Čo potrebujete vedieť predtým, než začnete zariaďovať kúpeľňu?

Najdôležitejšie je poznať rozmery vašej budúcej kúpeľne a umiestnenie všetkých dverí, okien a prípadných výklenkov. Rozhodne nezabudnite do plánu zaradiť aj vedenie elektriny a prípojky na vodu (práčka, vaňa, umývadlo, atď.). Od tohto sa potom odvíja výber zariadenia a nábytku.

Rovnako ako je nutné vedieť, či sa vám pod umývadlo vojde skrinka, tak je dôležité aj to, z akého materiálu sú v miestnosti steny. A to preto, aby ste k závesným skrinkám vybrali to správne uchytenie.

Pri zariaďovaní kúpeľne tiež myslite na to, kde a ako budete mať umiestnené výhrevné teleso. Bude to klasický radiátor alebo kúpeľňový radiátor pripevnený na stene? Je to len na vás.

3 tipy, ako vybrať kúpeľňový nábytok

Aké typy kúpeľňového nábytku sú v ponuke?

Vyberať môžete z obrovského množstva skriniek, farieb, dekorov, korpusov a kovaní, ktoré si môžete individuálne nakombinovať alebo objednať na mieru. Kúpeľňový nábytok je vyrobený tak, aby odolal vlhkému prostrediu a vyhovoval aj hygienicky.

Materiály

Jedným z materiálov je LDT. Je to laminovaná drevotriesková doska, ktorej povrch proti vlhkosti chráni fólia alebo lak. Odolnosť dosky sa ešte zvyšuje špeciálnym oblepením hrán, aby vlhkosť vôbec nemala šancu do dosky preniknúť. Platí tiež, že čím hrubšia LDT doska je, tým je tiež pevnejšia a stabilnejšia.

Druhým materiálom pre výrobu kúpeľňového nábytku je drevovláknitá doska MDF, z ktorej sa najčastejšie vyrábajú dvierka. Tento materiál vám nahradí vzhľad masívneho dreva, má hustejšiu štruktúru a je tak, čo sa týka finálnych úprav, viac flexibilný. Stretnete sa nielen s hladkými povrchmi, ale aj s rôznymi vyrezávanými dekormi. Povrch je taktiež chránený proti vlhkosti fóliou alebo lakom.

3 tipy, ako vybrať kúpeľňový nábytok

Odporúčame vyberať skôr povrchy lesklé alebo s dekorom nielen preto, že vyzerajú luxusnejšie, ale aj preto, že na matnom povrchu môžu byť vidieť odtlačky. Nábytok ošetrujte čistiacimi prostriedkami na to určenými.

Kúpeľňové skrinky

Mnoho variantov a kombinácií - to sú kúpeľňové skrinky, police a regály. Do vašej kúpeľne sa môže hodiť ako závesná skrinka, tak aj spodná alebo vysoká skriňa. Vyberať môžete z variantov so zásuvkami, poličkami alebo len s policami bez dvierok.

Smer otvárania môžete v prípadoch, keď sa vám zapáči skrinka s jednoduchým povrchom (pôjde bez obáv otočiť dvierkami), sami upraviť tým, že vymeníte aj umiestnenie kovania.

Niektoré skrinky, hlavne tie úzke a vysoké, je nutné z bezpečnostných dôvodov ešte pripevniť k stene, aby nedošlo k ich prevráteniu.

3 tipy, ako vybrať kúpeľňový nábytok

Veľmi praktickým kusom kúpeľňového nábytku je zrkadlová skrinka, tzv. galérka. Je to kombinácia úložného priestoru so zrkadlom. Keď si vyberiete variantu so svetlom, vyjde vás to najlacnejšie. Počítajte ale s tým, že zabudované svetlo musí mať inštaláciu (kábel) vedenú v stene.

Najobľúbenejší produkt

Zrkadlová skrinka Jokey Lymo
Zrkadlová skrinka Jokey Lymo
Artikel Rating  (14)
18,00 € / ks

Kúpeľňové centrum HORNBACH

Vyberajte korpusy vrátane kovania a kombinujte ich s farebnými čelami a rukoväťami. Inšpiráciou vám môže byť návšteva kúpeľňového centra vo vašej predajni, kde uvidíte kúpeľne na vlastné oči a naši odborníci vám so všetkým poradia.

Umývadlové skrinky

Ako sme už vyššie spomínali, nábytok do kúpeľne vyberáte podľa rozmerov miestnosti a tiež podľa umiestnenia prípojok. V prípade, že sa chystáte vyberať umývadlovú skrinku, máte dve možnosti:

  • 1. Umývadlo máte nainštalované - výber vhodnej podumývadlovej skrinky budete mať o niečo zložitejší. Skrinku pod umývadlo budete musieť hľadať podľa tvaru a umiestnenia umývadla (výška, šírka, otvor pre sifón).
  • 2. Umývadlo ešte nemáte - potom máte výber o to jednoduchší. Umývadlo totiž môžete vybrať rovno so skrinkou. A to je veľmi praktické! Navyše kombinácia umývadla, skrinky a zrkadla vás vyjde najlacnejšie.

Tip:

Variantom je tiež samostatná doska pod umývadlo, ktorá slúži ako odkladací priestor, je pripevnená na konzolách, ohraničená a potiahnutá fóliou.
Ak si chcete stôl pod umývadlo vyrobiť svojpomocne, pozrite sa na náš návod Ako vyrobiť stôl pod umývadlo.

3 tipy, ako vybrať kúpeľňový nábytok

Čím ešte vybaviť kúpeľňu?

Kúpeľňu nerobí len nábytok, umývadlo a vaňa. Kúpeľňu robí tiež veľa malých, ale dôležitých pomocníkov, ktorých oceníte každý deň. Na stenu pripevnite háčiky a držiaky na uteráky a sušiaky na bielizeň, na umývadlo patria misky na mydlo a dávkovače, pri toalete nesmú chýbať držiaky toaletného papiera, WC štetky.

Ak ešte máte v kúpeľni miesto, určite sa vám budú hodiť rôzne úložné boxy, odpadkové koše a koše na bielizeň. A nezabudnite ani na podlahu. Vždy bude príjemné, keď z vane šliapnete na kúpeľňové koberce a predložky. Praktickým doplnkom sú aj rôzne farebné protišmykové podložky.

  • 3 tipy, ako vybrať kúpeľňový nábytok
  • 3 tipy, ako vybrať kúpeľňový nábytok
z