0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
8. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 24. 4. 2024 o 11:01. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako sa starať o záhradné jazierko

Ako sa starať o záhradné jazierko

Ak ozdobíte svoju záhradu jazierkom, jedna povinnosť vás neminie. Aj v súkromnom biotope sa musíte pravidelne starať o čistotu vody. A je úplne jedno, či má vaše záhradné jazierko rozmery rybníka alebo je malé ako dlaň.

Veľkosť a umiestnenie jazierka

Platí to pre jazierka čisto okrasné, rekreačné, v ktorých sa budete kúpať, aj pre tie, ktoré budú domovom pre ryby. Odborníci neodporúčajú miešať kúpaciu funkciu jazierka s chovnou.

Pre všetky zmienené typy záhradných biotopov platí, že najlacnejšie sú tie, ktoré staviate iba raz, ste v nich schopní zachovať čistotu vody a postarať sa o zeleň. Čistotu vodnej plochy ovplyvňuje jej veľkosť a záleží aj na tom, či je jazierko napustené stojatou alebo pretekajúcou vodou.

Podstatné sú aj druhy a spôsob vysádzania vodnými rastlinami a blízkosť opadavých stromov. Musíte brať do úvahy aj ihličnany, ktoré síce ihličie nezhadzujú, ale niečo z nich padá stále. Najnepríjemnejší je peľ, ktorý dokáže spustošiť nejednu vodnú hladinu.

Tak ako pri všetkých vodných prvkoch, nachádzajúcich sa v exteriéri, platí, že účelnejšie je nájsť a odstrániť príčiny ako riešiť dôsledky.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Pri údržbe záhradného jazierka paradoxne platí, že čím je jeho vodná plocha väčšia, tým menej práce bude jeho používateľ mať. Odborníci sa zhodujú, že záhradné jazierko, aby získalo samočistiacu funkciu, musí mať minimálnu rozlohu okolo 50 metrov štvorcových, ideál začína na 80 plošných metroch.

Najväčšia hĺbka by mala dosiahnuť 170 až 200 centimetrov.
Pri menších jazierkach, kde prírodný ekosystém nedostane dosť priestoru, musíme rovno počítať s tým, že sa o čistotu vody budú musieť postarať technológie a doplnky dosť podobné ako povinné príslušenstvo k bazénu.

Ako je spomenuté vyššie, pri plánovaní, kam jazierko umiestnime, berieme do úvahy predovšetkým koruny opadavých drevín. Ak sa budú nakláňať nad hladinu, budú síce v lete vrhať milosrdný tieň, ale na jeseň smerom k hladine zhodia metráky lístia, s ktorých elimináciou budete musieť jazierku pomôcť umiestnením siete.

Ako prírodný slnečník dobre poslúžia aj ihličnany, ktoré okrem smrekovca neopadávajú. Že to ale nie je najlepší nápad pochopíte v momente, keď znečistia široké okolie svojim peľom. Dokážu pokryť hladinu súvislou žltou vrstvou. Tu žiadna prevencia ani sila prírodného čistenia nepomôže. Pre návrat priezračnej vody budete musieť zapnúť filtračné zariadenie.

Pri kúpacích jazierkach, predovšetkým pri tých s malou rozlohou, dochádza k znečisteniu aj tým, čo do nich nanesú kúpajúci sa ľudia. Pozor tiež na trávu, ktorá môže pri kosení napadať do jazierka. Aj to ohrozuje kvalitu vody.

Väčším jazierkam prospieva ostrovček umiestnený uprostred plochy. Je nielen dostatočne elegantný, ale aj užitočný. Rozšíri sa ním prirodzená zóna pre výsadbu rastlín a ocenia ho aj vodné živočíchy a vtáky.

Ideálne je samozrejme jazierko prietokové, kde sa voda mení. Stojatá voda, zvlášť v malých plytkých jazierkach, má obmedzenú možnosť prírodného čistenia. V dôsledku napadaných nečistôt sa potom voda rýchlejšie kazí. Naopak pretekajúca voda nečistoty odnesie a jazierko sa sústavne zásobuje čerstvou vodou. Tá je pre rastliny a vodné živočíchy, ak sú obyvateľmi vášho biotopu, zdrojom kyslíka. Na prevzdušnenie a prečistenie vody dobre poslúžia aj umelé vodopády, kaskády či fontány.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Čistiaca zóna - vodné rastliny

Základom čistej vody v dostatočne veľkom jazierku sú ale pomocníci z rastlinnej ríše umiestnení v dostatočne veľkej čistiacej zóne. Preto je nevyhnutné osádzať okraje nádrže vodnými rastlinami.
Je vyskúšané, že na zelenú zónu by mala pripadnúť zhruba polovica plochy jazierka.

Prírodná nádrž tiež môže byť prepojená so samostatnou čistiacou zónou vysadenou kombináciou vodných rastlín. Odborníci varujú pred tými veľmi rozpínavým, tzv. expanzívnymi, ktoré sa pri nedostatočnej údržbe dokážu roztiahnuť po celej vodnej ploche, čím narušia prirodzenú rovnováhu.

Vodné rastliny by mali "hore" vytvárať obdivuhodné zelené zátišia a "dole" by ale mali prirodzene pracovať na prírodnom čistení vody. Preto im musíte buď vymedziť určitú časť a tú oddeliť kamenným múrikom postaveným na dne alebo ich vysievať do košov a vakov. Mix oddelenej zóny a výsevných vakov je najspoľahlivejší najmä pri vysadení expanzívnejších druhov rastlín.

Vlastný kôš vyžaduje napríklad aj tak populárne lekno. Výsevný kôš je ale pár centovou záležitosťou. Pre vlastnú výsadbu rastlín je vhodnejšie umiestňovať ich do štrkového lôžka. Štrk, na rozdiel od substrátu plného živín, núti zeleň, aby plnila funkciu čističov vody.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Čistenie vody - filtrácia, chemické prípravky

Ak nefunguje v jazierku dokonalý ekosystém, budete mu musieť s čistením vody pomôcť. Ruku k dielu ale budete musieť priložiť vždy na začiatku sezóny. Z vody je potrebné odstrániť napadané konáre, odumreté rastliny a všetky ďalšie väčšie nečistoty. Menšie už pojme skimmer - hladinový čistič.

Potrebné bude vytrhať premnožené vodné rastliny a ukotviť tie zostávajúce. Nevyhnutné bude sprevádzkovať čerpadlo aj filtračné zariadenia a kvalitu vody skontrolovať pomocou testera.

Okrasné rybičky sú síce lákavou živou dekoráciou, ale ich výkaly obsahujú látky podporujúce rast rias. Špecialisti na záhradnú architektúru preto odporúčajú umiestniť ryby len do okrasných jazierok.

Neskonzumované kŕmivo vo vode zahníva, preto sa odporúča sypať ho do plávajúcich krmítok. Za vhodnejšie sa považuje riešenie nasadiť ryby do dočišťovacieho jazierka, ktoré je súčasťou biotopu určeného aj na kúpanie.

Pre zaistenie čistej vody ako na kúpanie, tak pre chov okrasných rýb aj zdarný rast rastlín, je najvhodnejšie inštalovať do jazierok na celú sezónu filtračné sety, pozostávajúce z čerpadla, UV sterilizéru (lampy) a biologického filtra. Zachytia hrubé nečistoty, zbavia vodu kalu, rias aj choroboplodných zárodkov.

Biologické filtre nenarušujú biologickú rovnováhu v jazierku a likvidujú len nechcených nájomníkov. Na filtráciu sa používa piesok, jačmenná slama, rašelinové granule alebo keramické krúžky s vysoko poréznym povrchom, v ktorom sa usádzajú užitočné baktérie.

Výber vhodnej filtrácie sa odvíja nielen od objemu vody v jazierku, ale aj od jeho využitia. Je zásadný rozdiel medzi jazierkom bez rýb a jazierkom s rybami. Osobitné pravidlá potom platia pre jazierka kúpacie.

Pripomeňme, že UV čistič predstavuje najšetrnejší spôsob, ako sa zbaviť zelenej vody. Za štandardných podmienok potom nemusíte používať žiadne chemické prípravky. Tie prídu na rad len v prípade, že vodu znečistili nepredvídateľné okolnosti.

Hlavným cieľom pri bazénovej vode je jej čistenie - nesmú v nej prežívať žiadne mikroorganizmy. Z tohto dôvodu sa čistá voda v bazénoch označuje ako tzv. mŕtva. Na rozdiel od vody v bazénoch sa voda v záhradných jazierkach označuje ako živá. Poskytuje totiž domov rastlinám, živočíchom a mikroorganizmom.

Z tohto dôvodu nemožno ich vodu upravovať chemickými prostriedkami používanými pre bazény. Pre biotopy, pokiaľ vyžadujú zásah "chémie", sa preto vyrábajú špeciálne sady, ktorých zloženie zohľadňuje špecifiká jazierkovej vody.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Bez základov chémie sa ale ako majiteľ záhradného jazierka nezaobídete. Než sa pustíte do úpravy vody, zistite si, čoho sa jej v jazierku nedostáva alebo čoho naopak prebýva. Na jednoduché určovanie slúžia testovacie prúžky, ktoré určia najdôležitejšie parametre jazernej vody: zmerajú hodnotu pH, celkovú tvrdosť vody, karbonátovú tvrdosť, dusitany a dusičnany. Výsledok zistíte podľa grafu, ktorý je súčasťou každého balenia testera.

Ak napúšťate jazierko vodou z vodovodu alebo je rovnováha narušená po dlhotrvajúcich dažďoch, použite prípravky, ktoré na seba trvalo naväzujú ťažké kovy a neutralizujú chlór. Po zvyšok sezóny už budete len kontrolovať kvalitu vody a upravovať ju vhodnými prípravkami, ak to nezvládne ekosystém. Nezabúdajte ani na filtračné zariadenie, ktoré musíte čistiť. Po skončení sezóny vypnite filtráciu a zazimujte ju.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Prehľad prác, ktoré sa viažu k jednotlivým ročným obdobiam

Jar

  • V marci je na programe generálne čistenie jazierka. Odumreté časti rastlín, lístia a pod. je nutné odstrániť. Naviac prestrihajte príliš bujne rastúce rastliny a prípadne ich presaďte.
  • Až do mája môžete potom pridávať nové rastliny. Obšas je nutné taktiež vymeniť a doplniť vodu v jazierku.
  • V prípade, že bude v jazierku príliš veľa bahna a tým sa bude do vody dostávať nadbytok živín, môžete ho čiastočne odsať. Odsávanie bahna vykonajte iba v prípade, ak je to naozaj potrebné a hrozí naplavovanie, pretože v bahne žije mnoho drobných živočíchov, ktoré sú dôležité pre ekosytém jazierka.

Leto

  • V letných mesiacoch by ste mali odloviť vláknité riasy pomocou hrablí alebo podberákov. Ideálne sú tie s teleskopickou rukoväťou, ktorými obsiahnete celú vodnú plochu.
  • Skontrolujte aj rastliny, či nie sú napadnuté škodcami. Ak áno, zakročte.
  • Pri silnom odpare doplňte a filtrujte vodu.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Jeseň

  • Akonáhle teplota vody klesne pod 10 °C, nastal čas na zazimovanie. Ak sú rybky obyvateľmi jazierka, prestanú žrať a stiahnu sa späť do hĺbky. Od tohto okamihu ich prestaňte kŕmiť. Ak ryby nemôžu v jazierku kvôli malej hĺbke prezimovať, musíte ich vyloviť. Rovnako je nutné vytiahnuť prezimujúce rastliny a jazierkové prístroje.
  • Čerpadlá nikdy nenechávajte cez zimu na suchu. Doprajte im vedro s vodou a miesto, kde nemrzne.
  • Príliš veľké a rozmnožené lekná a pálky vystrihajte. Niektoré zvädnuté stonky však nechajte stáť pod ľadom pre zaistenie výmeny plynov.
  • Odumreté časti rastlín a lístie vždy vylovte, aby v zime príliš mnoho hnijúceho materiálu neohrozovalo biologickú rovnováhu.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Zima

  • Aj v období zimného odpočinku mikroorganizmy vymieňajú látky, čo vedie k tvorbe plynov. Aby tie mohli unikať, ponechajte vo vode stonky rákosia, rastlín alebo zväzky slamy, ktoré môžu niektoré miesta udržiavať nezmrznuté. Duté rákosie slúži taktiež hmyzu ako zimné obydlie.
  • Nevysekávajte do ľadu diery, pretože to môže ryby vystrašiť a dokonca zničiť ich plávací mechúr.
  • Ryby, ktoré prezimujú v dome, sú umiestnené na nemrznúcom mieste s denným svetlom, aby mohli reagovať na priebeh dňa. V núdzovom prípade nasimulujte deň a noc pomocou lampy. Pravidelne vymieňajte vodu. Prípadne tu môžete ďalej nechať zapnuté čerpadlo. Krmivo pre jazierkové ryby sa dáva iba v prípade, že prezimujú vo vode s teplotou nad 10 °C. V tej totiž nespia.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Dekorácie a doplnky

Záhradným jazierkam pristane rad dekorácií, ktoré ho nielen krášlia, ale sú aj užitočnými pomocníkmi. Jazierkové figúrky sú príjemným oživením, pozor ale na ich množstvo. Väčšiu parádu urobí jeden solitér, nie veľa drobností, ktoré nemajú ďaleko ku gýču. Jazierku určite viac než trpaslík pristanú makety vtákov alebo rýb, ktoré môžu zároveň plniť aj funkciu chrličov.

K jazierku si môžete kúpiť kvalitné umelé kamene, ktoré sú takmer na nerozoznanie od prírodných. Na rozdiel od nich ale majú tú výhodu, že s nimi pohnete bez toho, aby ste museli zapojiť hydrauliku.

V sortimente hobbymarketov nájdete aj umelé pne, ktoré môžete nechať obrastať vodnými rastlinami. Na prevzdušnenie vody dobre poslúžia vodné zvony, napeňovače a osviežujúce kaskády.

Dostupné sú aj hotové potôčikové diely či vodopádové prvky z nerezovej ocele. Nimi prúdiaca voda dodáva jazierku kyslík a ak vyberiete správny model, lahodia aj oku. Ak ste obstarali do jazierka "vodotrysk" v akejkoľvek podobe, oceníte fontánové čerpadlo.

Ako sa starať o záhradné jazierko

Pri jarnej údržbe jazierka budete potrebovať aj škálu výsadbových košov, kedy tie opotrebované budete musieť vymeniť. Špeciálne typy sú určené výhradne pre lekná, prirodzené dominanty vášho biotopu. V ponuke nechýba ani hromada výsadbových aj spevňujúcich rohoží s príslušnými zaisťovacími prvkami, ktoré uľahčujú vymedzovanie jednotlivých zón.

Pri starostlivosti o prírodný biotop sa nezaobídete ani bez ďalších drobností, napríklad bez sietí proti padajúcemu lístiu, prevzdušňovača či teplomeru.

Nevyhnutným pomocníkom je aj vysávač záhradného jazierka, ktorým odsajete sedimenty z dna. Princíp vysávača je rovnaký ako u bežných typov na suchú prevádzku, namiesto vzduchu ale nasáva vodu spolu s bahnom a kalom, ktorú prefiltruje. Pevné látky sú oddelené od vody.

Niektoré jazierkové vysávače vedia vyčistenú vodu vrátiť späť do jazierka. Väčšina ale bahnitú vodu vypúšťa odtokovou hadicou. Keď ju namierite do záhona, pomôže vám zaliať a voda sa nevsiakne bez úžitku.

Záhradné jazierko je záľuba na celý rok. Je to ale koníček s nárokmi na váš čas, pretože ho nemôžete nechať príliš dlho bez dozoru. Odmení sa vám však viac než bohato.

hore