0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 5:48. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Typy závesov a záclon

Typy závesov a záclon

Existuje mnoho druhov záclon a závesov. Okrem látky a veľkosti sa odlišujú predovšetkým rôznymi spôsobmi uchytenia. Mäkké pútka, moderné očká či trendy posuvné a nitkové záclony vnesú medzi vaše štyri steny osobitý rozmer. Ukážeme vám, čo vám tieto rôzne možnosti ponúkajú a aké rozmery by ste pri finálnej úprave mali dodržať.

Záclony s pútkami či očkami

Ak majú okná pôsobiť nenúteným a decentným dojmom, používajú sa často závesy s pútkami či s očkami. Záclony na pútka resp. stóry s pútkami sa našitými pútkami jednoducho nasunú na záclonovú tyč alebo na lanko.

Tip:

Ak sa rozhodnete pre dlhú záclonu s pútkami, mali by ste mať na pamäti, že ju kvôli pútkam nemožno jednoducho rozhrnúť ako závesy či záclony s klzákmi či s očkami. V e-shope HORNBACH nájdete výber záclon a závesov s pútkami.

Druhy závesov a záclon

Vlastnoručné šitie závesu s pútkami

Ak si chcete dlhú záclonu s pútkami ušiť sami alebo si ju chcete nechať ušiť, štandardne sa na bežný meter šírky látky dáva päť pútok (5 cm širokých a 10 cm vysokých). Pritom tiež započítajte prídavky na výšku - tie sa pripočítavajú ku konečnej výške.

 • Záclona s oloveným pásikom: + 20 cm.
 • Stóra so záložkou (jednoduchá záložka, 20 cm): + 45 cm.
 • Stóra so záložkou (dvojitá záložka, 20 cm): + 65 cm.

Vlastnoručné šitie závesu s očkami

Luxusnou a modernou variantou upevnenia závesov sú očká. Takzvané závesy s očkami, resp. stóry s očkami zaujmú vsadenými menšími či väčšími očkami, cez ktoré sa umiestnia na závesovú tyč. Očká sú dostupné v rôznych prevedeniach a priemeroch a jednoducho sa s nimi manipuluje. V e-shope HORNBACH nájdete výber záclon a závesov s očkami.

Pri závesoch s očkami sa spracováva celková šírka látky (cca 140 - 150 cm), prídavok na výšku je 35 cm (dbaj na vzájomný pomer u vzorovaných látok!).

Pre zaistenie stabilnej opory očiek sa na vonkajší okraj zapracováva 9,5 cm široká zosilňovacia vložka. A pre zaistenie rovnakého odstupu zľava i sprava sa pri výrobe používa vždy párny počet háčikov.

Panelové závesy

Panelové závesy, čiže tiež posuvné japonské steny, sú moderné a nadčasové! Ponúkajú rozmanité možnosti naaranžovania a kombinovateľnosti. Jednotlivé látkové panely možno flexibilne posúvať a chrániť sa tak pred pohľadmi zvedavcov a tlmiť slnečný svit. Vo svojej plnej kráse sa vynímajú na veľkých oknách či ako deliace priečky v miestnostiach.

Posuvné závesy sa umiestňujú buď do radu alebo cez seba, v rovnakých či rôznych dĺžkach. Veľké množstvo priehľadných a nepriehľadných látok v rôznych farbách a s rozličnými štruktúrami vytvára kreatívny voľný priestor pre modernú, funkčnú a zároveň dekoratívnu tvorbu vášho interiéru.

Keďže pruhy látky nesplývajú voľne z okna, ale proste nepoddajne visia, dáva sa prednosť pevným látkam ako voálu, organze či batistu.

Druhy závesov a záclon

Výhody panelových závesov

 • možné je kombinovať rôzne druhy látok v rámci jedného systému,
 • dostupné vo veľkom množstve farieb a vzorov,
 • na výber sú priehľadné aj nepriehľadné látky,
 • dostupné aj s dekoratívnym dreveným latovaním.

