Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 12. 12. 2024 o 5:36. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Kúrenie drevom a jeho mladšími príbuznými - briketami či peletami - patrí k spôsobom, ako udržiavať teplo domova za rozumnú cenu. V HORNBACHu máme veľkú ponuku pevných palív. Ako a čím kúriť, aby ste si pred zimou urobili náskok, sa dozviete v prehľade palív v našom sortimente.

Existuje už rad domácností, ktoré pre vykurovanie a ohrev vody kombinujú viac druhov palív. Dokážu tak reagovať na situáciu na palivovom trhu a zvolením vhodnej kombinácie udržiavať náklady na kúrenie v rozumných medziach. Zariadenia na plynné (zemný plyn, bioplyn) či tekuté palivá (benzín, nafta, vykurovací olej) sa účinne kombinujú so spotrebičmi na palivá pevné, spravidla drevo a výrobky z neho.

Nie je už dávno len doménou chát a chalúp, keď je plynové kúrenie rozvedené po objekte doplnené o kachle, krbové kachle či krb. Spotrebiče na pevné palivá sú už samozrejmou súčasťou nových domov a bytov, pokiaľ sa v nich nachádza komín. Pomocou krbových kachlí či krbu sa dá teplo vytvoriť len pre určitú časť domu a ako bonus možno vytvoriť neopakovateľnú atmosféru. Pohľad do plameňov patrí k tým, ktoré nikdy neomrzia.

Podľa odborníkov možno kvalitu paliva charakterizovať predovšetkým výhrevnosťou a horením. Pri absolútne suchých palivách, ktoré neobsahujú žiadny chemicky viazaný vodík, je výhrevnosť a horenie identické. Vzduchom sušené drevo vykazuje hodnotu horenia 19 MJ na kilogram, výhrevnosť až 15,8 MJ na kilogram a výhrevnosť cez štyri kWh na kilogram materiálu.

V súčasnosti rastie počet domácností, ktoré kúria výhradne drevom a výrobkami z neho. Briketám a peletám patrí budúcnosť, pretože už existuje nepreberné množstvo špeciálnych kotlov, ktoré sa týmito druhmi ekologických palív plnia - automaticky a čisto.

Palivo Horenie (MJ/kg) Výhrevnosť (MJ/kg) Výhrevnosť (kWh/kg)
Vzduchom sušené drevo 19 14,4 - 15,8 4 - 4,4
Drevené pelety (podľa triedy) 16 - 19 18 4,9 - 5
Drevené brikety 18,7 17,6 4,8 - 5
Surové hnedé uhlie 10 8 2,2
Hnedouhoľné brikety 21 19,6 5,4 - 5,6
Etanol 29,7 26,8 7,4

Aby vám ale drevom spôsobený pohľad do plameňov neurobil prievan v peňaženke, je potrebné vedieť, že dôležité je na kúrenie používať výhradne suché drevo. Pre skladovanie je nutné drevo naštiepať na polená a vyrovnať do suchej a dobre vetranej miestnosti. V takých podmienkach sa nechá schnúť až do doby, kedy zvyšková vlhkosť klesne pod 20 percent. Odborníci sa zhodujú, že mäkké drevo schne asi rok, tvrdé i 2 až 3 roky.

Netreba ale hneď brať do ruky pílu a sekeru a ísť do lesa na "výrez", teda rúbať stromy, ktoré vám určí hájnik a kupovať stroj na štiepanie. Suché drevo sa dá pohodlne zaobstarať aj v HORNBACHu.
Palivové drevo určené do všetkých druhov pecí na spaľovanie dreva je dodávané v zodpovedajúcich baleniach, má odporúčanú výhrevnosť aj zostatkovú vlhkosť a zaručene prešlo, ak kupujete vyschnuté drevo, komorovým sušením.

Ako kúriť drevom a briketami

Kto má zodpovedajúce priestorové možnosti, môže si zaobstarať cenovo výhodnejšie čerstvé drevo v prepravnom boxe. K vysušeniu na patričnú hodnotu dôjde správnym skladovaním v suchom a vetranom prostredí. V boxoch sa spravidla dodáva tvrdé palivové drevo určené do všetkých druhov pecí na spaľovanie dreva. Jeden prepravný box má cca 600 kilogramov a materiál má výhrevnosť v závislosti od vlhkosti dreva 13-15 MJ/kg. Polená sú krátené na dĺžku cez 30 centimetrov a rozštiepané na max. dĺžku hrany 14 cm. Vlhkosť čerstvého dreva je medzi 30 - 40 %.

V predajniach, ale aj v e-shope, sú okrem najrôznejších balení palivových driev k dispozícii aj balené podpaľovacie triesky, takže nemusíte začať trénovať prácu so sekerou či veľkým nožom.

Výhrevnosť dreva sa udáva v kWh na kilogram a v kWh na meter kubický, pričom platí, že priestorový meter je priestorovou mernou jednotkou dreva a odpovedá 1 m³. 3,6 MJ = 1 kWh.

Výhrevnosť v kWh na kg Výhrevnosť v kWh na m³
smrekovec 4,4 1.700
borovica 4,4 1.700
breza 4,3 1.900
buk 4,0 2.100
dub 4,2 2.100

* Priestorový meter je priestorovou mernou jednotkou dreva a odpovedá 1 m³. 3,6 MJ = 1kWh

Palivové drevo členíme podľa stromu, z ktorého pochádza. Vhodné sú drevá z listnatých aj ihličnatých exemplárov.

Dubové drevo má vysokú výhrevnosť a dlhú dĺžku horenia. Tento druh dreva sa odporúča používať v spaľovacích zariadeniach, ktoré slúžia výhradne pre profesionálnu výrobu tepla (napr. ústredné kúrenie a kachle, prípadne kachľové pece). Typická vôňa pri spaľovaní dubového dreva má charakter kyseliny trieslovej, ktorá je v dubovom dreve obsiahnutá.

Bukové drevo je považované za klasické krbové drevo. Horí pekným plameňom a takmer neiskrí. Okrem toho má mimoriadne vysokú výhrevnú hodnotu. Pri spaľovaní vydáva veľmi príjemnú vôňu a preto sa uprednostňuje pre údenie potravín a takisto sa používa pri grilovaní. Bukové drevo je veľmi žiadané a nachádza sa preto v hornej cenovej kategórii.

Drevo brezy je cenené ako krbové drevo z mnohých dôvodov. Iskrí veľmi málo. Pri horení sa vďaka obsiahnutým éterickým olejom modro blyští a príjemne vonia. Vďaka svojej bielej kôre je breza mimoriadne atraktívna ako polenové drevo naskladané na hromady. Brezové drevo horí o niečo rýchlejšie než bukové či jaseňové, ale výrazne pomalšie než ihličnaté drevá.

Smrekové drevo veľmi ľahko vzplanie, ale tiež veľmi rýchlo zhorí. Jeho výhrevná hodnota je vysoká, dĺžka horenia však malá. Nie je príliš vhodné pre otvorené krby. Veľmi iskrí, čo je spôsobené uzavretými smolnými bublinami. Smrekové drevo je v porovnaní s inými druhmi dreva pomerne cenovo výhodné.

Na kúrenie sú vhodné aj topoľ a vŕba. Tieto rýchlo rastúce stromy sú ale považované za producentov dreva s nízkou hustotou. Majú teda nízku výhrevnú hodnotu aj krátku dobu horenia. Ako palivové drevá sa preto príliš neodporúčajú, ale spáliť sa dajú. Drevo jelše je dobré na podpaľovanie. Veľmi dobre chytá. Jelšové drevo sa veľmi ľahko rozhorí a je vhodné do kombinácie s ďalšími druhmi krbových driev.

Odborníci drevo definujú ako dorastajúcu surovinu a typické ekologické palivo. Je žiadané, pretože je zároveň aj ekonomicky výhodné.

Drevo by sa podľa odporúčania znalcov malo spaľovať v rozžeravenom ohnisku, vždy umiestnené paralelne k okienku krbu. Nie je dobre drevo v ohnisku stavať ako stan, ten sa ľahko zrúti a neefektívne vyhorí. Pred podpaľovaním je najprv nutné rýchlo rozohriať komín na príslušnú teplotu, aby sa vytvoril "ťah". To docielite podpaľovaním pomocou malých driev alebo inými typmi podpaľovačov.

Drevo potrebuje na horenie dostatočný prívod vzduchu. Ak je prívod vzduchu malý alebo výrazne obmedzovaný, môže drevo začať čmudiť, čo je v domácnosti menšia kalamita. Nielen preto, že sa bytom rýchlo rozšíri nepríjemný odér plný nebezpečných splodín.

Ako kúriť drevom a briketami

Pohľadové okienko krbových kachlí alebo krbu sa navyše pokryje sadzami a romantická vyhliadka do ohniska prestane fungovať. Riešením sú čistiace prostriedky na krby a kachle, ale tie možno aplikovať až potom, čo ohnisko vychladne.
K podobnej kalamite dôjde aj pri spaľovaní odpadu či nevhodných palív, ako napr. lakovaného, lepeného či impregnovaného dreva. To zároveň vedie aj k poškodeniu kachlí. Niet preto divu, že pri použití nevhodných palív prepadá akákoľvek záruka na vykurovacie spotrebiče.

V HORNBACHu sú dostupné aj praktické podpaľovacie triesky, ktoré sú určené do všetkých druhov ohnísk. Základom je skladovať ich v suchu. Komorovo sušený výrobok má výhrevnosť 19 MJ/kg a zostatkovú vlhkosť približne 6 % - 8 %. Pre nárazové zapaľovanie ohňa v krbe či na roztopenie dreva na grilovanie je vhodný aj ekologický podpaľovač vyrobený z drevitej vaty. Obsahuje vznetlivý materiál v podobe dreva a voskov.

Na trhu sú aj exempláre s parafínom. Takýto ekologický podpaľovač má neobmedzenú životnosť a je dokonca odolný voči vlhku. Ideálny spoločník na vandrovku alebo na prvú jarnú výpravu na zazimovanú, vlhkom preplnenú chalupu.

Drevo je východiskovou surovinou pre výrobu drevených brikiet. Lisujú za veľkého tlaku bez použitia spojív do rôznych tvarov. Kvôli povrchu a vysokej hustote pri skladovaní v suchu takmer nenasávajú vlhkosť. Sú teda ihneď pripravené na použitie. Existujú tehlovité, okrúhle či blokové tvary. Brikety v tvare kvádra sú výborne stohovateľné. Sú preto pomerne priestorovo úsporné.

Drevené brikety sa vyrábajú z drvenej drevnej hmoty, ktorá následne prejde sušením a lisovaním do požadovaného tvaru. Pri ich výrobe sa už nepoužívajú žiadne ďalšie pomocné látky, takže sú preukázateľne ekologickým zdrojom energie. Aby mali brikety požadované vlastnosti, musí sa drevná hmota dostatočne vysušiť a lisovať pod vysokým tlakom. Brikety majú dlhú dobu horenia a sú minimálne citlivé na vzdušnú vlhkosť. Práve vďaka technológii výroby majú brikety len 10 % vlhkosti, čo zaisťuje vysokú výhrevnosť. Samy o sebe sú vhodné aj na podpaľovanie, nutnosť kupovať si drevo na podpaľovanie teda odpadá.

Kvalitné brikety by mali obsahovať len čisté a kvalitne zlisované piliny a mali by byť po dreve aj cítiť. Rozhodne by sa nemali samovoľne rozpadať a dobrý je len úplne suchý výrobok. Príjemná je aj ich relatívne nízka cena, takže sa brikety dajú využívať aj na štandardné vykurovanie obydlia, nielen pre efekt produkovaný krbom.
V porovnaní s drevom odpadá nutnosť ďalšieho spracovania, brikety sú hotový produkt vhodný na použitie ihneď. Jednou z hlavných predností brikiet je výhrevnosť a dlhá doba horenia, kedy zodpovedajúce typy dokážu oheň udržať aj cez noc.

Ako kúriť drevom a briketami

Pri kúrení briketami je dobré vedieť, že požadovanú výhrevnosť po veľmi dlhú dobu možno dosiahnuť len pri plnom uzavretom prívode vzduchu. Tým brikety zostanú po dobu horenia a žeravenia kompaktné. Odborníci sa zhodujú, že takto dosiahneme najefektívnejšie a najekonomickejšie využitie drevených brikiet.
Úžitkové vlastnosti brikiet sú závislé na veľkosti vykurovacieho média, ťahu komína aj na aktuálnej hodnote atmosférického tlaku vzduchu.

Najpodstatnejšia je ale kvalita samotných brikiet. Tepelný komfort vyprodukujú len vysoko kvalitné drevené brikety, v ktorých sa nevyskytujú žiadne cudzorodé látky. Preto je vhodné tento typ brikiet zaobstarávať pri preverených, kvalitu garantujúcich predajcov.

Brikety pri horení zväčšujú objem, preto sa ohnisko nemôže plniť až po okraj. Výrobok sa samozrejme skladuje v suchu.

Drevené brikety sú "súrodencom" drevených peliet, čo sú menšie výlisky z toho istého materiálu na báze dreva. Aj pelety, alebo tiež peletky, patria do rodiny ekonomických a ekologických zdrojov vykurovania. Aby ste mohli drevenými peletami účinne kúriť, nevyhnete sa investícii do peletových kachlí alebo automatického kotla na pelety. Predaj automatických kotlov na tento druh paliva z roka na rok rastie.

Drevené pelety sú vyrábané z odpadu, ktorý vzniká pri drevovýrobe. Pre výrobu peliet sú optimálne predovšetkým čisté smrekové piliny. Drevený odpad sa drví a za vysokého tlaku je pomocou špeciálnych lisov na pelety stláčaný. Výsledkom sú drobné rovnomerné valčeky s relatívne vysokou výhrevnosťou, ktorá závisí na ich kvalite a vlhkosti. Priemerná výhrevnosť drevených peliet sa pohybuje okolo 16,5 MJ/kg. Len pre porovnanie, suché drevo z ihličnatých stromov má výhrevnosť okolo 19 MJ/kg, drevo z listnatých stromov 18 MJ/kg.

Ako kúriť drevom a briketami

Pelety pri vykurovaní produkujú málo popola. Zatiaľ čo pri vykurovaní drevom musíte relatívne často prikladať, kotol na pelety je vybavený zásobníkom, ktorý naplníte a nemusíte sa o nič ďalšie starať. O účinnosti vykurovania peletami rozhoduje nielen kotol, ale aj kvalita peliet. Klasické kotly na pelety majú všeobecne problém so spaľovaním necertifikovaných peliet. Problémy spôsobuje predovšetkým popolnatosť nad 0,5 % z objemu, rovnako ako nižší bod tavenia popola, ktorý sa následne pripeká na horáky.

Lacnejšie zhotovené pelety nie vždy znamenajú úsporu, pretože sú menej kvalitné a pre dosiahnutie tepelnej pohody ich spotrebujete viac. Kvalitu peliet vám pomôžu rozpoznať certifikáty. Najkvalitnejšie sú drevené palety kategórie ENplus s rozlíšením na A1, A2 a B. Dobrou správou je, že vyše 70 % drevených peliet vyrobených v tuzemsku už označenie ENplus nesie.

Vykurovanie drevenými peletami oproti iným druhom tuhých palív prináša neporovnateľný komfort obsluhy. Zapaľovanie a prikladanie je automatické, takže už takmer nemusíte chodiť do kotolne. Zvonku prídete rovno do tepla a chod kotla aj tepelnú pohodu riadite cez izbový termostat.
Ak máte správny model, dokonca sa sám vyčistí aj kotol. Vynášanie popola tak bude na programe dňa len jedenkrát až dvakrát mesačne. Záleží na kvalite peliet. Existujú aj kotle s automatickým odpopolnením, ktoré interval vynášania ešte predĺžia. Manipulácia s popolom ale neznamená žiadnu prácu pre Popolušku. Popola sa vlastne ani nedotknete. Komfortne ho vysypete z plniaceho boxu alebo z neho len vyberiete sáčok s popolom.

hore