať doplňujúce čerpadlo.

A čo ryby? Ak ich chcete mať celý kŕdeľ, aby v jazierku bolo živo, zbystrite. Ryby znižujú účinnosť filtrácie o polovicu - zohľadnite to pri jej výbere.

Medzi jazierkovú techniku patria:

  • filtrácia
  • čerpadlo
  • vzduchovadlo
  • vykurovací plavák

Ako vybrať jazierkovú techniku

Pozor,

s počtom rýb sa účinnosť filtrácie znižuje o polovicu: napr. pri objeme jazierka 6 000 l vyčistí filtrácia 6 m3 bez rýb, avšak iba 3 m3 s rybami. Prečo? Pretože ryby sú veľkým zdrojom nečistôt a je potrebné s nimi pri výbere filtrácie počítať.
V HORNBACHu kúpite už hotové jazierkové sety - filtrácia aj čerpadlo presne na mieru vášmu jazierku. A ako bonus pre vás máme skúsených odborníkov a ich rady.

Jazierková filtrácia

Hlavnou funkciou filtrácie je čistiť vodu. Vyberajte ju podľa objemu vody v jazierku. Slabá filtrácia by viac vody nezvládla dobre vyčistiť, navyše by sa častejšie zanášala a vy by ste mali viac práce, než je potrebné.

Filtráciu umiestnite vonku v blízkosti jazierka. Pretože sa filtrácia skladá z niekoľkých filtračných častí - štrk, piesok, molitan atp. je dôležité ju pravidelne udržiavať. Podľa potreby preplachujte filtre ručne jazierkovou vodou - voda z vodovodu by umyla aj tie dobré baktérie, ktoré jazierko potrebuje.

Každá filtrácia má v sebe zabudovanú UV lampu. Tá zabíja škodlivé baktérie, ktoré kalia vodu. Na jeseň je dobré vymeniť v UV lampe žiarovku. Vždy je dobré sa pri výbere filtrácie poradiť s odborníkom. Tento prístroj ožaruje tečúcu vodu skrz rúrku UV svetlom, čo spôsobuje, že drobné nečistoty, riasy a mikroorganizmy prasknú. A ich zvyšky sa následne vyfiltrujú.

Ako vybrať jazierkovú techniku

Avšak takýmto spôsobom vzniká až extrémne čistá voda, ktorá prepúšťa slnečné lúče hlboko do hĺbky. Ryby a žaby môžu dostať úpal a už sa kvôli priezračnosti vody nemôžu schovať pred predátormi, čo ich stresuje. Ďalším problémom je, že usmrtené mikroorganizmy, ktorých úlohou je prírodné čistenie vody, teraz chýbajú, čo opäť vyvoláva potrebu umelého čistenia.

Majte na pamäti, že voda je v lete o niečo kalnejšia - to je úplne normálne. Dopadajúce svetlo sfarbuje všetky organické látky plávajúce vo vode pomocou chlorofylu. V dôsledku toho sa voda sfarbuje do zelenohnedej. Prenechajte čistenie vašej jazierkovej vody prírode. Zasiahnuť stačí iba v prípade núdze.

Jazierkové čerpadlá

Bez čerpadla nefunguje filtrácia, netečie potôčik, nepadá vodopád ani netryská fontána. Bez čerpadla sa v záhradnom jazierku nezaobídete.

Dôležitými parametrami pre výber správneho jazierkového čerpadla sú veľkosť jazierka, celkový objem vody a hĺbka - pre správnu funkciu čerpadla musíte pred výberom vedieť, v akej hĺbke bude čerpadlo uložené. Je to pre to, aby čerpadlo zvládlo vytlačiť vodu do filtrácie / na hladinu.

Uložte čerpadlo čo najhlbšie do jazierka. Vďaka tomu bude čerpadlo tlačiť do filtrácie čo najviac špinavej vody a vaše jazierko bude čistejšie. Vhodné je položiť čerpadlo na kameň - nasávalo by zbytočne nečistoty a bahno z dna a zanášalo filtráciu.

Umiestnenie mimo jazierko sa prevádza do takzvanej čerpadlovej šachty. Čerpadlo je tu nutné umiestniť pod vodnú hladinu. K čerpadlu sa pripojí sacia a tlaková hadica a zavedie sa do jazierka. Prípadné údržbové práce na čerpadle tým pôjdu vykonať ľahšie. Zaistenie spoja hadice s vodou môžete zabezpečiť pomocou kameňov.

Druhy čerpadiel

Fontánkové čerpadlo

  • dokonale vykoná efekt striekajúcej fontánky nad hladinou
  • pri výbere čerpadla zohľadnite výšku fontánky (tzn. aby čerpadlo zvládlo vodu vytlačiť - a to ako z dna jazierka, tak nad hladinu)
  • môžete čerpadlo usadiť na vyvýšené miesto (kameň, bedňa atp.), nebude nutné mať čerpadlo s tak veľkým výkonom
  • nenapojuje sa na filtráciu, do jazierka tak potrebujete 2 čerpadlá a 2 zásuvky
  • ak vyberiete z čerpadla fontánkovú trubičku, získate čerpadlo potočné

Tieto prístroje nielen poháňajú vodné fontány, ale tiež ponúkajú kombináciu s filtrom. Výkon čerpadla závisí na výške a šírke dostreku. Čím vyššie a širšie má vystrekovací prúd byť, tým viac vody musí čerpadlo za hodinu prepraviť.

Príklad

Pri výške dostreku 0,5 m je potrebné čerpadlo s výkonom 4 000 l / h.

Vodopádové čerpadlo

  • dokonale vykoná efekt vodopádu
  • pri výbere čerpadla zohľadnite výšku a silu vodopádu (tzn. aby čerpadlo zvládlo vodu vytlačiť - a to ako z dna jazierka, tak do vodopádu)
  • nenapojuje sa na filtráciu, do jazierka tak potrebujete 2 čerpadlá a 2 zásuvky

Potočné / Vodopádové čerpadlo

  • Aby sa dostala voda z jazierka opäť k "prameňu" potoka, je nutné ju tam napumpovať. Obehové čerpadlo už tu nie je potrebné, pretože má často už zabudované filtre. Výkon čerpadla sa odvíja od výšky a šírky potoka popr. vodopádu.
  • Čím vyšší a širší potok / vodopád je, tým väčšie množstvo vody musí čerpadlo za hodinu prepraviť.

Príklad:

Pre potok s výškou 1,50 m a šírkou 40 cm je nutné čerpadlo s výkonom 6 600 l / h dokonale vykoná efekt potôčikového prúdu.

  • Môžete ho pripojiť na filtráciu
  • a potôčikom vám potečie čistá voda do jazierka.

Ako vybrať jazierkovú techniku

Vzduchovadlo / prevzdušňovacie čerpadlo

  • nutnosť, ak máte v jazierku ryby
  • prevzdušňuje vodu pre ryby a pomáha preto zamrznutiu

Nezabúdajte na pravidelnú údržbu vášho záhradného jazierka vlastnými rukami. V sezóne na padanie lístia je dobrým pomocníkom krycia sieť - napnete ju a s napadaným lístím zrolujete. Ak sa vám vytvorilo na dne jazierka bahno, môžete ho vypustiť a vyčistiť, alebo si kúpte jazierkový vysávač - ale to už je investícia pre skutočných fajnšmekrov.

Filtračné / obehové čerpadlo

Kolobehom vody, ktorý v prírodných povodiach zabezpečuje vietor, sa voda v jazierku obohacuje o kyslík. Zároveň majú tieto čerpadlá často tiež filter, ktorý odstraňuje nečistoty a poletujúce častice.

Namiesto nasávania a vypúšťania vody od seba musia byť vzdialené čo najviac. Filtračný výkon čerpadla sa vypočítava z povrchu jazierka, hĺbky a objemu. So vzrastajúcim počtom rýb filtračný výkon čerpadla klesá. Pre rybie jazierko s povrchom 20 m2 a hĺbkou 1 m je potrebné napr. čerpadlo s výkonom 5 000 l / h. Pre rovnako veľké jazierko bez rýb zvládne také čerpadlo 10 000 l / h.

Prevzdušňovacie čerpadlo

Umiestňujú sa do sucha a nad vodnú hladinu, aby sa do prístroja nemohla dostať skrz hadice žiadna voda.

Kúrenie

Vykurovanie jazierka je na mieste len vtedy, ak v ňom chováte chovné ryby, ktoré nie sú vybavené na prezimovanie. Na to existujú vykurovacie tyče, ktoré sa vložia do jazierka a kompletné vykurovacie systémy, ktoré sú čiastočne prevádzkované dokonca pomocou solárnych článkov. V tomto prípade si nechajte poradiť od odborníka.

Ak máte vo vaše záhradnom jazierku ryby aj v zime, majte hĺbku jazierka aspoň 1,5 m. Proti zamrznutiu si môžete kúpiť aj vykurovací plavák.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore