Čo je to infrasauna?

Infrasauna je uzatvorená kabína v interiéri pre jednu až dve osoby, ktorá má v sebe rôzne typy žiaričov (ohrievač alebo tiež lampy). Tie vyžarujú vlnenie, resp. infračervené žiarenie, ktoré prehrieva vaše telo až 4 cm pod povrchom. Infrasauna je napájaná elektrickým prúdom zo zásuvky.

Sauna alebo infrasauna?

A ak váhate, či predsa nezvoliť radšej klasickú saunu, mrknite do nášho ďalšieho článku "Sauna alebo infrasauna - aký je rozdiel?".

Z akých materiálov je infrasauna vyrobená?

Korpusy a doplnky sa vyrábajú z nesmolnatých drevín, ako je napr. breza, hruška alebo jedľovec kanadský. Strecha je zvyčajne tenká preglejka, ktorá kryje rozvody a konektory.

Infrasauny sa väčšinou predávajú s vonkajšou povrchovou úpravou, stretnete sa ale i s povrchom bez úpravy.

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny

Koľko energie infrasauna spotrebuje?

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, infrasauny majú veľmi nízku spotrebu elektrickej energie. Na ich prevádzku potrebujete iba 230V zásuvku, infrasaunu nemusíte predhrievať a jeden saunovací cyklus v kabíne pre dve osoby vás bude stáť v priemere 23 centov.

V čom sú medzi infrasaunami rozdiely?

Najväčší rozdiel medzi infrasaunami je v ich kapacite a vybavenosti ohrievača a doplnkov. Drobným rozdielom je potom napr. smer otvárania dverí či sklo výplne (číre, zrkadlové, dymové...)

Cenu ovplyvňuje:

 • veľkosť - počet osôb v kabíne (1 osoba, 1-2 osoby, 2 osoby),
 • vonkajšie rozmery,
 • počet ohrievačov,
 • typ ohrievačov (keramické, karbónové, infračervené, podlahové),
 • príslušenstvo pre infrasauny,
 • osvetlenie (halogén, LED osvetlenie).

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny

S akými typmi žiaričov sa infrasauny vyrábajú?

Pri výbere infrasauny sa stretnete s týmito typmi ohrievačov, ktoré sú rozmiestnené vo vnútri infrakabíny:

 • Infračervené – takmer ihneď sa zahrievajú až na teplotu 500 stupňov Celzia. Na telo zároveň pozitívne pôsobí aj ich svetlo.
 • Karbónové – postupne sa zahrievajú až na 170 stupňov Celzia. V rámci cyklu idú na plný výkon cca 15 minút.
 • Keramické – zahrievajú sa až na 300 stupňov Celzia a sú umiestnené za ochrannou mrežou.

Čo všetko budete potrebovať k inštalácii?

Pri inštalácii infrasauny sa zapotíte iba trochu. Infrasaunu jednoducho vybalíte zo škatule a podľa priloženého návodu zostavíte.

Infrasauna sa totiž skladá zo systému hotových panelov, ktoré v sebe majú zabudované potrebné zariadenie. Nakoniec prepojíte konektory a môžete sa začať saunovať.

Tip:

Samozrejme môžete využiť aj náš špecializovaný montážny servis.

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny

Aké má infrasauna účinky?

Aj keď nie sú saunovacie cykly v infrasaune pre organizmus tak náročné, vždy je dobré vedieť, ako na tom zdravotne ste. Poraďte sa s lekárom, či nemá vaše telo nejaké obmedzenia, ktoré by vám saunovanie mohli znepríjemniť.

Efekt potenia je iný ako vo fínskej saune. Teplo v infrasaune preniká hlboko a účinkuje až v podkožnom tukovom tkanive. Uvoľníte tak napätie, uľavíte natiahnutým svalom, kŕčom a boľavým kĺbom. Pri teplote 38-48 stupňov je telo ušetrené od vysokej záťaže a naproti pobytu vo fínskej saune i teplotnému šoku. Odporúčame cykly v rozmedzí 15 – 40 minút.

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny

Ako sa správne saunovať?

Výhodou infrasauny je, že sa môžete saunovať takmer okamžite po príchode domov, pretože infrasauna nepotrebuje takmer žiadny čas na zahriatie. Do sauny choďte osprchovaní a suchí. Vezmite si so sebou tri uteráky – jeden na sedenie, jeden pod nohy a jeden na utieranie.

Jeden cyklus trvá 15 – 40 minút a v infrasaune by mala byť teplota 40 – 60 stupňov, čo je aj maximum, ktoré zo žiaričov dostanete. Saunovací cyklus si môžete skrátiť predčasným vypnutím žiaričov, ktoré budú postupne chladnúť. Na konci cyklu otvorte dvere a dajte svojmu organizmu čas na postupnú aklimatizáciu.

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny

5 rád, ako sa správne saunovať

Ste unavený a túžite po chvíľke hrejivého odpočinku? Predstavte si, ako sedíte v útulnej saune, vaším telom prechádza intenzívne teplo a pary prevoňané éterickými olejmi vo vás navodzujú meditačný pokoj. Viete, že takýto relax si môžete dopriať trebárs každý deň priamo u vás doma? Pomôžeme vám vybrať tú správnu saunu a poradíme, ako sa správne saunovať.

Aké má infrasauna príslušenstvo?

Niektoré komponenty, ako sú napr. mp3 prehrávače, rádiá, Bluetooth pripojenie či podlahové kúrenie, patria pri niektorých typoch infrasáun k základnému vybaveniu. Pobyt v infrasaune si môžete spríjemniť zakúpením ďalších doplnkov:

 • ionizátory - obohacujú vzduch, uvoľňujú dýchacie cesty a podporujú prekrvenie pokožky,
 • masážne rukavice - prekrvujú pokožku,
 • vonné esencie - aromaterapia blahodárne pôsobí na organizmus,
 • peelingové soli - odstraňujú nečistoty a odumreté bunky,
 • opierky chrbta - zvýšia pohodlie.

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny

Ako sa starať o infrasaunu?

Ak ste si zakúpili infrasaunu bez povrchovej úpravy, tak drevo z vonkajšej strany natrite tvrdým olejovoskom, ktorý má dobré izolačné vlastnosti. Z vnútornej strany je dobré dopriať drevu parafínové oleje, ktoré sú vhodné ako impregnácia proti vlhkosti a škvrnám. Raz za čas je potrebné celú saunu vyčistiť jadrovým mydlom (napr. Jelen).

10 najčastejších otázok pri výbere infrasauny