0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 7. 12. 2023 o 14:06. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Vaňa, sprchový box alebo sprchový kút? Poradíme s výberom

Vaňa, sprchový box alebo sprchový kút? Poradíme s výberom

Kúpeľňa je miestom oddychu a relaxácie. Aby plnila svoju funkciu, je potrebné ju vybaviť primeraným zariadením. Zvoliť pri nákupe sprchový kút, vaňu alebo praktický box? Ak tápete a neviete si rady s výberom, sú tieto riadky určené práve vám. Prezradíme, aké rozdiely sú medzi jednotlivými typmi kúpeľňového vybavenia, a ako postupovať pri ich nákupe.

Kam sa hodí sprchový kút?

Sprchové kúty sú praktické hneď z niekoľkých dôvodov. Nielen, že je ich obstaranie pomerne dostupné, ale tiež zaberú v miestnosti minimum miesta. Sú preto vhodné do menších (napríklad panelákových) kúpeľní, kde bojujete s každučkým centimetrom miesta. Keď si navyše vyberiete dobre, bude sprchový kút pôsobiť elegantným dojmom a vašej kúpeľni dodá luxusný ráz. A ako na samotný výber?

  • Typ konštrukcie sprchového kúta: Ak uprednostňujete odľahčený moderný dizajn, vyberte si bezrámovú konštrukciu zloženú iba z bezpečnostných skiel a pántov alebo nastavovacích profilov, ktorými sú sklá prichytené k stene. Zaujímavou alternatívou sú aj polrámové konštrukcie bez zvislých vnútorných profilov. Vďaka posuvným dverám šetria miesto v kúpeľni. Najrozšírenejším variantom sú ale sprchové kúty s rámami, v ktorých sú sklá zasadené do obvodovej konštrukcie, čo zvyšuje ich odolnosť.
  • Tvar a veľkosť sprchového priestoru: S ohľadom na dispozíciu miestnosti vyberajte tiež veľkosť sprchového kúta. Vyberať si môžete medzi štvorcovým, obdĺžnikovým alebo štvrťkruhovým sprchovým kútom vo veľkosti od 75 x 75 cm až po 90 x 120 cm. Ak bojujete s miestom, zamerajte sa na kúty s posuvnými dverami.
  • Spôsob otvárania dverí: Tu si môžete vyberať z posuvných sprchových dverí, ktoré nezasahujú do priestoru kúpeľne a tým šetria miesto, zalamovacích posuvných dverí disponujúcich veľkou šírkou vchodu, otočných pivotových, ktoré sa z veľkej časti otvárajú do priestoru a pántových. Tie sa otvárajú do priestoru, prípadne pri otočných profiloch dovnútra aj von.

Kam sa hodí sprchový box?

Na rozdiel od sprchového kúta je sprchový box kompletným sprchovacím kútom so všetkým a stačí ho len napojiť na rozvody a odpad. Pri sprchovom kúte sa často nevyhnete stavebným úpravám. Súčasťou boxu navyše môžu byť masážne trysky alebo para. Počítajte ale s vyššou investíciou. Čo zohľadniť pri výbere?

  • Správny rozmer a tvar: Aj tu môžete zvoliť posuvný systém otvárania dverí alebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky sa rôzni rovnako ako typ konštrukcie a zasklenia. Aj v tomto prípade môže veľkosť sprchového boxu začínať na rozmeroch 75 x 75 cm a prepracovať sa až k obriemu prevedeniu 90 x 200 cm. Výber preto prispôsobte miestu, ktoré ste pre sprchový box v kúpeľni vyčlenili.
  • Dizajn a typ konštrukcie: Celkový dizajn sprchového boxu ovplyvňuje z nemalej časti typ konštrukcie. Aj tu môžeme odporučiť odľahčenú bezrámovú konštrukciu, konštrukciu polrámovú alebo klasickú. Dôležité je tiež rozhodnutie týkajúce sa sprchovej vaničky. Vybrať si môžete medzi tou plytkou, z ktorej sa lepšie vstáva a je tak určená najmä pre starších jedincov alebo vaničkou hlbokou, ktorá môže čiastočne nahrádzať klasickú vaňu.

Kam sa hodí vaňa?

Vane všeobecne umiestňujeme do väčších kúpeľní (najmä tých v rodinných domoch), ktoré disponujú dostatkom priestoru. Okrem klasických vaní samozrejme existujú aj tie s atypickou konštrukciou, ktoré dokážu perfektne bojovať s nedostatkom miesta. A ako takú vaňu vlastne vyberať?

  • Dispozícia kúpeľne: Pred začatím výberu vane sa uistite, že po jej umiestnení v kúpeľni zostane dostatok miesta pre pohyb a zároveň nedôjde k zbytočnému zabratiu priestoru pre umývadlo, kúpeľňový nábytok a iné doplnky.
  • Materiál: Nemenej dôležitým aspektom je tiež materiál, z ktorého je vaňa vyrobená. Trh dnes ponúka nespočetné množstvo vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovanú oceľ, až po kameň či dokonca sklo. Dnes patrí k štandardu akrylát, vynikajúci svojou dlhou životnosťou a praktickou odolnosťou. Zároveň je tiež tvarovo flexibilnejší a má výborné vlastnosti, ktoré moderní spotrebitelia žiadajú.
  • Tvar vane: Dnes sa stretnete s nepreberným množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtoku a vodovodnej batérie. Samotný výber by mal podliehať vašim preferenciám, ale aj možnostiam kúpeľne. Na výber máte vane obdĺžnikové, oválne, rohové a asymetrické. Tých najnáročnejších užívateľov určite zaujmú vane hydromasážne.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať sprchový kút s vaničkou

Niekto sa rád "naloží" do vane, niekto si rád v sprchovom kúte užíva hlasitý spev. Nielen pre priaznivcov sprchového kúta tu máme video návod z projektovej dielne HORNBACH, ako si sprchový kút do kúpeľne inštalovať a to viac

hore