0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 7. 12. 2023 o 15:33. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Čo dať za kuchynskú linku

Čo dať za kuchynskú linku

Dobre vybraná a vyladená kuchynská linka môže byť kráľovnou vašej kuchyne a z celej miestnosti urobiť funkčný aj dizajnový priestor, v ktorom sa budete cítiť viac než dobre. Nejde ale len o linku samotnú a o rozvrhnutie skriniek.

Zahrňte do plánov aj plochu za pracovnou doskou

Dokonca ani pracovná doska nie je to posledné, čo by ste pri kompletizácii kuchynskej linky mali riešiť. Jej výber je síce dôležitý a zvoliť správny materiál, ktorý vám bude dlho a dobre slúžiť, nie je len tak. Akonáhle ale máte vybranú linku, mali by ste hneď začať riešiť plochu za ňou. Nemôžete totiž nechať za linkou, na ktorej budete pripravovať dobroty, holú stenu. Čoskoro by vyzerala naozaj zle.

  • 
				Čo dať za kuchynskú linku
  • 
				Čo dať za kuchynskú linku
  • 
				Čo dať za kuchynskú linku
  • 
				Čo dať za kuchynskú linku
  • 
				Čo dať za kuchynskú linku
  • 
				Čo dať za kuchynskú linku

Vyberte si prevedenie, ktoré vás neomrzí

Dizajn a materiál ide pri tomto výbere ruka v ruke a jedno bez druhého sa nezaobíde. Každý materiál totiž môže nejako vyzerať, môže mať niekoľko možných podôb. Vy potom musíte urobiť väčší či menší kompromis. Dobrou správou ale je, že možností je čím ďalej viac a kompromisov ubúda.

Obkladačky

Ak sa vám páči tradičný vzhľad bývania, možno dáte prednosť klasickým obkladačkám. Hneď na začiatku vás ale musíme varovať, že budete neustále čistiť škáry, obzvlášť pri sporáku. To vás však nemusí odrádzať. Čistiť budete všetky dosky, len pri niektorých to pôjde lepšie.

Obklady môžete vybrať jednofarebné aj viacfarebné, do kuchyne sa vo väčšine prípadov hodia skôr menšie dlaždičky. Môžete ale zaexperimentovať aj s väčšími. Nebudete prvý, zvlášť ak je vaše bývanie skôr moderné ako tradičné.

S obkladačkami máte tú výhodu, že je ich nespočetné množstvo. Môžete si vybrať napríklad tie, ktoré imitujú kameň alebo iný materiál. Vytvoriť z nich môžete aj pôsobivú mozaiku.

Čo dať za kuchynskú linku

MDF dosky

Stále populárnejšie sú dnes MDF dosky s laminátovou úpravou. Sú totiž odolné, aj keď nie tak ako kameň, nenáročné na údržbu a ešte skvele vyzerajú - imitovať môžu takmer čokoľvek, na čo len pomyslíte, či už kameň, drevo alebo napríklad bambus. Pochopiteľne sa dajú zohnať aj jednofarebné.

Potom vás čaká ešte jedno rozhodovanie - lesk, alebo mat? Lesk je moderný a vyzerá nádherne, dokáže celú kuchyňu rozžiariť. Akonáhle mu ale nebudete venovať náležitú starostlivosť, bude vyzerať špinavo a vidieť na ňom bude úplne všetko, čo sa v kuchyni odohrá. Mat je oproti tomu striedmejší a nevyžaduje toľko starostlivosti.

MDF dosky sú obľúbené a vy si ich určite zamilujete, ak si prajete zjednotiť pracovnú dosku práve s obkladom na stene za ňou. To je totiž jednoduché, keď budete obklad zháňať súčasne s pracovnou doskou alebo celou linkou. Nie všetkým ale toto splynutie vyhovuje a spravidla si ľudia vyberajú aspoň trochu odlišnú farbu alebo odtieň.

Kameň

Prírodný materiál, ktorý milujeme podobne ako drevo, má tiež veľa priaznivcov. Obkladový kameň môžeme za kuchynskú linku zaobstarať tak dokonale opracovaný, že nebude vyžadovať zložitejšiu údržbu. Stupeň opracovania závisí od vás. Kameň má mimochodom skvelé vlastnosti - je tvrdý a veľmi odolný voči teplote. Nevýhodou je jeho vysoká cena. Dobrou voľbou potom môže byť umelý kameň, kompozit, ktorý je dostupnejší a od pravého kameňa je na nerozoznanie.

Sklo

Ďalším variantom je sklo. Tu je tiež hneď niekoľko možností - biele, priehľadné alebo farebné? Číre alebo s aplikáciou a dekorom? Na sklo si môžete dokonca nechať urobiť svoj vlastný motív, napríklad podľa nákresu alebo fotografie.

Betónová stierka

Nakoniec nemôžeme nespomenúť betónovú stierku, ktorá je zaujímavým a praktickým riešením predovšetkým pre kuchyne s moderným alebo industriálnym vzhľadom. Betónová stierka je perfektne odolná voči teplote a mastnotám, ktoré z nej ľahko zotriete, a to aj vďaka absencii škár.

Čo dať za kuchynskú linku

Ako na výber dizajnu?

Keď si už ujasníte, ktorý materiál by pre vás mohol byť tým pravým, musíte ešte doriešiť vzhľad plochy za pracovnou doskou. Žiadne striktné pravidlá tu neplatia. Je úplne na vás, či chcete, aby plocha s kuchynskou linkou kontrastovala alebo bola skôr jej pomyselnou, vizuálnou súčasťou.

Odporúčame zvoliť odlišný tón a nevyberať priamo ten istý dizajn, v akom máte prevedenie pracovnej dosky. Naopak, nemali by ste vyberať ani príliš agresívny kontrast, ktorý by vás čoskoro omrzel.

Čo dať za kuchynskú linku

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore