0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
8. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 25. 4. 2024 o 20:56. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Tipy, ako upraviť terén okolo bazéna

Tipy, ako upraviť terén okolo bazéna

Ak ste sa rozhodli pre vonkajší rodinný bazén, terénne úpravy okolo neho sú korunou diela, povestnou čerešničkou na torte. Bazén zvyčajne býva pýchou záhrady a dominantou celého exteriéru. Celkový dojem však závisí aj od upraveného okolia. Nechajte sa inšpirovať.

Terén okolo bazéna musí byť bezpečný

Preto zásadne vyberáme materiály s protišmykovou úpravou. Okoliu bazéna pristanú predovšetkým prírodniny, ktoré dobre korešpondujú so záhradou aj vodnou plochou. Teraz sú ale k dispozícii aj materiály umelé, ktoré sú od prírodných takmer na nerozoznanie a tromfnú ich v úžitkových vlastnostiach, najmä v jednoduchosti údržby.

Materiály použité pre úpravu bezprostredného okolia bazéna musia byť samozrejme dostatočne odolné a musia znášať vlhkosť bez toho, aby sa deformovali. Hlavne ale majú byť protišmykové, aby sa pohyb okolo bazéna nepodobal letnému variantu korčuľovania. Musia sa tiež hodiť k zvolenému záhradnému nábytku, aby s ním tvorili harmonický celok - priestor na oddych v mori zelene záhrady.

Bazén

Kameň a dlažba

K tvrdým a odolným materiálom zaraďujeme kameň a dlažbu. Sú takmer nezničiteľné a ponúkajú neprebernú škálu dizajnov.

Prírodný kameň

Je pre exteriérové úpravy okolo bazéna luxusnejšou záležitosťou. Má prírodný, mnohokrát stredomorský vzhľad, je robustný a mrazuvzdorný, bezpečný aj pre chôdzu za mokra a farebne stály. K jeho prednostiam patria aj minimálne nároky na údržbu.
Prírodný kameň má ale relatívne obmedzenú farebnú a tvarovú variabilitu a pomerne vysokú obstarávaciu cenu. Do úvahy je potrebné brať aj vysokú teplotu, na ktorú je kameň schopný sa rozpáliť v horúcich letných dňoch.

Zastierať nemožno ani fakt, že zo škár okolo prírodného kameňa sa po niekoľkých rokoch môže začať uvoľňovať piesok, ktorý si budete nosiť do bazéna. Kameň môžete uložiť rôznymi spôsobmi, v prípade ílovitej pôdy je potrebné vybudovať pod kameňmi betónovú robustnú základňu. Pretože ide o prírodný materiál, počítajte s tým, že sa časom môže jeho farba zmeniť.

Povrch kameňa nie je úplne hladký. To je síce efektné, ale ľahko to sťažuje bežnú údržbu. Aj keď... v čase "wapiek" - vysokotlakových čističov, ktoré zatočia s každou špinou - nie je problémom vôbec nič.

Tipy ako upraviť terén okolo bazéna

Umelý kameň a dlaždice z jemnej kameniny

Lacnejším variantom je kameň umelý alebo dlaždice z jemnej kameniny. Majú vzhľad akéhokoľvek prírodného kameňa, dlažba je odolná voči zašpineniu, farebne stála, mrazuvzdorná, odolná aj protišmyková. Príjemná je aj nízka montážna výška (okolo 2 centimetrov) a deklarovaná odolnosť voči kyselinám a lúhom.

Teraz už existujú série dlaždíc s tzv. klick systémom, ktoré možno položiť na už nevyhovujúci povrch bez toho, aby sa musel odstraňovať. "Zaklapávacie" dlaždice vie položiť aj ten najväčší nešikovník, nevyžadujú žiadne dodatočné terénne úpravy a ani náradie.


Betónové dlaždice

Betónové dlaždice sú ďalším variantom, ako zvelebiť bezprostredné okolie rodinného bazéna. V tomto sortimente existuje veľký výber tvarov, farieb a povrchov, individuálna finálna úprava je variabilná, záleží od použitia rôznych kladačských vzorov.

Dlaždice majú extrémnu životnosť, ľahko sa udržujú a sú mrazuvzdorné. Vyžadujú vodorovný povrch a kladenie do betónového lôžka alebo aspoň spevnenie pomocou suchých zmesí.


Klasická vonkajšia dlažba

Klasická vonkajšia dlažba vďaka obstarávacej cene, veľkému výberu veľkostí, farieb a vzorov a ich vzájomnej kombinácii, patrí k tradičnému a stále častejšie využívanému povrchu v okolí bazéna.

Dlažba má podobné drobné nevýhody ako kameň. Je tvrdá, absorbuje teplo a na pokládku je potrebný dokonale hladký a rovný podklad, čo môže spôsobovať v náročnejšom teréne ťažkosti. Oproti kameňu sa však dobre čistí. Patrí ale k materiálom, ktoré sú krehkejšie a môžu praskať.

Tipy ako upraviť terén okolo bazéna

Drevo verzus WPC

Trendom posledných rokov sú materiály tzv. dizajnovo atraktívne. Patria k nim exotické dreviny, ktorých obstarávacia cena už dávno nepatrí k nedosiahnuteľným. Drevo je vzhľadovo príjemné, flexibilné a dobre opracovateľné. Jedná sa o prírodný produkt, ktorý vyžaruje teplo a prirodzenosť. Príjemné je aj na dotyk či pri behaní. Veľký výber zahŕňa plnú škálu kvality, vlastností a cien.

Ani príprava podkladu nie je zďaleka tak náročná ako pri kameni či dlažbe. Stačí terén nahrubo porovnať a vysypať drenážou, najčastejšie štrkom a vyrobiť rošt, na ktorý sa kladú jednotlivé komponenty. Drevo ale vyžaduje každoročný náter či olejovú impregnáciu. Podobný, ako potrebuje záhradný nábytok z exotických driev, ktorý taktiež vyžaduje každoročnú pozornosť so štetkou v ruke.

Aj napriek tomu, v pôvodnom dizajne vydrží drevené okolie bazéna len pár rokov. Navzdory všetkej starostlivosti starne, šedne a postupne sa sa na ňom začnú robiť triesky, ktoré sú prekliatím pre bosé nohy. Chemikálie používané v bazéne na ňom navyše zanechávajú škvrny a mapy, ktoré nezamaskuje ani tá najlepšia údržba a konzervačné nátery.

Preto sa už dlho používajú bezúdržbové materiály, ktoré vošli do povedomia ako woodplastic. Jedná sa o WPC dosky tvorené zo 60 % z kvalitnej drevnej múčky a zo 40 % z polyméru a farbiva. Úžitkové vlastnosti drevoplastových materiálov sú pre okolie bazéna požehnaním. Majú vysokú životnosť aj odolnosť voči všetkým vplyvom počasia. Nepodliehajú ani UV žiareniu alebo znečistenému prostrediu.

Nie je potrebné napúšťať ich nátermi, na údržbu postačí kefa "ryžák" na tyči alebo vysokotlakový čistič.
Na bežné čistenie postačí hadica s vodou. WPC (Wood-Plastic-Composites) je odolný proti vlhkosti, jedná sa o materiál tvarovo stabilný a s dlhou životnosťou. Je príjemný pre chôdzu na boso, netvorí triesky a vďaka povrchovej úprave je dokonale protišmykový.

Vyznačuje sa jednoduchou manipuláciou a pokládkou spravidla na rošt, na ktorý sa pripevňuje pomocou kovových zámočkov. V terajšej dobe je tiež podstatné, že je úplne recyklovateľný.

Z WPC sa vyrábajú aj dlaždice so systémom klick, ktoré sa zacvakávajú do seba a možno z nich vytvoriť akúkoľvek plochu. Sú vhodné nielen k bazénom, ale aj na balkóny a terasy. Kladú sa na rovnú plochu, a to znamená, že aj nimi možno zmodernizovať už nevyhovujúci, opozeraný povrch.

Woodplastikové dosky a dlaždice so systémom klick sa vyrábajú v sériách dizajnom zhodných s plotovými dielcami, z ktorých možno vybudovať zástenu alebo postaviť časť plota, ktorý k bazénu prilieha. Plot je potom materiálovo aj vzhľadovo zhodný s okolím bazéna, čo môže byť v záhrade elegantným prvkom.

Nebojte sa kombinovať

Všetky vyššie popísané materiály, ktoré sú vhodné na úpravu bezprostredného okolia bazéna, možno aj ľubovoľne kombinovať. Možno tak vytvoriť originálne zákutia, kedy sa pre jeho jednotlivé prvky využívajú najlepšie vlastnosti konkrétneho materiálu.
K dlažbe či terase okolo vodnej plochy sa hodí aj trávnik.

Patrí k lacnejším a údržbu vyžadujúcim riešeniam, ale nemal by chýbať. Už preto, že slnenie na tráve je určite príjemnejšie ako grilovanie sa na dlažbe či na woodplastikovom pódiu. Teraz sú v kurze umelé trávniky, vďaka ktorým sa okolie bazéna zazelená okamžite po jeho dokončení. Netreba preto čakať, až trávnik vyrastie.

Ak si chcete vybudovať piesočnú pláž, je vhodné zakomponovať ju medzi drevené prvky a nezabudnúť na čistiaci zónu. Postačí záhradná sprcha a plató s kamienkami. Neoddeliteľnou súčasťou okolia každého bazéna sú aj okrasné kvety vysadené priamo do terénu alebo do kvetináčov. Pre väčšinu rastlín nie je chlórovaná voda problémom.

Pokiaľ chcete v okolí bazéna vysádzať stromy, nie je dobré to urobiť hneď na jeho okraji. Odborníci odporúčajú umiestniť stromy aspoň dva metre od neho. Zvážte, či vám nebudú tieniť a vyhnite sa opadavým a listnatým stromom a stromom so šiškami.

Tipy ako upraviť terén okolo bazéna

Vzhľadom na to, že bazén bude umiestnený na slnečnom mieste, vyberajte rastliny, ktoré znesú slnko a zároveň nepotrebujú úplné sucho, pretože pri bazéne sa nedá zabrániť tomu, aby voda tu a tam nevystriekla. Myslite tiež na to, že vodná hladina odráža slnko a vytvára tak ešte teplejšie prostredie. K vhodným rastlinám patrí napríklad agáve, aloe, malé palmy, niektoré druhy kaktusov či mliečnikov. Vhodná flóra tak vytvorí okolo bazéna ilúziu trópov, ktoré budete mať len kúsok od domu.

Pokiaľ chcete materiál, ktorý nie je úplne bežný, voľte napríklad travertín. Patrí k luxusnejším variantom, hoci nemusí byť farebne úplne jednotný. Je to ale jeho prirodzená vlastnosť. Každopádne je veľmi konzistentný, mrazuvzdorný a protišmykový. Použiť možno aj dlažobné kocky. Sú stále obľúbené a v prípade poškodenia sa dajú ľahko vymeniť.

Tehly vytvárajú zaujímavý vzhľad, ale vyžadujú údržbu a môžu sa až nepríjemne rozpaľovať. Pekné sú aj plochy tvorené kamienkami lepenými k podkladu napevno, pomocou špeciálneho spojiva, napr. živicou.

Bazén, rovnako ako jeho bezprostredné okolie, je vizitkou majiteľa a používateľov. Preto mu pristanú nielen krásne materiály a atraktívny dizajn, ale predovšetkým čistota. Preto do svojich plánov na krásne okolie zakomponujte aj skrýšu na hadicu, ktorá je pri každpom rodinnom bazéne nevyhnutným pomocníkom.

hore