0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 1. 2023 o 11:22. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky

Doba čítania: 5 min.
Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky

Veľký svet prístrojov! To znamená tiež veľké množstvo odborných pojmov, špeciálnych funkcií a vlastností, ktoré hrajú svoju úlohu pri výbere a zaobchádzaní s prístrojom.

Ruky preč od šrotu!

Kto na prístrojoch šetrí, tomu sa nedá poradiť vždy dobre, pretože lacné veci sa môžu väčšinou predražiť. V HORNBACHu budete lacné prístroje, na rozdiel od obchodníkov so zľavovými akciami, hľadať márne. Ponúkame vám veľký výber prístrojov za najnižšie ceny. A vďaka nášmu prístrojovému barometru nájdete pre váš projekt vždy ten správny prístroj. Dobré poradenstvo dlhodobo šetrí peniaze!

Tak si vyberiete správne:

Pri kúpe vášho nového prístroja dbajte na prístrojový barometer. Vďaka našim farebným ikonám úplne jednoducho spoznáte, na aké práce sa príslušný prístroj hodí.

Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky

Prístroje pre domácich majstrov

Využívate doma vaše kutilské schopnosti iba občas?
Potom sú pre vás prístroje so zelenou ikonou tým pravým orechovým, pretože je možné používať ich na:

  • ľahké úlohy,
  • príležitostné použitie.

Príklady značiek prístrojov pre domácich majstrov:

EINHELL, PATTFIELD

Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky

Prístroje pre poloprofesionálov

Je potrebné počítať s vašim know-how v oblasti vŕtania, rezania a skrutkovania, pretože ho jednoducho máte?
Potom by ste mali hľadať podľa žltej ikony, pretože tieto prístroje sú ideálne pre:

  • náročné úlohy,
  • pravidelné používanie.

Príklady značiek pre poloprofesionálov:

BOSCH, WORX

Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky

Prístroje pre profesionálov

Cítite sa pri domácom majstrovaní ako macher? Stal sa koníček vaším povolaním?
Potom sa pri nákupe prístrojov poobzerajte po červenej ikone, kedže tieto prístroje možno perfektne použiť na:

  • ťažké úlohy,
  • dlhodobé použitie.

Príkaldy značiek prístrojov pre profesionálov:

NAREX, HITACHI

Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky
Prístrojový barometer a pojmy z mechaniky

Pojmy z mechaniky

Čo je to výkon batérie, príkon, krútiaci moment? Memory efekt, kyvadlo, energia úderu? Tu nájdete prehľad a vysvetlenie tých najdôležitejších pojmov týkajúcich sa prístrojov.

HORNBACH vysvetľuje!

Energia úderu

Čím vyššia je energia úderu, napr. dláta na kameň, tým viac energie na neho pôsobí a tým je ľahšie pre obsluhujúceho príklepovej vŕtačky vyvŕtať otvor. Energia úderu sa udáva v jouloch [J].

Hĺbkové vybíjanie

Ako hĺbkové vybíjanie sa označuje vybitie batérie pod úroveň koncového vybíjacieho napätia. V závislosti na type batérie tým môže dôjsť k rôznym druhom poškodenia, od úbytku kapacity cez skraty pri nabíjaní až po úplné zničenie batérie.

Hĺbkový doraz

Hĺbkový doraz príklepovej vŕtačky zastaví funkciu dláta. Tým je možné efektívne vŕtať do dreva a kovu.

Kapacita betérie

Kapacita batérie je uvedená v miliampérhodinách (mAh) a udáva, aký veľký elektrický náboj dokáže batéria uschovať a vydať. Ak je výkon batérie 3000 mAh, znamená to, že batériu možno pri vyťažení 3000 mAh používať jednu hodinu, pri vyťažení 1500 mAh vydrží dve hodiny.

Krútiaci moment

Krútiaci moment je sila, ktorou sa skrutka zavŕtava do materiálu. U skrutiek s malým priemerom je vhodný skôr nižší krútiaci moment, pri skrutkách s veľkým priemerom vysoký krútiaci moment, aby sa predošlo poškodeniu povrchu. Preto sú aku skrutkovače vybavené reguláciou krútiaceho momentu.

Kyvadlo

Kyvadlo je zvláštne výkonnostnou vlastnosťou chvostových pílok, priamočiarych a šabľových píl a označuje dodatočné ohýbanie pílového listu smerom dopredu a dozadu počas rezania. Výhodou píly s kyvadlom oproti píle bez kyvadla je: jasne vyšší výkon pri rezaní, lepšie vyhadzovanie pilín a šetrnosť voči pílovému listu.

Obmedzenie rozbehového prúdu

U obmedzení rozbehového prúdu sa jedná o menší prísun prúdu pri zapnutí prístroja s vysokým výkonom. Toto obmedzenie zabraňuje predčasnému zapnutiu mechanizmov výkonnovej ochrany (poistiek) pri zapnutí prístroja. K tomu sa navyše pri nábehu prístroja znížia reakčné sily (napr. silné škubnutie).

Obmedzovač otáčok

Regulácia otáčok príklepovej vŕtačky zastaví otáčanie vrtáka. Tým je možné efektívne využiť funkciu dláta.

Pamäťový efekt

Ako pamäťový efekt sa označuje strata kapacity, ktorá sa môže objaviť u nikel-kadmiových batérií, keď neboli pred nabitím úplne prázdne. Pokiaľ sa toto stáva častejšie, zapamätá si batéria túto spořebu energie a už sa celkom nevybije. Kapacita batérie sa znižuje, čím rýchlejšie sa batéria pri použití vybíja. U lithium-ionových batérií k tomuto efektu nedochádza.

Príkon

Ako príkon sa označuje výkon, ktoré elektrické náradie odoberá zo zásuvky alebo z batérie. Ten sa udává vo wattoch (W). Keďže pri premene energie dochádza k stratám, je výdaj, teda výkon, ktorý má prístroj k dispozícii, menší než príkon.

Samovybíjanie

Ako samovybíjanie sa označuje samostatná strata náboja batérie. Vnútorné elektrotermické reakcie vedú k neustálemu úbytku pôvodnej uloženej nabitej energie. K samovybíjaniu nedochádza, ak batéria nie je pripojená ku koncovému zariadeniu. Vyššie straty nabitia sa odvíjajú od typu batérie, teploty a stupňa znečistenia. Skladujte preto vaše batérie na chladnom a suchom mieste.

Systém SDS-Max

Zásuvný systém SDS-Max sa používa pre rýchlu výmenu vrtákov a sekáčkov bez náradia, u ťažkých pneumatických kladív s priemerom stopky 18 mm.

Systém SDS-Plus

SDS-Plus (Special Direct System) je zásuvný systém s priemerom stopky 14 mm, ktorý bol vyvinutý špeciálne pre beznáraďovú a rýchlu výmenu vrtákov a sekáčkov, pri ľahkých pneumatických kladivách.

Upevnenie brúsneho papiera

Upínací spoj umožňuje rýchlu výmenu brúsneho papiera. Svorkový spoj rozširuje výber použiteľného brúsneho papiera.

Vretenová aretácia

Vretenová aretácia umožňuje rýchlu výmenu vloženého náradia. Vreteno sa zablokuje vstavaným, ručne ovládaným zariadením tak, aby bolo možné uvoľniť náradie iba jedným kľúčom alebo rukou.

hore