Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 14. 12. 2024 o 18:46. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Typ, veľkosť a hĺbka bazéna závisí na tom, ako a kto bude bazén využívať. Bazény rozdeľujeme na dva základné typy:

Tento typ bazéna je dobrým variantom pre tých z vás, ktorí nechcú riešiť veľké terénne úpravy v záhrade. Nadzemné bazény sú finančne dobre dostupné a môžete si vybrať z mnohých variantov. Ako postaviť nadzemný bazén vám potom poradíme v našom návode.

Nadzemné bazény sa vyrábajú v mnohých prevedeniach. Stretnete sa s bazénmi s kovovou alebo drevenou konštrukciou, s oceľovými stenami alebo so samonosnými PVC bazénmi.

Tento typ bazénov je už nielen väčšou finančnou investíciou, ale náročnejšie sú tiež zásahy do záhrady a samotná stavba. Navyše je k nemu potrebné aj stavebné povolenie. Vydrží vám však takmer večne, neprekáža výhľadu a saltá doň môžete skákať až do súmraku.

Samozrejme na slniečko! Každopádne si určite dobre spočítajte, koľko plochy môžete bazénu dopriať a z akého miesta sa bude ľahko udržiavať. Na vodnú hladinu by mali čo najdlhšie dopadať slnečné lúče. Kúpať sa v chládku by vás za chvíľu prestalo baviť.

Myslite tiež na to, aké rastliny a stromy budete mať v jeho okolí. Padajúce kvety, plody a lístie vám pridajú viac práce. Nad bazénom i pod ním by nemalo viesť žiadne elektrické vedenie.

5 najčastejších otázok pri výbere bazéna

V sortimente bazénovej techniky a bazénového príslušenstva je z čoho vyberať. K malému nafukovaciemu bazéniku pre deti nepotrebujete takmer nič, snáď len hračky do vody. Pri tých väčších je dôležitá nielen starostlivosť o bazén, ale aj starostlivosť o vodu.

Bazénová chémia sú prostriedky, ktoré vám pomôžu udržať vodu v bazéne čistú a bez rôznych mikroorganizmov. V sortimente sa stretnete s bezchlórovými a chlórovými prípravkami. Používajú sa na čistenie, ako prevencia proti riasam, na úpravu pH alebo na zazimovanie.

Ak budete používať bazénovú chémiu, je dôležité zároveň používať aj bazénovú filtráciu. Do menších bazénov vám stačí tzv. kartušová filtrácia, do tých väčších potom filtrácia piesková. Niektoré bazény sa predávajú už v sete s filtráciou.

Kartušová filtrácia je papier, ktorý je spracovaný do kruhu a zložený do tvaru pripomínajúceho harmoniku. Filtračná vložka sa točí a zachytáva nečistoty. Správnu funkciu kartušovej filtrácie zaistíte pravidelnou údržbou. Taktiež je nutné ju podľa vyťaženia bazéna niekoľkokrát za sezónu vymeniť.

Piesková filtrácia filtruje vodu cez pieskovú náplň. Nečistoty sa zachytávajú o kremičitý piesok s rôznou zrnitosťou. Piesková filtrácia zároveň udržiava správnu hodnotu pH. Čistí a mení sa taktiež podľa vyťaženia bazénu. Aj keď je finančne náročnejšia, tak zvládne udržať v čistote aj bazény s objemom 16 metrov kubických.

5 najčastejších otázok pri výbere bazéna

Dobrým pomocníkom pre udržanie teplej vody v bazéne je solárna plachta. Pokiaľ s ňou bazén na noc prikryjete, zmenšia sa tepelné straty nazbierané počas dňa. Môžete ju využiť ako prirodzený ohrievač vody aj cez deň, kedy plachta využíva slnečné lúče a voda sa ohrieva rýchlejšie.

Medzi bazénových pomocníkov patrí plavák na chlórové tablety, čistiace hubky, špeciálne vysávače, sieťky hladinové, rôzne kefy alebo bazénová soľ, ktorá vám okrem iného navodí pocit, že sa kúpete v mori.

Odporúčame používať pred kúpaním záhradnú sprchu a vaničku na umytie nôh. Ušetríte si veľa času pri vyberaní nečistôt. Minimálnym základným bezpečnostným prvkom je krycia plachta na bazén. Buďte ale aj tak so svojimi deťmi obozretní. Stať sa môže čokoľvek.

Ak máte vyšší bazén, určite sa vám budú hodiť bazénové schodíky. Tiež sa hodí mať doma sadu na opravu (záplaty, lepidlo), teplomer a bazénové hadice.

Hoci to tak na prvý pohľad nevyzerá, napúšťaním bazéna môžete svojim susedom pridať vrásky na čele. Väčšina obcí má vo svojich stanovách platnej vyhlášky o využívaní pitnej vody a to hlavne v letnom období, kedy hrozia veľké suchá. Je teda dobré sa vopred spýtať na to (obec, mesto, vodárne atď.), kedy je vhodná doba na napúšťanie z vodovodu pre verejnú potrebu.

Vodárne vám poskytnú praktické informácie, napr. v ktorých hodinách a ako dlho je najlepšie napúšťať bazén z verejného vodovodu. Ďalším variantom je potom možnosť napustenia bazéna z vami objednanej autocisterny.

5 najčastejších otázok pri výbere bazéna

Samotné napustenie bazéna by už malo byť tou pomyselnou čerešničkou na torte. Ale pozor. Je rozdiel, či bazén napúšťate vodou zo studne alebo pitnou vodou. Pitná voda je už dobre ošetrená, vodu zo studne je potrebné prečistiť chlórovaným prípravkom.

V oboch prípadoch ale najskôr zmerajte pH (kyslosť alebo zásaditosť roztoku). Na stupnici pH by to malo ideálne byť medzi 6,6 až 7. Ak sú výsledky dobré, môžete začať používať chemické čistiace prostriedky.

V opačnom prípade sa môže stať, že by prostriedky nemuseli správne fungovať. Prípravky na zvýšenie či zníženie pH bez problémov kúpite.

hore