Kde možno posuvné závesy použiť?

Plošné záclony sa hodia napr. do obývacej izby - predovšetkým na veľké balkónové či terasové okná. Tlmia priame slnečné žiarenie, možno ich pred oknom flexibilne posúvať a chrániť sa tak pred pohľadmi zvedavcov.

Flexibilnú pohľadovú ochranu pred oknom možno použiť aj ako deliacu priečku v miestnosti, napr. pre oddelenie šatne od spálne. Pokiaľ do izby svieti slnko, nemusí sa ihneď zakrývať celé okno, posuvnú záclonu je možné posunúť tam, kam treba.

Oblasti použitia Upevnenie
 • okno
 • dvere
 • ako deliaca priečka
 • montáž na strop
 • montáž na stenu

Tip:

Priehľadné posuvné záclony ponúkajú pohľadovú ochranu a pritom do izby prepúšťajú svetlo. Potlačené posuvné záclony dodajú miestnosti mimoriadny charakter. Ak zkombinujete rôzne farby a látky, vytvorí sa na okne vždy iný obraz.

Dverové závesy

Závesy na dvere a nitkové závesy sú praktickými spoločníkmi práve v letných mesiacoch. Dvere tak môžete nechať otvorené celé hodiny, bez toho, aby hrozilo, že sa vám doma uhniezdia mušky, včely a podobný hmyz. Namontujú sa rýchlo a jednoducho, potrebujú málo miesta a navyše ešte skvele vyzerajú. S nepriehľadným dverovým závesom si zaistíte aj pohľadovú ochranu.

Závesy môžu dokonca úplne nahradiť interiérové ​​dvere. To so sebou prináša ďalšie výhody: deti si do dverí nemôžu priškripnúť prsty a vy budete môcť prejsť pohodlne aj s plnými rukami, bez toho aby ste museli dlho hľadať kľučku.

Druhy závesov a záclon

Dverové závesy a nitkové závesy však nie sú iba praktické, ponúkajú tiež enormné možnosti využitia. Sú mimoriadne obľúbené ako deliace priečky do miestností: či už ide o bambusový záves, nitkový záves či perličkový záves - umne uvedené dverné závesy sa stanú náležitou pastvou pre oči.

Kreatívny tip:

Nitkové závesy sú dostupné v mnohých farbách, takže váš dverový záves môžete prispôsobiť podľa stenovej farby, tapiet a bytového zariadenia. Výhodou je, že záves môžete jednoducho skrátiť na požadovanú dĺžku. Popustite uzdu svojej fantázii - dverové závesy s motívmi sa tak budú môcť stať alternatívou aj k nástenným obrazom.

Výhody dverových závesov

 • dostupné v mnohých farbách a vzoroch,
 • ponúkajú kreatívne a moderné možnosti utvárania,
 • vhodné ako ochrana proti hmyzu,
 • nemožno si do nich priškripnúť prsty,
 • umožňujú priechod bez nutnosti otvárania dverí.

Dverové závesy sú vhodné napr. do obývacej izby, ako ochrana proti hmyzu pre terasové či balkónové dvere.

Ako deliace priečky ich je možné použiť do akejkoľvek miestnosti a vždy sa postarajú o farebné akcenty a štýlový doplnok - predovšetkým farebné nitkové závesy a dverové závesy z perál, vlákien atď. Pomocou dverového závesu možno opticky zatraktívniť výklenky a skrine a jednoducho skryť rohy a úložné priestory.

Druhy závesov a záclon
Oblasti použitia Upevnenie
 • okno
 • dvere
 • ako deliaca priečka
 • montáž na strop
 • montáž na stenu

Dverový záves plní svoju funkciu nielen medzi vlastnými štyrmi stenami, ale aj na dovolenke, napr. v obytnom prívese či v karavane. Pri stanovaní sú dvere väčšinou celý deň otvorené - dverovým závesom sa ochránite pred otravnými muškami, ktoré sa vás budú snažiť pripraviť o zaslúžený nočný odpočinok.

Tip:

Dverové záves z perál, mušlí a kovových očiek sa pri ľahkom prievane premení na zvonkohru. Tiché šušťanie, cinkanie či zvonenie sa bude roznášať pokojom prírody a opustenými miestnosťami - na telo, ducha a dušu to bude mať náležite upokojujúci účinok.

Nápady na utváranie interiéru pomocou záclon

Použitie záclon, posuvných záclon a nitkových závesov v interiéri predstavuje absolútnu čerešničku na torte a až potom sa miestnosti stanú skutočne naplno využiteľnými. Tu nájdete jednotlivé možnosti utvárania, a tiež tie najdôležitejšie základné pravidlá, ktoré by ste pri zariaďovaní interiéru domácim textilom mali dodržať. Svoj projekt tak zrealizujete lúsknutím prstov a vytvoríte vo vašom interiéri príjemnú atmosféru.

 • Svetlo a jas vytvára pocit života. Svoj nový záves si vyberte tak, aby cez deň do miestnosti mohol prúdiť dostatok svetla. Vzniká tak pozitívna atmosféra a izba pôsobí celkovo väčším a priateľskejším dojmom. Tmavé izby možno všeobecne opticky vylepšiť svetlými a priateľskými farbami!
 • Všeobecne platí, že krátke záclony či závesy okno zdôraznia ako samostatný objekt. Dlhé závesy ho naopak začlenia do celkovej plochy steny.
 • Pri výbere farby nových závesov by ste mali zohľadniť celkový obraz a zariadenie svojho interiéru. Záves a jeho farby by tak mali ladiť s podlahovou krytinou, nábytkom atď.! A ak vyberáte niekoľko závesov, odporúča sa kombinácia univerzálnych a potlačených závesov v rovnakom odtieni.
 • Na čo sa zamerať pri nákupe závesov: ak chcete závesmi vybaviť malú izbu, mali by mať čo najmenší vzor. Veľké, opulentné vzory sú príliš dominantné a v malých izbách pôsobia skôr ťaživým dojmom - vo veľkých izbách budú pôsobiť veľkolepým dojmom.
 • Záclony či závesy s dlhými pruhmi nízke izby predlžujú. Veľmi vysoké miestnosti s oknami možno naopak opticky znížiť pomocou priečnych pruhov.

Druhy závesov a záclon

Menšie a užšie okná:

Opticky ich možno rozšíriť pomocou prečnievajúcich záclonových tyčí a líšt. Záclony tak získajú dostatok miesta a postarajú sa o adekvátnu atmosféru v miestnosti.

Nízke okná:

Záclonové tyče tu umiestnite vyššie, aby ste opticky zatraktívnili umiestnenie okna. Viditeľnú časť steny môžete rozumne skryť priečnym závesom či ručným nariasením.

Susediace okná a balkónové dvere:

Ak sú okná a balkónové dvere spojené, mali by mať pre vytvorenie celkového harmonického vzhľadu rovnaké závesy s rovnakou dĺžkou a výškou. Týmto spôsobom možno docieliť aj u inak vysokých okien opticky štýlového účinku.

Závesy ako deliaca priečka v miestnosti:

Najmä posuvné panely a nitkové závesy sa hodia nielen ako okenné dekorácie, ale stále častejšie sa používajú aj ako štýlové deliace priečky. Nitkové závesy sú optickou lahôdkou a slúžia ako decentná pohľadová ochrana priechodov či ako deliaca priečka v miestnosti.

Posuvné záclony okúzľujú svojou dizajnovou rozmanitosťou a možno ich použiť ako flexibilné posuvné dvere či ako optické rozdelenie miestnosti.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore