Watt versus Lúmen
Počet wattov hovorí, koľko energie daná žiarovka spotrebuje. Svetelný tok sa naproti tomu uvádza v lúmenoch.
Keďže rôzne žiarovky sú tiež rôzne energeticky úsporné, stráca údaj o počte wattov stále viac na význame. Nové technológie ako napríklad LED a energeticky úsporné žiarovky vyžadujú pre vytvorenie rovnakého množstva svetla oveľa menej energie. Preto sa údaj o svetelnom toku, lúmen, dostáva stále viac do popredia: ten uvádza, ako je žiarovka svetlá.
Lúmen na watt
Svetelná účinnosť je pomer medzi svetelným tokom, ktorý žiarovka vydáva a výkonom, ktorý pre to potrebuje. Tá je uvádzaná v lúmenoch na watt. Čím vyšší pomer lúmen / watt (lm / W) je, tým úspornejší je svetelný zdroj. A na základe toho tiež z pomeru lúmen / watt vyplýva príslušná trieda energetickej účinnosti.
Stmievateľnosť
Nie každá žiarovka je navrhnutá pre úpravu svetlosti cez stmievač. Pre stmievanie sú všeobecne vhodné halogénové žiarovky, nie však všetky LED žiarovky a energeticky úsporné žiarovky.
Informácie v tejto súvislosti uvádza preškrtnutý, resp. nepreškrtnutý symbol na obale.
Upozornenie:
Akonáhle stmievate určitú žiarovku, zníži sa jej výkon a tým sa tiež zvýši úspora energie. Stmievač sám pre to vyžaduje iba veľmi malé množstvo energie.
Energetický štítok
Energetický štítok EÚ informuje o energetickej spotrebe žiarovky. Pre porovnateľnosť sa jednotlivé produkty zaraďujú do rôznych tried energetickej účinnosti (A ++ až E). Podľa toho je na obale uvádzaná uvažovaná spotreba elektrickej energie. Tá uvádza, aký elektrický výkon žiarovka vydá pri prevádzke 1.000 hodín.
Životnosť žiarovky
Ako dlho žiarovka vydrží v plnej sile? Životnosť žiarovky môže činiť niečo medzi 1.000 a 15.000 hodinami.
Odolnosť proti (častému) spínaniu
Odolnosť proti (častému) spínaniu udáva, ako často možno žiarovku zapnúť a vypnúť. Žiarovky s nižšou odolnosťou proti (častému) spínaniu by sa nemali používať v tých miestnostiach, v ktorých sa svetlo zapína a vypína často, ako napr. v kúpeľniach, predsieňach či na schodiskách.
Reakcia pri nábehu / doba nábehu
Reakcia pri nábehu uvádza časový úsek, ktorý žiarovka potrebuje pre dosiahnutie 60% svojej svetelnej hodnoty. Halogénové a LED žiarovky nabiehajú okamžite, zatiaľ čo kompaktné žiarivky potrebujú o niečo dlhšiu dobu.
Preto by sa nemali používať tam, kde je potrebné svetlo rýchlo a na krátku dobu, ako napr. na WC, v predsieňach či na schodiskách.
Rozmery
Údaj o dĺžke a priemere uľahčuje identifikáciu toho, či sa nová žiarovka hodí do existujúceho svietidla.
Ortuť
Hg znamená Hydrargyrum a uvádza, koľko ortuti žiarovka obsahuje. Tento chemický prvok je veľmi jedovatý a podlieha preto nariadeniu EÚ (EG) 1272/2008 (CLP).
Žiarovky, ktoré ortuť obsahujú, nepatria do domového odpadu, ale na recykláciu do zberného komunálneho odpadu.
Upozornenie:
Ikony uvedené na tejto strane slúžia pre názornú vizualizáciu a môžu sa v závislosti od výrobcu líšiť.