Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 15. 12. 2024 o 8:22. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Sukulent je nekvitnúca dužinatá rastlina, ktorá ozdobí váš interiér prekrásnymi listami rôznych farieb a tvarov.

Majte ju vždy na svetle, ideálne na východnom alebo západnom slnku. Ak by ste ju vystavovali nadmernému svetlu, slnko jej listy poškodí a objavia sa na nich fľaky. Ak by ste sukulentom dopriali naopak málo svetla, budú nevyzreté (typickým prejavom sú dlhé stonky a listy s príliš veľkými odstupmi). Medzi najobľúbenejšie sukulenty patrí: Tučnolist, Echeveria a Aloe.

Substrát - ideálny je substrát pre kaktusy a sukulenty. Obsahuje priepustnú kombináciu zeminy a piesku. Sukulenty vysádzajte najlepšie do kvetináčov s dierkami, aby bolo možné vylievať prebytočnú zálievku z podmisky. Ak si vyberiete kvetináč bez dierok, nezabudnite na dno nasypať buď niekoľko guľôčok keramzitu alebo črepy keramických kvetináčov. Vytvoríte tak prirodzenú drenáž a zemina nebude prevlhčená.

Zálievka - zálievka je alchýmia, až 80 % kvetov zahynie z dôvodu preliatia. Pri sukulentoch odporúčame približne takýto postup: v horúčavách zalievajte sukulenty raz za 2-3 dni. V zimných mesiacoch, kedy majú kvety vegetačný pokoj, ich zalievajte cca raz za 3 týždne. Ideálne je na východnej strane zalievať kvetiny večer a na západnej ráno.

Hnojenie - stačí raz za tri týždne. V zime nehnojte vôbec.

Presádzanie - akonáhle kvetina prekorení, je jej kvetináč malý, tak si naplánujte presádzanie. Ideálna doba je 1 týždeň po zálievke, kvet je plný sily a zvládne tak bez následkov takto náročnú zmenu. Pri presádzaní si dajte pozor na nadmerné poškodenie koreňov. V novom kvetináči nechajte sukulenty odpočívať 1 týždeň bez zálievky, až potom zalievajte.

Starostlivosť - v lete sukulenty potešíte, ak ich dáte von - balkón, terasa alebo skalka. Pozor na krúpy, ktoré môžu poškodiť listy. S prvými jesennými dňami ich zase dajte do domu. V zime je pre sukulenty ideálna teplota v miestnosti 20 °C. Raz za čas je dobré namiesto zálievky sukulenty osprchovať.

Škodcovia - najčastejším problémom sú hubové choroby, teda choroby z preliatia. Ak uvidíte, že rastline zahníva stonka a akoby si ľahne, prestaňte zalievať.

Tipy ako pestovať kaktusy a sukulenty

Milujú ich deti pre ich nenáročnú starostlivosť a dospelí pre ich netradičný vzhľad a čistú krásu. So sukulentmi majú veľa spoločného.

Majte ich ideálne na východnej alebo západnej strane, zasaďte ich do substrátu pre kaktusy a sukulenty a presádzajte úplne rovnakým spôsobom. Kvetináč pre presádzanie vyberajte vždy o 2 čísla väčší. Ak vyberiete kvetináč zbytočne veľký, dajú kaktusy väčšinu energie iba do rastu koreňov.

Zálievka - kaktusy zalievajte vždy zvrchu a zostávajúcu vodu z podmisky alebo okrasného kvetináča ihneď vylejte. V lete zalievajte kaktusy 1x za 14 dní. V zime maximálne raz za 1-1,5 mesiaca. Hnojiť stačí raz za tri týždne a v zime vôbec. Snažte sa zalievaním simulovať kaktusom ich domovinu - jednorazová závlaha a dlhé sucho. Prelejte kaktus bohato zálievkou, zbytočnú vodu z podmisky vylejte a do ďalšieho zalievania ho nechajte "na suchu".

Rozmnožovanie - na kaktusoch vyrastajú tzv. dcérske kaktusy. Nechajte ich trochu vyrásť, väčšie kusy takto obtiažny zásah zvládnu lepšie. Odrežte ich, natrite simulátorom pre rast koreňov a položte na pripravenú zeminu. Kaktus sa sám postupne zakorení. Ak máte doma výsevný skleník, bude to ideálne.
Ak nechcete kaktusy množiť, nie je nutné dcérske kaktusy odstraňovať. V tom prípade sa tešte na netradične štruktúrovanú a rozrastajúcu sa rastlinu.

Škodcovia - rovnako ako u sukulentov hrozí kaktusom preliatie, a teda hubové choroby. Pri kaktusoch je táto choroba nenávratná, hnijú zvnútra. Ďalším, výnimočným, škodcom sú červy - malé biele chrobáky. Odporúčame ich odstraňovať mechanicky.

Prezimovanie - kaktusy v zime milujú prítmie a chlad. Na parapete nad radiátorom s minimom svetla im nebude tak úplne najlepšie. Nebojte sa ich dať do pivnice alebo na spoločnú chodbu v dome. Dobrým miestom je aj spálňa, kde býva najchladnejšie.

Chcete kaktus guľatý, stĺpový, s mäkkými ostňami, kvitnúci, malý, s tvrdými ostňami alebo veľký? Pozrite sa na tento prehľad kaktusov a sukulentov a vyberajte očami. A ak ich budete chcieť viac, môžete ich spoločne zasadiť do kvetináča a spravíte si tak malý kaktusový raj.

Tipy ako pestovať kaktusy a sukulenty
hore