0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 26. 6. 2022 o 12:50. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

4 otázky pri výbere vodovodnej batérie

Doba čítania: 4 min.
4 otázky pri výbere vodovodnej batérie

Skôr ako si začnete vyberať kúpeľňovú vodovodnú batériu, položte si nasledujúce 4 otázky. Pokiaľ si na všetky odpoviete, vaša kúpeľňa bude dokonalá. Ak u niektorej z otázok zaváhate, nevadí, my vám všetko radi vysvetlíme.

Skôr ako pôjdete nakupovať

 • Pred nákupom si zistite veľkosť umývadla či vane. Pri kúpe nevhodne zvolenej batérie by, okrem iného, voda mohla zle stekať, napr. mimo umývadla.
 • Kúpte si ideálne set umývadlo + batéria, predídete komplikáciám, či nákladom navyše napr. za umývadlovú výpusť.
 • Priplaťte si za kvalitu, pretože nevýhodou lacnejších modelov je ich životnosť. Srdcom batérie je kartuša, kde sa mieša teplá a studená voda. Kartuša môže byť plastová alebo keramická. Lacné modely batérií v cene do cca 40 € majú zvyčajne plastovú kartušu, ktorá sa ľahko opotrebuje. Začne sa na nej usadzovať vodný kameň, batéria začne prekvapkávať a jej chod sa začne zadrhávať. Opotrebenie keramických kartuší je takmer vylúčené, a preto je vždy lepšie kúpiť kvalitnú batériu s keramickou kartušou.
 • Dajte si pozor, všetci zahraniční výrobcovia dodávajú iba 150mm rozteč (vzdialenosť rozostupu vodovodných trubiek v stene). 100mm rozteč kúpite výhradne od českých a slovenských výrobcov batérií.
 • Paneláková batéria, to je geniálne spojenie umývadlovej, vaňovej a sprchovej batérie. Jedná sa o jednu nástennú batériu s dlhým ramienkom, ktoré si podľa potreby otočíte buď nad umývadlo alebo nad vaňu a obsahuje aj prepínač na sprchu. Ale pozor, vyrába sa iba so 100mm roztečom.

4 otázky pri výbere vodovodnej batérie

Na čo kúpeľňovú batériu potrebujete?

Budete batériu umiestňovať na vaňu, umývadlo, bidet alebo sprchu? To je prvý krok, ktorý vám príjemne zúži výber. Na trhu máme k dispozícii 4 typy kúpeľňových batérií:

Kde budete mať kúpeľňovú batériu?

Je dôležité vedieť, či budete vodovodnú batériu inštalovať na stenu, priamo na vaňu/umývadlo/bidet alebo ju budete zabudovávať pod omietku či obklad. Záleží tiež na dispozíciách vašej kúpeľne.
Vybrať si môžete z troch typov batérií:

 • nástenná: umiestňuje sa na omietku, či obklad a najčastejšie sa používa na vane, sprchy, prípadne umývadlá v kúpeľni,
 • stojanková: inštaluje sa priamo na umývadlo či bidet, kde sa tiež najčastejšie využíva,
 • podomietková: technika podomietkovej batérie sa schová za obklad, takže napr. v sprchovom kúte získate viac miesta a máte ľahšiu údržbu batérie.

4 otázky pri výbere vodovodnej batérie

Ako chcete kúpeľňovú batériu ovládať?

Záleží na vás, ako chcete miešať teplú a studenú vodu a aké sú vaše požiadavky na úspory. Zvoľte si z troch možných typov:

 • Termostatická
  Vďaka zabudovanému termostatu si sami prednastavíte teplotu vytekajúcej vody - odporúča sa 39°C. Teplota vody je nemenná aj v prípade kolísania tlaku či teploty vody. Čo oceníte napr. v panelových domoch, kde klesá teploty vody, akonáhle si ju pustí viac domácností. Pokiaľ máte termostatickú batériu, je teplota vody stále rovnaká.
  Jej vlastnosti ocenia tiež rodiny s deťmi - prednastavená teplota a poistka, ktorú je potrebné pre zvýšenie teploty vody zatlačiť, znižujú riziko obarenia na minimum.
  Nevýhodou je nevhodnosť použitia s prietokovým ohrievačom. V takom prípade hrozí riziko, že bude teplota vody nadmerne kolísať, zvlášť ak pustíte vodu na viacerých miestach súčasne.
  Vďaka úspore energie až 50 % aj vody sa investície do termostatickej batérie oplatí po 1-2 rokoch používania. Pozor, predáva sa iba s roztečom 150 mm.

 • Páková
  Táto vodovodná batéria plynule a ľahko mieša vodu na požadovanú teplotu. Rýchlo jednou rukou navolíte teplotu a silu prúdu vody a tým znížite spotrebu vody - zaistí vám úsporu 30-40 % stočného.
  Veľkou výhodou oproti ďalším typom je jej univerzálnosť. Pákovú batériu môžete použiť všade, teda pri kuchynskom dreze, umývadle, vani aj sprche.
 • Kohútiková
  Vodu si miešate sami otáčaním kohútikov. Siahnu po nej milovníci retro dizajnu.

4 otázky pri výbere vodovodnej batérie

Ako má kúpeľňová batéria vyzerať?

Výber kúpeľňovej vodovodnej batérie záleží výhradne na vás a vašom vkuse. Odporúčame dodržiavať základné pravidlo: zachovávajte oblé alebo naopak hranaté tvary v celej kúpeľni.

Ak si vyberáte k umývadlovej batérii aj sprchovú a ďalšiu batériu, tak nie je potrebné experimentovať - zostaňte pri rovnakej sérii od toho istého výrobcu.

4 otázky pri výbere vodovodnej batérie

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať umývadlovú batériu

Potrebujete vymeniť poškodenú umývadlovú batériu? Pripravili sme pre vás dva spôsoby, ako batériu inštalovať. S video návodom z projektovej dielne HORNBACH, nákupným zoznamom a dobrými radami to zvládnete ľavou zadnou. viac

hore
HORNBACH