Nákupný zoznam 0 Košík 0

S novou funkciou samoobslužného nakupovania Self-Scan máte na svoje projekty ešte viac času! Jednoducho si stiahnite aplikáciu HORNBACH, spustite skenovanie, načítajte čiarový kód výrobku a zaplaťte pri pokladni.

Nano akvárium: dizajnový a minimalistický doplnok

Nano akvárium

Radi by ste si zaobstarali rybičky, ale váš byt je na štandardné akvárium príliš malý? Vyskúšajte nano akvárium. Jedná sa o minimalistické akvárium pre drobné rybky a krevety. Originálne ozdobí vašu izbu a jeho údržba nezaberie príliš veľa času.

Doba čítania: 2 min. Nano akvárium

Čo je nano akvárium

Nano akvárium je malý vodný svet. Jedná sa o zmenšeninu bežného akvária. Aj v malom byte môže vytvárať krásny dekoratívny prvok bez nárokov na priestor.

Výhody a nevýhody nano akvária

Premýšľate nad zaobstaraním si nano akvária, ale neviete, či je pre vás to pravé? Pozrite sa, aké výhody a nevýhody miniatúrne akvárium prináša:

+ -
Je krásne a minimalistické. Reaguje na chovateľské chyby rýchlejšie a citlivejšie.
Je lacnejšie ako veľké akvárium. Často sa tu menia podmienky.
Údržba si nevyžiada toľko času ako u veľkých akvárií. Musíte si dať väčší prácu s výberom rastlín a rýb. Inak sa vám v nano akváriu premnožia a zničia ho.
Nano akvárium - dizajnový a minimalistický doplnok do vášho bytu

3 kroky na založenie nano akvária

Pri zakladaní nano akvária postupujte nasledovne:

 • Vyberte si vhodnú veľkosť a tvar akvária. Objem sa pohybuje medzi 10 až 30 litrami.
 • Nájdite pre vaše nové akvárium vhodné umiestnenie. Ideálne je chladnejší kút ďalej od okna. Prečo? Nedôjde tak k prehriatiu vody a živočíchov.
 • Pripravte nano akvárium na príchod nových obyvateľov. Budete potrebovať substrát, piesok, dekoráciu.

Rastliny v nano akváriu

Do nano akvárií nie sú vhodné všetky typy rastlín. Vyberajte predovšetkým tie nižšie a menšie. Aké to sú?

 • KRYPTOKORYNA NÍZKA
  Táto rastlina je najmenšia svojho druhu. Nerozpína sa, nerozrastá sa a svoje listy rozkladá po dne akvária.
 • LILIOVNÍČEK MAURÍCIJSKY
  Jedná sa o drobnú a krehkú rastlinu podobnú tráve. Hodí sa k menším rybám, ktoré nemajú silu vytrhnúť ju zo dna.
 • LILIOVNÍČEK BRAZÍLSKY
  O niečo mohutnejší ako liliovníček maurícijsky potrebuje dostatok svetla a hnojiva. Nekorení príliš hlboko. Väčšie ryby ho môžu ľahko vytrhnúť aj s koreňmi.

Na kamene a korene sa hodí napríklad Anubias nana micro a pri vyberaní machu siahnite po jávskom machu. Prečo? Je krásne zelený, nezáleží mu na intenzite svetla a je ideálny pre krevety.

Nano akvaristika

Živočíchy v nano akváriu

Základným úspechom pri prevádzke nano akvária je správny výber živočíchov. Aké ryby a bezstavovce môžete do svojho akvária umiestniť?

 • krevety
 • kraby a raky
 • slimáky
 • ryby do 6 cm
Vyhnite sa živočíchom, ktoré sú veľké, vyžadujú veľa priestoru na plávanie a mnoho potravy.
Kupujete si nano akvárium, ale viete, že na jeho údržbu nebudete mať veľa času? Osázejte ho iba rastlinami a živočíchy vynechajte. Získate krásny dizajnový doplnok a nebude vás hlodať zlé svedomie, že sa rybkám málo venujete.

Údržba nano akvária

Akonáhle vybavíte nano akvárium pieskom, rastlinami a dekoráciami, nechajte ho aspoň dva týždne bez osádky živočíchov. Prečo? Najskôr sa tu musia usídliť baktérie, ktoré udržujú biologickú rovnováhu.

S prvým čistením akvária počkajte približne dva až tri týždne a potom vymeňte iba ¼ vody. Následne ho čistite každých 10 dní a opäť vymeňte iba ¼. Voda, ktorú do akvária dolievate, by mala byť aspoň jeden deň odstáta a mala by mať izbovú teplotu. Živočíchy sa tak ľahšie vyrovnajú s teplotným šokom.

Všetko vybavenie pre založenie nano akvária nájdete na našom e-shope. Prajeme vám, nech sa vašim rybičkám aj rastlinám krásne darí.

Nano akvárium Prejsť do e-shopu
hore

HORNBACH používa Cookies. Pokiaľ si ďalej budete prezerať naše stránky, súhlasíte s využívaním Cookies. Dozvedieť sa viac

x