0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 28. 9. 2023 o 6:04. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ecodesign - ekologické kachle na drevo a pelety

Ecodesign - ekologické kachle na drevo a pelety

Šetrné vykurovanie drevom – to je cieľ novej smernice EÚ Ecodesign 2022. Tu sa dozviete, o aké opatrenia ide a na ktoré klimaticky priaznivé faktory musia výrobcovia dávať pozor.

Ako regionálne dostupný obnoviteľný zdroj energie má drevo neutrálny vplyv na emisie CO2. To však neplatí pre systémy vykurované drevom a kachlí na drevo, ktoré majú svoje najlepšie roky za sebou. Tie často poškodzujú vaše zdravie aj životné prostredie. Na vine sú vysoké emisie pevných častíc a nízka energetická účinnosť.

Nová smernica EÚ Ecodesign 2022 tomuto znečisteniu životného prostredia čelí.

Od 1. januára 2022 by teda mali ísť do predaja iba kachle šetrné k životnému prostrediu. Mnoho výrobcov na situáciu zareagovalo a včas si zaistilo poriadnu zásobu kachlí s vyššou účinnosťou a s menšími emisiami. Načerpajte informácie o novej smernici EÚ a o výrobkoch, ktoré už sú v súlade s novou ekologickou normou.

Najobľúbenejší produkt
Krbové kachle Panadero Oval Ecodesign 8,7 kW
Krbové kachle Panadero Oval Ecodesign 8,7 kW
(4)
1280,00 € / ks

Čo znamená „Ecodesign 2022“?

Ecodesign v zásade definuje ekologicky šetrný dizajn výrobkov spojených so spotrebou energie a má za úlohu urobiť celý životný cyklus energeticky účinným alebo recyklovateľným. Dodržované zásady sú tiež definované ako zásady pre označenie CE, a vzťahujú sa na tovar uvádzaný na trh EÚ.

Ako jedno z mnohých opatrení (napr. vodovodné batérie a armatúry šetriace vodu alebo okná s nízkym súčiniteľom prestupu tepla) je v rámci „Ecodesignu 2022“ nastavené aj ekologické plánovanie „lokálnych ohrievačov na tuhé palivá“, teda kotlov a kachlí na tuhé palivá.

Nariadenie EÚ špecifikuje minimálne požiadavky na vykurovacie zariadenia na tuhé palivá, ktoré musia byť splnené, aby mohli byť uvedené na európsky trh. Od roku 2022 sa budú v rámci EÚ alebo EHP vyrábať iba kachle a kotly spĺňajúce požiadavky.

Konkrétne existujú dva klimatické a environmentálne aspekty, na ktoré sa EÚ zameriava:

  • Energetická účinnosť vykurovania: účinnosť a regulovateľnosť spaľovania a akumulácia tepla, zvýšenie teploty spaľovania
  • Emisie: tuhé častice (PM), organické plynné zlúčeniny (OGC), oxid uhoľnatý (CO) a oxidy dusíka (NOx)

Ecodesign - ekologické kachle na drevo a pelety

Čo je dobré vedieť?

Mnoho výrobcov už zareagovalo a prispôsobilo svoj sortiment na základe požiadaviek Ecodesignu 2022.

Výhody pre vás aj životné prostredie

Čo je veľmi prospešné pre našu klímu, môže byť prospešné aj pre vás ako zákazníka a používateľa:

  • nízka spotreba a nižšie náklady na vykurovanie,
  • vyššiu kvalitu a nižšie znečistenie ovzdušia a zníženie tým spôsobených ochorení srdca a pľúc,
  • udržateľné kachle na drevo alebo kotol so zlepšeným tepelným výkonom.

Preč so starými kachľami?

Kachle, ktoré sú staršie ako 10 rokov, sú spravidla považované za výrazne väčších znečisťovateľov ako nové kachle a mali by prejsť kontrolou. Informáciu nájdete na protokole o skúške od vášho kominára alebo na skúšobnom štítku. Pri kachliach, ktoré nemôžu alebo už nemajú kontrolný štítok, platia pokyny výrobcu.

Nemusíte vymieňať svoje staré kachle.

Smernica EÚ Ecodesign 2022 vyžaduje, aby konali iba výrobcovia. Nie je však na škodu nechať si skontrolovať účinnosť a hodnoty emisií, aby ste sa mohli rozhodnúť.

Výrobcovia kachlí s Ecodesign 2022

V Hornbachu nájdete mnoho krbov a kachlí na drevo a pelety. Pri hľadaní nových kachlí chcete mať istotu, že kachle vašich snov spĺňajú predpisy pre Ecodesign? Odporúčame sa orientovať na nasledujúcich výrobcov. Tí už v predstihu vykonali úpravy svojho sortimentu.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore