Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 12. 12. 2024 o 18:08. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Vyžínače alebo strunové kosačky sú malé stroje s neveľkým výkonom. Bývajú elektrické sieťové alebo akumulátorové. Kosia trávu pomocou struny navinutej na strunovej hlave. Poloautomatické odvinutie a zarovnanie struny už je štandard. Niekedy sú miesto struny ako rezné nástroje použité plastové plátky. Majú malý záber, zvyčajne to nie je viac ako 20 cm.

Sú vhodné ako doplnok ku kosačke do záhrad a záhradiek. Používajú sa v miestach mimo efektívneho dosahu kosačky, na drobné dokončovacie práce okolo záhonov a plotov. Nie sú konštruované na dlhodobú prácu. Sieťový variant býva obmedzený dosahom prívodného kábla. Ak zvolíte vyžínač akumulátorový, je dobré kúpiť taký, ku ktorému už máte batérie totožné napríklad s aku skrutkovačom alebo iným prístrojom. Vyžínač nepotrebuje okrem očistenia a výmeny rezných nástrojov žiadnu údržbu.

Motorovú kosu si vyberte, ak máte členitejší pozemok s trávnatým porastom. Sú jednoducho miesta, kam kosačka nemôže alebo sa tam dostane len veľmi ťažko. Za tú námahu to asi nestojí. Priekopy, svahy a terasy radšej prenechajte motorovej kose. Motorová kosa sa od krovinorezu líši hlavne tým, že je menšia a subtílnejšia. Motor býva slabší, buď elektrický alebo spaľovací. Spaľovací motor je väčšinou dvojtaktný. Narozdiel od elektrického potrebuje pravidelnú údržbu.

Žací nástroj - strunová hlava je od motora poháňaná lankom v dole zahnutom tubuse. Záber je okolo 30 cm. Pracuje väčšinou s tenšou strunou ako krovinorez. Posun struny a jej skrátenie je opäť poloautomatické. Pri práci je stroj zavesený na popruhoch na pleciach kosca. Úchop môže byť buď madlo alebo "riadidlá".

Aku vyžínač - struna

Krovinorez zvoľte ak máte na pozemku členitý terén a hlavne ak na ňom nie je len trávny porast. Podľa povahy porastu je možné zvoliť jeden z troch výmenných žacích nástrojov:

  • strunová hlava,
  • trojlistá vrtuľa,
  • pílový kotúč (do najťažších podmienok).
Žací nástroj je poháňaný pevným hriadeľom v tubuse. Dole je prevodovka s kónickým ozubením. Tej je potrebné venovať pozornosť a podľa návodu ju mazať špeciálnym tukom. Motor je spaľovací, dvoch alebo štvortaktný. Pri práci je stroj zavesený na popruhoch na pleciach sekáča. Úchop sú "riadidlá".

Strunová hlava
Kusy vlasca upevneného vo strunovej hlave alebo navinuté na cievku sa pri kosení pôsobením odstredivej sily napínajú a odsekávajú trávne steblá. Nie sú tak pevné ako čepele nožov, oproti tomu sa ale vlasce dokážu prispôsobiť prekážkam, ako sú kamene, steny alebo stromy bez toho, aby ich poškodili.
Vlasce možno ľahko vymeniť. Ak je koniec vlasca opotrebovaný, nasadí sa buď nový kus alebo sa z cievky v strunovej hlave vytiahne ďalšis časť vlasca. V mnohých motorových kosách sa dodatočné vyťahovanie vlasca čiastočne vykonáva pomocou poloautomatického mechanizmu.

Rezný kotúč
Rezný kotúč krovinorezu môže mať rôzne tvary v závislosti na oblasti použitia: dvojsečný dvojitý nôž (list na kosenie trávy) na miernu záťaž pri kosení trávy, hviezdicovitý nôž (nôž na húštinu) na kosenie do seba zapletenej hustej trávy alebo húštiny, pílové kotúče pre odstraňovanie drevín až tenších stromov.

Elektromotory sú buď sieťové alebo akumulátorové. Sieťové majú samozrejme akčný rádius obmedzený prívodným káblom. Mávajú nižší výkon ako spaľovacie motory. Na druhej strane sú ľahšie a výrazne tichšie. To iste ocenia susedia a rodina. Prístroje s elektromotorom sú cenovo dostupnejšie.

Dvojtaktné motory sú konštrukčne veľmi jednoduché. Sú hlučnejšie ako štvortakty. Pre pohon motorov využívame zmes benzínu a oleja vo výrobcom danom pomere. Oleje používajte špeciálne, určené pre tieto prístroje. Bývajú veľmi čisté a obmedzujú karbonizáciu v prístroji, ktorý má na spálenie zmesi v komore len veľmi krátky čas (pri 3000 ot/min pripadne na jeden cyklus cca 1/50 sec).
POZOR! Namiešaná zmes starne! Je dobré zmiešať len rozumné potrebné množstvo a po práci nádržku prístroja vyliať alebo palivo z nej úplne spotrebovať. Motor potrebuje občasné nastavenie a vyčistenie alebo výmenu vzduchového filtra. Sviečka motora si taktiež zaslúži občasnú pozornosť a vyčistenie.

Štvortaktné motory majú konštrukciu zložitejšiu a tiež disponujú menším výstupným výkonom. Zato je ich prevádzka hladšia a tichšia. Spaliny týchto motorov sú čistejšie. Motor je mazaný olejom z olejovej vane a palivo je spaľované čisté. Údržba je náročnejšia o výmenu oleja. Jeho hladinu je nutné kontrolovať. Opäť je nutné občasné nastavenie motora a vyčistenie alebo výmena vzduchového filtra a sviečky.

Základná technika
Kývajte prístrojom v polkruhu pred sebou sprava doľava a postupujte krok za krokom vpred. Keďže sa rezný nástroj točí proti smeru hodinových ručičiek, je tento pohyb pri kosení sprava doľava veľkou výhodou. Rezivo pri tejto metóde odpadáva na pokosenú plochu.

Technika kosaenia vysokej trávy
Pri vysokej tráve či tvrdošijnej burine alebo húštine je vhodné použiť inú techniku kosenia. V takom prípade koste dvoma smermi. Najprv kosený materiál skráťte jedným pohybom doprava o jeho hornú časť, a pri ďalšom pohybe smerom doľava o spodnú časť. Pokosený materiál potom zostane pri tejto metóde ležať vľavo.

Kosenie svahovitých plôch
Na svahoch sa odporúča kosiť po pásoch. Pokoste jeden pás súbežne so svahom, potom sa vráťte k už odrezanému pásu. A následne budete môcť pokosiť pás ležiaci za ním. Aj tu zostane pokosená tráva ležať vždy na pokosenej ploche.

Kosenie okolo kríkov a stromov
V prípade, že potrebujete pokosiť miesta okolo stromov či kríkov, odporúča sa ako kosiaci nástroj použiť strunu. Tou nepoškodíte kôru stromov ani rastlín, keď narazíte na prekážku.

Veľké, zelené plochy
Pri veľkých plochách človek rýchlo stratí prehľad. Kde som už bol a kde ešte nie? V tomto prípade sa odporúča vytvoriť si plán. Osvedčenou metódou je kosenie po štvorcoch. Rozdeľte si plochu, ktorú chcete pokosiť na štvorec a prepracovávajte sa zvonku smerom dovnútra.

Benzínový krovinorez Jonsered

  • Pri práci s vyžínačmi majte na nohách pevnú obuv.
  • Pri práci s motorovými kosami používajte kryt na strunu, ochranné okuliare a pevnú obuv.
  • Pri práci s krovinorezmi používajte kryt na nôž a tiež noste ochranné pomôcky: ochranné okuliare, ochranu sluchu, ochranný oblek na kosenie, pracovné rukavice a bezpečnostnú pracovnú obuv.
  • Pri práci môžu prípadne odlietavať kamienky alebo podobný materiál, čo môže predstavovať nebezpečenstvo pre ostatných. Z tohto dôvodu by sa nemali v priamom okruhu zapnutého a používaného prístroja nachádzať žiadne osoby. Bezpečný odstup je približne 15 metrov.

Prvý krok s motorovou kosou na jar môže skončiť nepríjemným prekvapením. Prístroj napríklad nekosí správne alebo dokonca ani nechce naštartovať. Niečo také sa môže prihodiť, ak prístroj na konci sezóny s doznievajucou jeseňou či pri príchode zimy neprejde odbornou údržbou alebo ho adekvátne nepripravíte na zimné obdobie. Ukážeme vám, na čo si ich pri údržbe treba dať pozor, aby kosa na jar opäť ľahko naštartovala.

  • Prístroj starostlivo očistite od prilepeného pokoseného materiálu a nečistôt.
  • Pri benzínových modeloch kompletne vyprázdnite nádržku. Pre vyprázdnenie karburátora musíte prístroj nechať bežať na voľnobeh, kým sa motor nezastaví.
  • Vymontujte zapaľovacie sviečky a skontrolujte ich stav. V prípade, že elektródy budú mať svetlohnedú farbu, potom je všetko v poriadku. Ak by sviečka však vyzerala inak, mali by ste príslušnú časť vyčistiť či vymeniť.
  • Vyberte z motorovej kosy kovové časti, vyčistite ich a skontrolujte. Je na nich vidieť poškodenie? U špecializovaných predajcov môžete rezné súčasti nechať samozrejme tiež nabrúsiť. Aplikujte ochranný náter proti korózii.
  • Najlepším miestom pre motorovú kosu je stena. Prístroj zaveste a ušetríte si tým miesto.
  • Pracuje váš krovinorez príp. trávny vyžínač na reznú strunu? Potom by ste mali mať na pamäti, že struna zostane elastická len v tom prípade, ak ju budete skladovať na vlhkom mieste. Vyberte cievku so strunou z hlavy a uskladnite ju na takom mieste. Niekoľko dní pred začiatkom novej sezóny môžete strunu namočiť do vody. Tá vďaka tomu zostane pružná a bude na jar opäť pripravená kosiť trávne steblá v plnej sile.

Aku vyžínač Bosch
hore