0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 1:13. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať laminátovú podlahu

Ako vybrať laminátovú podlahu

Prečo sú laminátové podlahy také obľúbené? Laminátové podlahy majú nielen veľké množstvo dizajnov, ale tiež zaťažiteľnosť, stabilitu, ľahko sa udržiavajú a montujú. V našom článku sa dozviete všetko, čo ste chceli o laminátovej podlahe vedieť.

Výhody laminátových podláh

  • robustné, ľahké na údržbu, hygienické a s nízkym obsahom emisií,
  • rýchle a jednoduché kladenie na takmer akýkoľvek podklad,
  • vzhľadom k svojej nízkej konštrukčnej výške sú ideálne pre renováciu a modernizáciu interiérov,
  • možno po nich jazdiť kolieskovým kreslom.

Vlastnosti a výhody laminátových podláh

Upozornenie:

Laminátové podlahy sú podlahovou krytinou citlivou na vlhkosť a tým pádom nie sú vhodné na pre použitie vo vlhkých miestnostiach - iba ak by sa jednalo o špeciálnu laminátovú podlahu do interiéru so zvýšenou vlhkosťou. Upozorňujeme, že laminátové podlahy nie sú vhodné pre celoplošné zlepenie s podkladom, pretože lepením sa zamedzí prirodzená rozťažnosť laminátovej podlahy.

Štruktúra laminátových podláh

Prehľad jednotlivých vrstiev laminátovej podlahy.

Laminátová podlaha pozostáva v podstate z povrchnovej vrstvy, dekórovej vrstvy a tiež nosnej dosky a spodnej/zadnej strany. Podlaha je vyrobená z 90 % z dreva, dekór je však iba imitáciou prírodného dreva. Tu vám ukážeme prehľad najdôležitejších informácií o štruktúre materiálov tejto podlahovej krytiny a jej jednotlivých vrstvách.

Vlastnosti a výhody laminátových podláh

Povrchová vrstva

Táto vrstva, ktorá sa nazýva aj "overlay", pozostáva z teplom tvrdenej melamínovej živice. Tá je odolná proti oderu a chráni tým tak dekorový papier pred opotrebovaním. Ďalej je tu použitý UV lak, vďaka ktorému sú laminátové podlahy odolné proti UV žiareniu a tým aj proti súvisiacim zmenám farieb.

Dekórová vrstva

Dekór je viditeľnou súčasťou laminátovej podlahy. Dekórová vrstva je vyrobená z papiera, ktorý je potlačený dekórmi (väčšinou so vzhľadom dreva) z organických farieb reprodukovanými náročnou fototechnickou metódou. Vďaka tomuto výrobnému postupu je u laminátových podláh umožnená enormná rozmanitosť farieb a dekórov. Pre čo možno najatraktívnejší a najprirodzenejší vzhľad je u dekórov vopred naplánovaná rozdielnosť farieb a farebné kontrasty, v takej podobe, ako sa tiež vyskytujú u príslušných prírodných materiálov.

Nosná doska

Základom laminátovej podlahy je nosná doska z dreva, ktoré tvorí 90 % materiálu. Nosná doska je u laminátovej podlahy vyrobená z drevotrieskovej dosky, MDF dosky (Medium Density Fibre = stredne hustá vláknitá doska) alebo HDF dosky (High Density Fibre = vysoko hustá vláknitá doska). Kvalita nosnej dosky je rozhodujúca pre pevnosť laminátu.

Spodná strana

Spodná a zadná strana laminátovej podlahy, nazývaná tiež protiťah, má vodoodpudivé vlastnosti a vyrovnáva pnutie, ktoré vzniká štruktúrou materiálu. Táto vrstva je väčšinou vyrobená z fenolovej živice.

Správna súhra jednotlivých vrstiev je rozhodujúca pre celkovú kvalitu celej laminátovej podlahy! Voliteľne sú dostupné niektoré laminátové podlahy tiež so zabudovanou krokovou izoláciou.

Vlastnosti a výhody laminátových podláh

Pečať kvality laminátových podláh

Často nájdete v obchode pri laminátových podlahách veľké cenové rozdiely. Tie v prvom rade súvisia s rozdielmi v kvalite, ktorú si ako zákazník nemôžete hneď vyskúšať.

V HORNBACHu máme tú pravú laminátovú podlahu pre akékoľvek nároky a použitia, pečať kvality vám pritom pomôže pri rozhodovaní. Čím viac hviezdičiek pečať má, tým kvalitnejšia laminátová podlaha je - to dá rozum! Ale na základe čoho sa určuje počet hviezd? HORNBACH do výsledku premieta štyri nasledujúce kvalitatívne vlastnosti:

  • hrúbka: Ako silná a tým pádom tiež stabilná je lamela?
  • nosný materiál: Ako veľmi vodeodolná je použitá HDF doska?
  • úžitková trieda: Ako veľmi odolný je povrch proti oderu?
  • Q+: Existujú ďalšie povrchové úpravy?

Pomocou tohto systému dokáže HORNBACH pre každú laminátovú podlahu zaručiť dobrý pomer ceny a kvality. Do akých jednotlivých odstupňovaní sú rozdelené príslušné kvalitatívne vlastnosti, ukazujú nižšie uvedené tabuľky.

Tip:

Keďže majú laminátové podlahy dutý zvuk a môže sa nimi prenášať do spodných miestností veľké množstvo krokového hluku, mali by ste siahnuť po vhodných izolačných materiáloch.

Vlastnosti a výhody laminátových podláh

Hrúbka

Laminátové podlahy existujú v hrúbkach od 6 do 12 mm. Čím hrubšia podlaha je, tým je tiež odolnejšia.

6 mm 7 mm 8 mm 9 mm
Minimum + ++ +++

Nosný materiál

HDF dosky sú vysoko husté vláknité dosky. Majú uzavretý povrch a tiež vysokú hustotu. Nosný materiál vykazuje rôzne vlastnosti. Tu rozlišujeme nasledujúce:

HDF v štandardnom vyhotovení HDF so zapečatenými okrajmi alebo zníženou bobtnavosťou HDF so zábranou proti napučaniu
+ ++
Minimum Pre zamedzenie prenikania vlhkosti zhora a zníženie napúčania v oblasti okrajov je nutné okraje pri zapečatení ošetriť špeciálnou voskovou vrstvou. Pri znižovaní schopnosti napučať sa naproti tomu zapečatí celá doska. Pridaním špeciálnych prostriedkov bude ochránená celá doska.

Úžitkové triedy

Horná vrstva laminátovej podlahy určuje jej odolnosť proti oderu. Podľa hrúbky tejto úžitkovej vrstvy sú laminátové podlahy zatriedené do rôznych úžitkových tried:

Obytné priestory:

NK21 NK22 NK23
Mierne namáhanie, napr. hosťovská izba a spálňa. Bežné namáhanie, napr. obývacia izba a jedáleň. Intenzívne namáhanie, napr. predsieň a kuchyňa.

Komerčné priestory

NK31 NK32 NK33
+ ++ +++
Mierne namáhanie, napr. konferenčné priestory. Bežné namáhanie, napr. kancelárie. Intenzívne namáhanie, napr. podlaha v nákupných domoch.

Špeciálna povrchová úprava

Q+: Ďalšiu výhodu získajú laminátové podlahy vďaka špeciálnej povrchovej úprave. Informácie k tomuto nájdete na príslušnej produktovej etikete, napr. antistatické, antibakteriálne, surface resist atď.

A pre vás to pri výbere vašej novej podlahy znamená: Čím viac hviezdičiek bude vaša nová laminátová podlaha mať, tým kvalitnejšia tiež bude. A to spoznáte vďaka systému hviezdičiek na prvý pohľad!

Vlastnosti a výhody laminátových podláh

HORNBACH kvalita

My z HORNBACHu kladieme prirodzene veľký dôraz na to, aby sme vám mohli ponúkať laminátové podlahy špičkovej kvality. A z toho dôvodu staviame na jednom z našich najväčších dodávateľov v tejto oblasti: KAINDL. KAINDL ponúka vysoko kvalitné a certifikované laminátové podlahy, a to za primeranú cenu!

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako položiť laminátovú podlahu

Laminátová podlaha, známa aj ako "plávajúca podlaha", patrí medzi najpopulárnejšie podlahové krytiny v domácnostiach. Je postavená na vodotesnej, lepenej drevotrieskovej doske a jej montáž je veľmi jednoduchá. V našich v viac

hore