0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 zatvorené
9. 4. 2023 zatvorené
10. 4. 2023 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 1. 4. 2023 o 10:37. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Aku platforma alebo jedna batéria pre celú dielňu a záhradu

Doba čítania: 9 min.
Aku platforma alebo jedna batéria pre celú dielňu a záhradu

Jedna pre všetky, všetky pre jednu! Neustále vykonávate mnoho rôznych prác? Raz pomocou nožníc na živý plot, raz s vŕtačkou, raz s fukárom na lístie, a potom zase s okružnou pílou? Uľahčite si výmenu náradia a ušetrite predovšetkým peniaze!

Riešenie:

jedna batéria a jedna nabíjačka pre všetky prístroje, či už sa jedná o záhradné náradie alebo aku prístroje pre domáce majstrovanie. V HORNBACHu sú v ponuke praktické aku rodiny náradia pre profesionálov alebo poloprofesionálov.

Niekoľkými pohybmi rúk môžete batériu napríklad preložiť z nožníc na živý plot do fukára na lístie. Ostrihať živý plot alebo odfúkať lístie možno takmer v jednom kroku.

Ako vybrať aku prístroje a aku batérie?

Čo sú to akupacky?

Ako akupack sa označuje usporiadanie niekoľkých batérií vedľa seba. Tým získate vymeniteľný zásobník energie, ktorý umožňuje prevádzku aku prístrojov s vyšším napätím a kapacitou.

Okrem jednotlivých batérií sa do vysoko kvalitných akupackov zabudováva elektronika pre monitorovanie jednotlivých článkov a skupín článkov. Takto je možné napríklad riadiť, aby sa batérie nabíjali rovnomerne a nedochádzalo k prehriatiu. Elektronika v batérii teda znižuje vyťaženie jednotlivých článkov a podporuje predlžovanie životnosti akupackov.

Podľa zloženia článkov sa stanovuje napätie, resp. kapacita akupack: pri sériovom zapojení batérií sa napätie jednotlivých článkov sčíta. Ak sa články spájajú dohromady paralelne, ich kapacita sa násobí.

Rozlišujeme nasledujúce typy batérií:

 • olovená batéria,
 • nikel-kadmiové batérie (Ni-Cd),
 • nikel-metal hydridové batérie (Ni-Mh),
 • lítium-iónové batérie (Li-Ion).

Ako batéria funguje?

Pri nabíjaní batérie dochádza tokom prúdu vnútri batérie k chemickej reakcii. Lítiové ióny putujú elektrolytom do zápornej elektródy. Tam sa reakciou premenia na atómy lítia. Táto reakcia prebieha za pomoci elektrónov, ktoré sú pri nabíjaní dopravené do elektródy.

Vzniknuté atómy lítia sa potom uložia do vrstiev materiálu v zápornej elektróde. Pri pripojení batérie k spotrebiču dôjde k vybitiu. Tu dochádza k opačnému procesu. Odovzdaním elektrónov do spotrebiča sa premenia atómy lítia späť na lítiové ióny. Tie následne putujú späť cez membránu ku kladnej elektróde, kde sa potom uložia do štruktúry materiálu v kladnej elektróde. Membrána je separátor medzi oboma elektródami, ktorý je schopný prepúšťať lítiové ióny. Tým je vo vnútri článku zabránené vyskratovanie.

Ako funguje batéria

Ako batériu správne vybrať?

Pri nákupe rodiny aku prístrojov alebo jedného aku prístroja sa riaďte kapacitou batérie. Čím vyššia je kapacita batérie, tým dlhšie môžete s prístrojom pracovať.
Kapacita batérie je uvádzaná v miliampérhodinách (mAh) a udáva, aké veľké elektrické nabitie batérie možno uložiť, resp. vydať. Ak je uvedená kapacita batérie 3000 mAh, znamená to, že batériu možno pri vyťažení 3000 mA používať jednu hodinu, pri vyťažení 1500 mAh vydrží dve hodiny.
Kosačka na trávu, ktorá spotrebuje veľa energie a už po 5 metroch vypovie svoje služby a musí sa nabíjať, dokáže pekne naštvať. Alebo keď striháte živý plot a nožnice dostrihajú už v polovici. Tak to je strata času. Takže vyberajte takú kapacitu batérie, aby zvládla energetickú náročnosť vašich prístrojov. A ak budete váhať, odporúčame vám siahnuť po batérií s vyššou kapacitou.

Ako batériu správne nabíjať?

Aby sa zbytočne neskracovala životnosť vášho akupack, mali by ste myslieť na niekoľko vecí. Nabíjačky po nabití batérie vytiahnite zo siete, aby sa zabránilo nepretržitému nabíjania. Tým môžete ušetriť aj na spotrebe prúdu, keďže väčšina prístrojov odoberá prúd tiež po nabití.

Používajte len nabíjačku, ktorá je určená pre príslušnú batériu. Nabíjačky s rýchlonabíjacou funkciou sa smú používať len s vhodnými prístrojmi. Moderné lítium-iónové batérie by sa nemali úplne vybíjať, pretože by u nich mohlo dôjsť ku škodlivému hĺbkovému vybitiu. Výhodou nie je ani trvalé nabitie na 100%. Ideálny stav nabitia sa pohybuje okolo 40% a 80%.

Samostatná strata nabitia batérie sa označuje ako samovybíjanie. Vnútorné elektrochemické reakčné procesy vedú k neustálemu zmenšovaniu pôvodne uloženého nabitia. Samovybíjanie prebieha aj vtedy, ak nie je batéria pripojená ku koncovému zariadeniu. Veľkosť straty nabitia závisí od typu batérie, teploty a stupňa znečistenia. Preto, prosím, uchovávajte svoje batérie vždy v chlade a suchu.

Ako pamäťový efekt sa označuje strata kapacity, ku ktorej môže dochádzať u nikel-kadmiových batérií, pokiaľ neboli pred nabitím úplne vybité. Ak sa takto deje po dlhšiu dobu, vyzerá to, akoby si batéria zapamätala spotrebu energie a už sa úplne nenabije. Nabíjacia kapacita sa zníži, kvôli čomu sa batéria rýchlejšie vybíja. U lítium-iónových batérií k tomuto efektu nedochádza.

Ako batériu správne skladovať?

Pri skladovaní batérie záleží zo všetkého najviac na tom, aby ste ju nenechávali v spotrebiči. Batérie teda vždy vyberte (ak nie sú zabudované napevno) a uchovávajte ich samostatne.Okrem toho by ste mali v prípade skladovania dbať na konštantnú teplotu v miestnosti.

Pre zamedzenie škodlivému hĺbkovému vybitiu by ste mali batériu uskladniť vždy so zvyškovým nabitím cca 50%. Pri dlhšom uskladnení sa odporúča tu a tam skontrolovať aktuálny stav nabitia batérie a batériu popr. opäť dobiť. To bude pôsobiť proti samovybíjaniu batérie.

Ďalej by ste mali dbať na to, aby sa kontakty batérie nedostali do kontaktu s kovovými časťami alebo vodou (uskladnenie v suchu). Preventívne môžete póly u lítium-iónových batérií zalepiť, aby nemohlo dôjsť k vyskratovaní alebo k požiaru.

Ako batérie správne likvidovať?

Batérie sú zvláštny odpad a nesmú sa likvidovať s bežným domácim odpadom! Tento systém slúži ako pre recyklovanie hodnotných surovín, tak kvôli ochrane životného prostredia pred obsiahnutými škodlivinami.

Svoje staré akumulátory a batérie môžete napríklad odovzdať na zberných miestach u obchodníka, mobilných zberných dvoroch alebo na recyklačných dvoroch. Najmä u lítium-iónových batérií dbajte na to, aby mali zalepené póly, inak by mohlo dôjsť k ich vyskratovaniu alebo požiaru.

Aku platforma Worx PowerShare 20V

 • Aku prístroje pre maximálnu flexibilitu.
 • Inovatívne a ergonomické.
 • Plne osadené, plne automatické, nepostrádateľné.
 • Vhodné pre stredne veľké záhrady.

Jedna batéria pre celú dielňu

Aku platforma Makita LXT 18V

 • Produkty so zvýšenou odolnosťou proti vlhkosti, prachu a pracovnej záťaži.
 • Rýchle nabíjanie (22 minút pre aku 3 Ah) s vyváženým chladením.
 • Batérie sú až o 40 % ľahšie.
 • Jednotlivé články batérie sa nabíjajú / vybíjajú rovnomerne - výrazne sa tým zvyšuje životnosť akumulátora.

Jedna batéria pre celú dielňu

Aku program Bosch Profi

 • Určené pre mobilnú profesionálnu prácu.
 • Mimoriadne kompaktná a odolná konštrukcia a výborná ergonómia, maximálna kombinácia výkonu a hmotnosti.
 • Inovatívna akumulátorová technológia Bosch CoolPack.
 • Li-ion akumulátory 4 Ah sú plne nabité už za 45 minút.

Jedna batéria pre celú dielňu

HiKOKI Powertools

 • Robustné aku prístroje pre nepretržité použitie, 5 rokov záruka.
 • Dlhšia prevádzková doba vďaka dobíjaniu batérie.
 • Tiché, neprodukujú emisie, ľahko sa udržujú.
 • Vhodné pre veľké záhrady a obce.

Jedna batéria pre celú dielňu

Aku platforma Pattfield 20V

Vyberte si medzi batériou 2,0 Ah s napätím batérie 20 V alebo batériou 4,0 Ah s napätím batérie 20 V. Tá má dvojnásobnú výdrž v porovnaní s 2,0 Ah batériou.

Vhodná je rýchla nabíjačka na 2,0 Ah s dobou nabíjania približne 60 minút a na 4,0 Ah s dobou nabíjania približne 120 minút.
Vhodné pre všetky 20 V zariadenia Pattfield.

Jedna batéria pre celú dielňu

Aku program Metabo pre profesionálov

Vyberte si medzi štartovacou sadou 2,0 Ah s napätím batérie 18 V alebo štartovacou sadou 4,0 Ah s napätím 18 V batérie. Tá má dlhšiu výdrž v porovnaní s 2,0 Ah batériou. Zodpovedajúca rýchlonabíjačka s dobou nabíjania približne 60 minút. 100 % kompatibilita pre viac než 130 strojov v triede 18 V.

Aku program Metabo pre profesionálov

Einhell - silný tvorca možností

Einhell vyvíja a predáva najmodernejšie náradie pre domácich majstrov, hobby záhradníkov a domácich majstrov. Široký sortiment výrobkov pokrýva širokú škálu aplikácií v domácnosti a na záhrade aj v garáži a dielni.

Značka Einhell znamená:

 • jednoduché riešenia,
 • kvalitu,
 • skutočné služby s najlepším pomerom cena/výkon,
 • funkčné produkty a inovácie,
 • neobmedzené možnosti.

Einhell Power X-Change

S pomocou najmodernejších technológií a ambicióznych vízií sa spoločnosti Einhell podarilo vyvinúť batériový systém, ktorý vám umožní užívať si bezdrôtovú slobodu vo všetkých situáciách. Nezáleží na tom, kde. Vďaka flexibilnej výmene akumulátora a náradia je možné všetkých členov rodiny Power X-Change napájať iba jedným typom akumulátora.

Power X-Change - batéria

Srdcom platformy sú batérie Power X-Change. Preto sú v batériách použité len tie najlepšie komponenty, ako je najnovšia generácia vysoko výkonných Li-Ion článkov a inteligentná elektronika batérie riadená procesorom, Active Battery Management System. Vďaka tomu je batéria PXC jednou z najbezpečnejších v obore a zaisťuje aj účinnosť, spoľahlivosť a trvanlivosť. Všetky ostatné komponenty sú taktiež navrhnuté s ohľadom na odolnosť, napr. v podobe bezkefových motorov.

Einhell aku program

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore