Aké sú výhody vstavaného bazéna?

Bazény do zeme sú vhodné pre všetkých, ktorí si chcú na svojej záhrade užiť:

 • viac zábavy,
 • viac priestoru,
 • dlhšiu životnosť bazéna,
 • lepší výhľad do okolia.

Vy určujete otváraciu dobu a na rozdiel od verejných bazénov nebude ten váš nikdy praskať vo švíkoch.

Bazény a bazénové príslušenstvo

Aký zapustený bazén bude pre vás najlepší?

Malo by sa jednať o guľatý bazén, osemstenný, pravouhlý, oválny alebo s individuálnym tvarom? Aký hlboký by mal byť bazén? Máte deti?

Ak ešte nevedia plávať, je zmysluplné postaviť vo vstavanom bazéne aj neplaveckú časť, napríklad v podobe bazénových schodíkov alebo plytčiny, ktorú budú mať dospelí dobre pod dohľadom.

Položte si otázku:
Aký hlavný účel má môj bazén spĺňať?


Športový bazén

Chcete v bazéne športovať a intenzívne ho využívať? Potom sa hodí pravouhlý bazén, ktorý je dostatočne dlhý. Keďže pravdepodobne nechcete po dvoch, troch tempách naraziť na druhý koniec. Ak nemáte na záhrade dosť miesta pre veľmi dlhý bazén, oplatí sa vám bazénový protiprúd.

Bazénik

Ak chcete postaviť bazénik na vyvádzanie pre vaše deti, bude vhodný guľatý bazén. Je prístupný zo všetkých strán a stačiť by mala hĺbka 1,2 metra. Aj v tomto prípade stojí za zváženie plytký neplavecký priestor alebo schody.

Relaxačný bazén

Pokiaľ má byť váš záhradný bazén relaxačnou oázou alebo vizuálnou dominantou vašej záhrady, chce to vašu predstavivosť, individuálny tvar, napr. oválny alebo osemstenný bazén.

Bazény a bazénové príslušenstvo

Tip:

Myslite aj na ďalšie príslušenstvo, ktoré k bazénom jednoducho patrí. Čistú vodu vám zaistí filtrácia, krycie plachty na bazén, bazénové vysávače a bazénová chémia, teplotu vody v bazéne zvýši solárna plachta alebo solárny ohrev. A nezabudnite deťom zaobstarať aj hračky do vody.

Tepelné čerpadlá pre záhradné systémy

Potrebuje váš bazén príliš dlhú dobu na to, aby sa v ňom voda na začiatku sezóny ohriala a na konci leta je už voda na kúpanie zase príliš studená? Predĺžte si kúpaciu sezónu, pretože okrem solárneho ohrevu vám dobre poslúži aj tepelné čerpadlo. S tepelnými čerpadlami môžete až 80 % vydávanej energie získavať z okolitého vzduchu.

Vlastnosti tepelných čerpadiel:

 • Majú o 15-20 % vyššiu účinnosť ako bežné zariadenia.
 • Jednoduchá montáž a obsluha.
 • Sú vybavené vysoko odolnou nehrdzavejúcou schránkou.
 • Sú zabezpečené proti hrdzaveniu, výmenník tepla je vyrobený z nehrdzavejúceho titánu.
 • Vhodné pre vonkajšie teploty nad 10°C.
 • Ekologické chladivo.
 • Majú tiché kompresory.

Bazény a bazénové príslušenstvo

Bazénový protiprúd

Pomocou vstavaného alebo závesného protiprúdového zariadenia môžete plávať ako dlho a ako rýchlo chcete taktiež v menších bazénoch. Žiadne hektické otáčanie do protismeru!

Protiprúd si vyberajte podľa výkonu čerpadla, resp. jeho sily. Ideálnym protiprúdom je ten s výkonom 60 m3/hod.

Záhradná sprcha

Hoci sa to na prvý pohľad nezdá, mať pri bazéne záhradnú sprchu vám ušetrí dosť práce pri čistení vody. Do vody si nezanesiete zbytočné nečistoty a vodu v sprche krásne ohrejú slnečné lúče. Pripojenie k vodovodnému vedeniu je možné vykonať cez záhradnú hadicu.

Bazény a bazénové príslušenstvo

Upozornenie:

Pre vašu bezpečnosť bola sprcha vybavená zmiešavacou tryskou, čo znamená, že pri otočení kohútikom tečie najprv studená voda. Otáčaním potom môžete nastaviť požadovanú teplotu vody.

Osvetlenie bazénov

Svetelné prvky v rôznych farbách a tvaroch, napríklad svetelné gule alebo svetelné štvorce dodajú vášmu bazénu extra nádych! Na osvetlenie bazéna sa tiež výborne hodia závesné podvodné svetlomety alebo podvodné svetla, ktoré sa upevňujú pomocou magnetov.

Bazény a bazénové príslušenstvo

Bublinková masáž v bazéne?

Žiadny problém! Nechajte váš bazén poriadne bublať! Stačí si do bazéna zaobstarať vírivú rohož. Tieto rohože sú vhodné pre všetky bazény do hĺbky až 130 cm. A ich montáž je úplne jednoduchá.

Bazénové vysávače

Nielen čistá voda, ale aj čistý bazén je základom pre radosť z kúpania. Bazén je nutné priebežne čistiť. Našťastie v dnešnej dobe existujú prístroje, ktoré vám pri čistení bazéna pomôžu. Predstavíme vám niekoľko bazénových pomocníkov.

Vysávače dna s filtračným vakom

Existujú bazénové vysávače dna s filtračným vakom, ktoré sa pripoja k záhradnej hadici a ktoré zachytávajú nečistoty do malého filtračného vaku. Takéto prístroje sú vhodné pre čistenie menších bazénov alebo tiež nafukovacích bazénov.

Pri bazénoch s oceľovou vaňou možno vysávače dna pripojiť buď cez pripojovaciu doštičku alebo taktiež cez hadicu ku skimmeru.

Bazény a bazénové príslušenstvo

Automatické vysávače dna

Ručné čistenie bazéna je síce tou najvýhodnejšou metódou, zároveň ale aj tou najnamáhavejšou. Nevýhodou tohto postupu navyše je, že nečistoty sa rozvíria iba krátkodobo a časom opäť klesnú ku dnu alebo sa usadia na stenách.

Múdrou a hospodárnou alternatívou k ručnému drhnutiu je automatický vysávač dna. Tieto čistiace prístroje väčšinou fungujú nezávisle na filtračnom systéme, čo výrazne znižuje spotrebu elektriny filtračného zariadenia. Ďalším kladným vedľajším efektom je, že šetrí prípravky na starostlivosť o vodu.

Upozornenie:

Pre všetky automatické vysávače dna platí, že elektrická prípojka musí byť umiestnená tak, aby mohol vysávač dna bez problémov dosiahnuť ku všetkým stenám a na dno bazéna. Presnejšie informácie nájdete v návode na použitie.