0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 7:00. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

7 krokov pri výbere závesov a záclon

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Pozeráte na svoje okná a hovoríte si, že by to chcelo nejakú zmenu? Niečo, čo vdýchne vášmu obydliu dušu a celé miesto zútulní? Otvorili ste si správny článok. Ukážeme vám, aké máte možnosti a prevedieme vás krok za krokom pri výbere záclon a závesov.

Premyslite si, čo vlastne hľadáte

V prvom rade si poďme vysvetliť rozdiel medzi závesmi a záclonami. Kedysi býval celkom významný, ale postupom času sa stále zmenšuje. Ako je to možné? Záclony a závesy stále častejšie plnia už iba dekoratívnu funkciu.

Predtým ľudia využívali záclony na nepretržité zaclonenie miestnosti a závesy plnili funkciu zatemňovaciu. Dnes sa o zatemnenie starajú napríklad rolety, žalúzie alebo japonské steny.

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Vezmite si na pomoc meter

Meter je od tejto chvíle váš najlepší kamarát. Ak doma žiadny nemáte, radšej si ho zaobstarajte. Prečo? Pomôže vám zistiť odpoveď na tieto zákerné otázky:

  • Aká je šírka okna?
  • Aká dlhá je záclonová tyč, na ktorú budete záclonu a záves vešať?
  • Aká je dĺžka od tyče do miesta, kde má záclona alebo záves končiť?

Keď budete poznať rozmery, máte tu najzložitejšiu časť výberu za sebou. Gratulujeme. Ak sa rozhodnete pre on-line nákup, jednoducho si rozmery porovnajte s informáciami pri konkrétnej záclone. Za sekundu zistíte, či tá kráska, ktorá vám padla do oka, padne aj vášmu oknu.

To isté platí aj pri závesoch. Alebo dávate radšej prednosť osobnému nákupu? Tak sa zastavte. U nás sa vždy nájde dobrá duša, ktorá vám so všetkým poradí.

Tip:

Dnes sú veľmi obľúbené a moderné vitrážové záclony, to sú tie „krátke“. Výborne sa hodia napríklad do kuchyne, vytvárajú veľmi útulný dojem a zároveň miestnosť nepripravia o dostatok denného svetla.

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Počítajte s rezervou

Páčia sa vám dlhé záclony a závesy? Také, ktoré siahajú takmer po zem? Ak znie vaša odpoveď: „Áno“, nezabudnite na rezervu. Medzi zemou a záclonou by malo byť približne 5 centimetrov. Bude to vyzerať lepšie.

Vyberte si typ uchytenia

Teraz pred vami stojí jedno dôležité rozhodnutie: aký typ uchytenia záclon a závesov preferujete?
Na výber máte niekoľko možností – pútka, očká alebo panelové závesy. Predtým ste sa mohli stretnúť aj s tunelmi, žabkami alebo narážacími krúžkami, ale kvôli náročnosti sa od nich postupne ustupuje.

Naopak veľmi moderné a nadčasové sú spomenuté panelové steny. Možno ste sa s nimi už stretli pod názvom japonské posuvné steny, v interiéri vyzerajú elegantne a štýlovo.

Na materiáli záleží

Materiálov, z ktorých sa záclony vyrábajú, poznáme mnoho – organza, voál, sieťované záclony, vyšívané alebo hladké. Záleží iba na vás a vašom interiéri, ktorý druh si zvolíte.

Záclony z organzy sú veľmi ľahké a priehľadné. Poteší vás hlavne ich ľahká údržba. Vaše srdce vzplanie pre hladké záclony vtedy, keď sa vám páči čistota a jednoduchosť. Sieťové záclony pripomínajú vďaka prúžkom a bodkám dážď.

A samozrejme nemôžeme zabudnúť na vyšívané záclony, tie v dávnejších dobách zdobili interiéry iba bohatších ľudí, teraz sú však dostupné pre každého.

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Nepodceňujte silu farieb

Jedno dôležité pravidlo hovorí: Na severnú stranu zvoľte svetlejšie farby a na južnú radšej tie sýtejšie. Ide o to, aby ste svoju domácnosť ochránili pred slnečnými lúčmi. Ale ako sme už uviedli vyššie, záclony a závesy v dnešnej dobe plnia skôr dekoratívnu funkciu a s najväčšou pravdepodobnosťou vaše južne situované okná budú chrániť plisé, rolety a žalúzie.

Počítajte tiež s tým, že svetlé záclony a závesy vám priestor rozžiaria a opticky zväčšia. Tmavšie textílie ho môžu naopak zmenšiť a zútulniť. A nezabudnite tiež na farby, ktoré sa nachádzajú v celom vašom interiéri.

Akú farbu má váš gauč? Akú farbu majú steny? Aká farba prevláda pri doplnkoch? Všetko by malo pekne ladiť a elegantne sa dopĺňať. Nebojte sa ani experimentov. Kontrast záclony a závesov môže vyzerať aj veľmi pekne a štýlovo.

Konečné rozhodnutie je len na vás

Teraz na záver možno čakáte prevratnú radu, aké záclony a závesy sú pre vás tie najlepšie. Ale na to musíte prísť vy sami. Každý máme iný vkus a iný interiér.

Nenechajte sa strhnúť trendmi a zaručenými tipmi dizajnérov. Oni vo vašom dome bývať nebudú. Počúvajte svoju intuíciu, tá vám poradí najlepšie. Ak budete potrebovať poradiť s čímkoľvek iným, sme tu pre vás. V on-line svete i v tom reálnom.

Všetko, čo ste potrebovali vedieť o záclonách, ale nemali sa koho opýtať!

Vybrať tú správnu záclonu môže byť oveľa zložitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Pritom správne vybraná záclona skrášli vaše okná a dodá miestnosti príjemnú atmosféru. Viete, na čo všetko si pri výbere záclony dať pozor?

Správny výber záclony sa oplatí

Okrem dekoratívnej funkcie majú záclony aj celý rad funkcií praktických. Vytvára pocit súkromia, tlmí zvuky z ulice, chráni pred ostrým slnkom a mnohokrát sú známkou aj toho, že za oknami niekto býva. Navyše správne zvolený rozmer a vzor opticky pozmení miestnosť. Vedeli ste napríklad, že do malých izieb sa nehodia záclony s veľkým vzorom?

Tip:

Pamätajte, že pri výbere je dôležité zladiť záclonu, respektíve záves s interiérom, vybrať správnu výšku záclony, patrične ju nariasiť a v neposlednom rade vybrať aj vhodný spôsob zavesenia.

Správne zvolená výška a šírka záclony je polovica úspechu. Dôležitá je presnosť! Chcete, aby záclona dosahovala k parapetu, radiátora alebo až na zem? Zohľadnite aj spôsob zavesenia.

Zavesíte ju na žabičky, háčiky alebo ju navlečiete na závesnú tyč? Každý z týchto variantov odhryzne iný diel centimetrov z celkovej plánovanej dĺžky.

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Čím jednoduchší vzor, tým viac riasenia

U šírky záclony si zase ujasnite bohatosť riasenia. Čím viac bude záclona nariasená, tým bude pôsobiť bohatšie. Zvyčajne sa odporúča dvojnásobná šírka záclony. Záleží však aj na vzore.

Záclonu so vzorom nariaste menej, hladkú naopak viac. Aby nedošlo k optickému zmenšeniu okna, majte presah na oboch stranách.

Ako záclony a závesy zavesiť

Možností, ako zavesiť záclony, je niekoľko. Tradičný spôsob uchytenia predstavujú žabky, ktoré si musíte rovnomerne rozmiestniť. Záclona sa v mieste žabky ohýba a tým i riasi. Krásne nariasenie však môžete docieliť aj riasiacími páskami.

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Oveľa pohodlnejší spôsob zavesenia potom prinášajú záclony s pútkami alebo záclony so vsadenými kovovými očkami. Záclona sa potom jednoducho navlečie na závesnú tyč. Tyče môžete vyberať z rôznych dĺžok, farieb a materiálov. K rázu celej miestnosti môžete zladiť aj koncové časti tyče, ktorých výber je naozaj obrovský.

Záclona vs. kúrenie

Premýšľate, či záclonou prekryť kúrenie? Možno vás k správnemu rozhodnutiu nasmeruje fakt, že záclona prekrývajúca kúrenie nepustí do miestnosti až 40% tepla. Dlhé záclony tak môžu vyjsť poriadne draho! A myslite aj na bezpečnosť: kombinácia záclon a niektorých typov radiátorov (elektrické ohrievače, staršie typy plynových radiátorov) nie je vhodná.

Novinku na trhu potom predstavuje lankový systém. Minimalistický, jednoduchý a moderný spôsob zavesenia sa však hodí k zaveseniu iba ľahkých záclon. Plošné závesy najlepšie zavesíte na záclonové koľajnice, ktoré sa spravidla inštalujú na strop. Aj ich montáž je veľmi jednoduchá.

Mrknite na veľký prehľad spôsobov, ako zavesiť záclony.

Aby radosť z nových bielych záclon bola čo najdlhšia

Aj pri tej najlepšej starostlivosti záclony časom zošednú. V kuchyni pohltia všetky pary a pachy a v domácnosti, kde sa fajčí, zožltnú. Navrátiť im žiarivú belosť je potom mnohokrát nadľudský výkon. Vy sa však nevzdávajte!

Pomôcť môžu špeciálne bieliace prostriedky alebo generáciami osvedčené rady našich babičiek, ktoré pri praní záclon pridávali do vody prášok do pečiva, soľ alebo kvapku modrého atramentu.

7 krokov pri výbere závesov a záclon

Záclony vyžadujú šetrné pranie. Na práčke zvoľte maximálnu teplotu 40 stupňov Celzia, najmenší možný počet otáčok a používajte špeciálny prací prostriedok. Pridať môžete aj aviváž. Každý závan vetra a pohyb záclony potom miestnosť príjemne prevonia.

Aby sa záclony nepotrhali, vkladajte ich do práčky zložené alebo v špeciálnom sáčku. Využiť môžete aj obliečku z vankúša. Zaveste ich hneď po vypraní. Krásne sa vám natiahnu.

Témy, ktoré by Vás mohli zaujímať

hore