0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
7. 4. 2023 zatvorené
9. 4. 2023 zatvorené
10. 4. 2023 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 3. 2023 o 12:30. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Užitočné náradie do dielne, bez ktorého sa nezaobídete

Doba čítania: 5 min.
Užitočné náradie do dielne, bez ktorého sa nezaobídete

Pracovať na rozkývanom kuchynskom stole v pološere s jedným kladivom, jedným skrutkovačom, krajčírskym metrom a neupnutým plátkom pílky na železo? Namiesto zveráku používať manželkinu ruku? To nemôže viesť k dobrému výsledku! Dielňu, svätyňu každého domáceho majstra by ste mali zariaďovať s rozumom.

Čo by malo byť v takej parádnej dielni?

Každá dielňa by mala byť vybavená dostatočne veľkým pracovným stolom. Podľa hlavného využitia by malo ísť o stôl zámočnícky alebo stolársky. Na zámočnícky stôl patrí poriadny, pevný zverák.

Pracovné miesto musí byť dobre osvetlené a to najlepšie z viacerých miest. Na prístroje, nástroje a materiál si kúpte skrine, pevné prehľadné regály a regálové systémy a organizéry, ktoré pomôžu udržať poriadok. Upratať prach, vodu a piliny vám potom každopádne pomôže priemyselný vysávač.

Užitočné náradie do dielne, bez ktorého sa nezaobídete

Stroje a prístroje

Nemusíte ich mať nutne všetky. Výber starostlivo zvážte.
Niektoré prístroje sú príliš špecializované, ale napríklad silná ručná príklepová vŕtačka, najlepšie s dvojrýchlostnou prevodovkou, je v permanencii skoro neustále. Hodí sa na vŕtanie do kovu i kameňa, miešanie alebo ako pohon rôznych nástavcov.
Určite využijete aj ďalšie vŕtačky, napr. stolovú, ktorá je najlepšia na vŕtanie rovnakých otvorov, veľkých priemerov a na vykružovanie alebo presnú zámočnícku vŕtačku bez príklepu pre presné vŕtanie.

Na všetko to ďalšie skrutkovanie a vŕtanie je najlepší aku skrutkovač s dvoma akumulátormi a na uťahovanie väčších skrutiek zase rázový uťahovák. Ako vybrať aku skrutkovač, vám poradíme v ďalšom článku.

Výbornými pomocníkmi sú brúsky, píly a frézy. Uhlovú brúsku využijete na rozbrusovanie kovu, kameňa, plastov, zvarov a dreva. Priamočiaru brúsku zase na úpravu otvorov a to pomocou brúsnych kameňov, rotačných pilníkov a rašplí.
Na obrúsenie dreva, kovov, obkladačiek alebo skla budete potrebovať pásovú brúsku. Kov najlepšie opracujete pásovou pílou, ktorá sa používa tam, kde by rozbrusovačka teplotou rezu nevhodne ovplyvnila materiál.

Užitočné náradie do dielne, bez ktorého sa nezaobídete
Užitočné náradie do dielne, bez ktorého sa nezaobídete

Milovníci dreva by si mali dielňu vybaviť rôznymi pílkami. Neoceniteľným pomocníkom pri obkladaní palubovkami a lištovaní je kapovacia a pokosová píla. Poslúži na skrátenie presných prírezov kolmých aj pod uhlom.
Na dlhšie priame rezy dreva, skracovanie alebo drážkovanie je dobrým partnerom ručná okružná píla alebo jej presnejší variant, ktorou je stolná okružná píla. Chvostovou pílou zasa môžete rezať aj stavebné drevo, konáre v záhrade a dokonca aj tvárnice pre suché murovanie.

Neoceniteľnou položkou na nákupnom zozname je určite kompresor. Využijete ho na dofúknutie pneumatík, lopty, bazéna, striekanie farieb alebo trebárs na tlakovanie pivného suda pri záhradnej párty.

Kutilovia budú pri svojich projektoch potrebovať zváračku, teplovzdušnú elektrickú pištoľ a na rýchle a pevné lepenie dreva, papiera a plastov lepiacu tavnú pištoľ. Pre spájkovanie napr. tlačených spojov sa vám bude hodiť elektrická spájkovačka, plynová spájkovačka zase ako moderná náhrada benzínovej letovacej lampy.

Pre spoje na polypropylénové potrubie k rozvodom vody alebo stlačeného vzduchu dobre poslúži spájka na PP rúrky a ak sa budete potrebovať zbaviť samolepiek alebo starej farby, oplatí sa mať v regáli taktiež teplovzdušnú elektrickú pištoľ.

Náradie a nástroje

Aby poličky a šuflíky v dielni nezostali prázdne, zaplňte ich ručnými skrutkovačmi rôznych tvarov a veľkostí, kľúčmi a nástavcami. Na skrutkové spoje existuje celý rad rôznych druhov kľúčov od obyčajných plochých otvorených, cez očkoploché, očkové, očkové otvorené, ráčnové až po skrutkou nastaviteľné.

Svoje miesto v kutilskom raji majú kombinované kliešte, štiepacie kliešte, nastaviteľné kliešte, ktoré poznáte ako sikovky, hasáky a kladiva.
Materiály potrebujú opracovať, takže nezabudnite na brúsne papiere, plátna, kamene, leštiace pasty a rezné a brúsne kotúče pre rôzne typy brúsok.
Dvakrát meraj, raz rež - zamerajte sa teda na meradlá, zvinovacie a skladacie metre, posuvné meradlá, uhlomery, mierky, vodováhy a na nože na papier, koberce alebo lepenku.

Nielen milovníci dreva musia mať v dielni povinne píly na drevo alebo na kov. Rôzne chvostovky na drevo, píly rámové, pilníky a rašple ihlové a zámočnícke.

A mohli by sme pokračovať donekonečna. Ak chcete pracovať na svojich projektoch kvalitne, potrebujete k tomu dobre vybavenú dielňu. A nie je na to lepšie miesto ako HORNBACH.

hore