0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 1. 2023 o 13:06. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom

Doba čítania: 4 min.
Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom

Kachle, ktoré vykúria jednu miestnosť, sú záležitosťou minulosti. Teraz môžu vyhrievať pokojne celý dom. Stačí si zaobstarať šikovný systém s teplovodnými výmenníkmi a teplo si užijete vo všetkých miestnostiach, v ktorých budete chcieť.

Ako fungujú krbové kachle s výmenníkom?

Krbové kachle s výmenníkom potešia každého, kto si chce užiť teplo z kachlí, ale zároveň ich nechce mať len ako lokálny ohrievač, ku ktorému bude rovnako musieť zaobstarať aj nejaké ďalšie. Kachle s teplovodným výmenníkom dávajú teplo miestnosti, v ktorej sa nachádzajú, a zároveň energiu odovzdávajú do vody, ktorú potom vediete do ďalších miestností. Ku kachliam si navyše môžete prikúpiť akumulačnú nádrž, ktorá nazbiera teplú vodu aj na dobu, kedy nemôžete prikladať do kachlí.

Kým klasické krbové kachle stačí pripojiť na komín, tie s výmenníkom musia "ladiť" a "pasovať" k ústrednému kúreniu, prípadne k bojleru. Aby to celé potom fungovalo ako má a aby kachle dlho vydržali v dobrej kondícii, je potrebné ich správne zapojiť. Pripravili sme pre vás návod, podľa ktorého to určite zvládnete.

Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom

Nepodceňte prípravu - je dôležitejšia, ako si myslíte

Skôr ako začnete kachle zapájať, myslite na to, že musia stáť na kvalitnom povrchu - často totiž vážia okolo 100 kilogramov a vy by ste určite neboli radi, keby sa pod nimi začala rúcať podlaha. Taktiež berte do úvahy, že musia stáť na dokonale nehorľavom povrchu, teda na keramike, kameni, špeciálnom tvrdenom skle, prípadne na kvalitných izolačných doskách.

Než kachle kamkoľvek umiestnite, premyslite si všetko tak, aby boli dostatočne ďaleko od steny a ďalších predmetov. A samozrejme, aby ste sa ku všetkým ich častiam bez problémov dostali, keby došlo k akýmkoľvek ťažkostiam alebo až príde rad na ich čistenie.

A čo samotné zapojenie?

To najdôležitejšie je zapojiť kachle paralelne so súčasným kotlom. Na to budete musieť využiť spätné klapky a obehové čerpadlo, ktoré zapojíte pred kachľami alebo krbom. Teplá voda sa vďaka tomu bude dostávať do ústredného kúrenia a studená voda sa bude pohybovať smerom ku kotlu a výmenníku.

Už pri zapájaní musíte riešiť tiež to, či nie je voda vo výmenníku príliš studená. Keby totiž bola chladnejšia ako 55 °C, zrejme by sa vo výmenníku zrážala a dochádzalo by k vytváraniu dechtového povlaku. Najjednoduchším spôsobom, ako túto záležitosť vyriešiť, je nainštalovať okolo výmenníka bypass, teda okruh s termostatickým ventilom, ktorý do výmenníka pustí len správne teplú vodu.

Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom

Zároveň musíte strážiť tiež to, aby voda nebola príliš horúca a nezačala sa v systéme variť. To zase ustráži bezpečnostný ventil - veľmi užitočný pomocník.

Pomocou kachlí s výmenníkom môžete ohrievať aj teplú úžitkovú vodu, ktorú potom využijete na hygienu alebo na práce v domácnosti. Pokiaľ chcete zrealizovať aj tento nápad, budete musieť pripojiť taktiež bojler. Ten sa musí v celom systéme nachádzať pred prvým radiátorom, aby sa voda v ňom ohrievala prednostne. Žiadne ďalšie špecifiká jeho zapojenie nevyžaduje.

Schémy zapojenia

 • 
			Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom
 • 
			Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom

Desať tipov na prevádzku kachlí s teplovodným výmenníkom

 • Výkon kachlí je veda. Rozdeľujeme ho totiž na "do vzduchu" (výkon, ktorý kachle odovzdávajú do priestoru, v ktorom sú umiestnené) a výkon tzv. "do vody" (výkon, ktorý zaistí teplovodný výmenník a odovzdá ho do systému kúrenia).
 • Ak zvolíte nízky výkon, počítajte s tým, že vám neumožní komfortné vykurovanie všetkých potrebných priestorov. Naopak predimenzovaný výkon povedie k prehriatiu a neustálemu škrteniu prívodného vzduchu do ohniska.
 • Stretávate sa s vyšším výkonom? Môžete ho využiť v spojení s akumulačnou nádržou.
 • Správne zapojenie kachlí s teplovodným výmenníkom do systému ústredného kúrenia je mimoriadne dôležité pre ich správnu funkciu aj dlhodobú životnosť.
 • Už vyššie sme spomenuli, že teplota vody v systéme nesmie byť príliš nízka. Pamätajte na to!
 • Podobný problém môže nastať aj s prehriatím vody. Aj tu je na mieste použitie bezpečnostného ventilu.
 • Myslite na to, že kachle je potrebné zapojiť paralelne so súčasným kotlom, teda nie jednoducho do okruhu za kotol.
 • Akonáhle budete zapájať kachle alebo krb s teplovodným výmenníkom, umiestnite čerpadlo v ich blízkosti. Dôvodom je hlučnejšia prevádzka čerpadla, ktorá vás môže v obytných miestnostiach rušiť.
 • Kachle či krb s teplovodným výmenníkom sú o niečo náročnejšie na dobrý ťah v komíne než kachle/krb bez teplovodného výmenníka. Myslite na to a udržujte komín v dobrom stave.
 • Kachle alebo krb s teplovodným výmenníkom môžu ohrievať tiež teplú úžitkovú vodu.

Ako zapojiť krbové kachle s výmenníkom

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore