Váš prehliadač neakceptuje Cookies. Pre optimálnu funkciu a zobrazenie obsahu povoľte v nastavení prehliadača používanie Cookies a spustite stránku znova.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 5:52. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Pripravte si betón, penetráciu, stierku, dlažbu, lepidlo, škárovaciu hmotu, rezačku obkladov, miešadlo, ozubené hladidlo, valček. Asistenta potrebovať nebudete, s našim návodom to dáte sami. Vonku by malo byť medzi 15-20 °C a ak budete čakať dážď, majte pripravený igelit.
Pred samotnou pokládkou vyberte dlažbu, lepidlo, krížiky, ozubené hladidlo a pripravte si plán pokládky:
dlažba - mrazuvzdorná (nenasiakne vodu a nepopraská mrazom), protišmyk R10, R11,
lepidlo - flexibilné, mrazuvzdorné,
ozubené hladidlo - náradie pre nanášanie lepidla vyberajte podľa veľkosti dlažby. Hladidlo určuje množstvo naneseného lepidla. 30x30 cm - 6mm hladidlo; 60x60 cm - 10mm hladidlo.
plán pokladania - zmerajte si povrch a rozvrhnite si pokládku tak, aby vám nevznikali 1cm medzery, ktoré nemožno položiť. Začnite zakladať od exteriéru, kde je dlažba vystavená poveternostným vplyvom (rezné strany dlažby nasiakajú). Pri stene, pod strechou môžete skončiť pokojne polovicou dlažby.
krížiky - určujú šírku škáry a zaistia vám rovnomernú pokládku. Voľte 3mm šírku. Na veľkoformátové dlažby môžete použiť novinku 3D klipy.
Nepodceňujte prípravu
Príprava podkladu pre novú dlažbu je tým najdôležitejším krokom. Postup prípravy sa bude líšiť podľa toho, aký povrch váš balkón má a či je problematický - betón, dlažba.
Ak pokladáte novú dlažbu na betón, je potrebné opraviť vady - drobenie, praskliny, diery, vysoká nasiakavosť (test nasiakavosti - nalejte na betón vodu a ak vám do 2-3 minút zmizne, povrch je chybný). Povrch opravte tenkovrstvovým betónom.
Ak je na balkóne pôvodná dlažba, skontrolujte poklepaním, či dlažba "neduní". Znamenalo by to, že nedrží a podklad pre novu dlažbu nie je spoľahlivý. V takomto prípade je potrebné starú dlažbu osekať a odstrániť pôvodné lepidlo.
Ak je stará dlažba v poriadku a vy na ňu budete pokladať novú, zistite si, či vám všetko výškovo sedí - či otvoríte dvere na balkón atď. Mrknite aj na náš postup, ako položiť dlaždice na dlaždice.
Možnosti pokládky dlažby
1. Dlažba na terasu
Vyčistite škáry a mastnotu z dlažby.
Naneste adhézny mostík (penetrácia s kremičitým pieskom, ktorá zaistí jednoduché priľnutie materiálov).
Dlažbu na terasu lepte výhradne disperzným lepidlom s 4mm ozubeným hladidlom.
2. Kamenný koberec
Nebudete musieť nič rezať, povrch pripravíte rovnako ako pred dláždením (betón, penetrácia, hydroizolácia, penetrácia).
Zmiešate spojivo s kamienkami a stierkou ho nanesiete do roviny.
3. Pokládka na terče
Ideálna pre veľkoformátovú dlažbu alebo do extrémnych klimatických podmienok.
Terče sa pokladajú na upravený podklad a na ne sa usadzuje dlažba.
Krok za krokom
Spádovanie
01
Spád vám zaistí, že voda z balkóna bude rovnomerne stekať a nebude robiť kaluže. Položte na podlahu vodováhu, a ak vidíte, že spád je aspoň 1 cm, je to v poriadku. Ak je vodováha v rovine, je nutné balkón vyspádovať tenkovrstvým betónom. Na pôvodný podklad natrite penetráciu, tenkovrstvový betón a všetko nechajte 4-5 dní vyzrieť.
Vďaka presahu bude voda z balkóna bezpečne odtekať. Môžete mať presah zo samotnej dlažby alebo môžete využiť tzv. balkónovú lištu. Ak budete dávať na balkón nový betón, položte podlahovú lištu pod neho. Inak je nutné lištu umiestniť pod hydroizoláciu.
Hydroizolácia
02
Na napenetrovaný a dobre pripravený podklad naneste valčekom 1-2 mm vrstvu hydroizolácie. Tá zabráni presiaknutiu vody medzi dlažbou a betónom.
03
Suchú hydroizolačnú zmes miešajte s vodou miešadlom pri najpomalších otáčkach. Pri rýchlych otáčkach by sa vám do zmesi dostal vzduch a namiešali by ste si rýchloschnúcu zmes, ktorú by ste nestihli natiahnuť.
04
Pás steny do výšky sokla natrite hydroizolačnou stierkou.
05
Na tú priložte hydroizolačnú pásku. Zabráni prieniku vlhkosti a zatekaniu. Páskami potom obložíte sokle.
Hydroizoláciu nechajte 1 deň zaschnúť, opäť povrch napenetrujte a môže začať dláždiť.
Dláždenie
06
Namiešajte si primerané množstvo lepidla, ktoré stihnete naniesť ozubeným hladidlom, položiť naň dlažbu, všetko vyladiť, dorezať... Zvyšok lepidla vo vedre by vám počas práce stvrdol.
07
Pokladajte dlažbu spolu s krížikmi a poklepajte jemne gumovým kladivkom. Nechajte 1-3 dni zaschnúť, aby bola dlažba pochôdzna na škárovanie. Pokiaľ máte plochu balkóna veľkú, je potrebné vždy po 8 metroch dlažby použiť tzv. dilatačnú šnúru, ktorá vyrovnáva tlaky takto veľkej plochy.
Tip na rezanie dlažby:
Dnešná dlažba je vyrobená z extra tvrdených materiálov. Pracujte preto výhradne s profi rezačkami (nie je nutné ich kupovať, majú ich v požičovniach). Ušetríte čas, energiu aj peniaze za znehodnotený materiál nevhodnou rezačkou.
Škárovanie
08
Škárovaciu hmotu kúpte výhradne mrazuvzdornú a flexibilnú. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj škárovaciu hmotu s protiplesňovými a vodoopudzujúcimi účinkami. Odtieň voľte podľa vášho vkusu, ideálne podľa farby dlažby. Namiešajte škárovačku podľa návodu na obale. Na roztieranie škárovačky si kúpte neoprénovou stierku - zatlačte s ňou ľahko hmotu do škáry a zvyšok škárovačky z dlažby krásne zotrite.
Pozor!
Sokle vždy škárujte silikónom. Dve rezné plochy pracujú inak a klasická škárovačka by praskla.
09
Dlažbu po škárovačke musíte ihneď vyčistiť a počas čistenia vodu vymeniť 3x. Dlažba musí byť po zaschnutí skutočne čistá, inak si pridáte prácu s ďalším čistením.