Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 15. 12. 2024 o 22:17. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Odpoveď znie jasne: "Filtrovať!" Prečo? Filter je veľmi dôležitou súčasťou akvária. Väčšina ľudí si myslí, že jeho hlavná úloha je vytvárať krásne čistú vodu. Omyl. Toto je až druhotná úloha. Hlavnou misiou filtra je odbúravať a premieňať neviditeľné škodliviny vo vode.

Ako filtre fungujú

Je to jednoduché. Ryby, rovnako ako my, po sebe zanechávajú neporiadok. O čo ide? Výkaly, zvyšky krmiva, odumreté časti rastlín - to všetko po nejakom čase pláva vo vode. A ak by ste vaše rybky v tomto prostredí nechali žiť, nepáčilo by sa im to. Rovnako ako nám. Viedlo by to k nespokojnosti, chorobám a možno aj k smrti. Aké možnosti filtrácie teda máte?

Biologická filtrácia Hlavnú rolu v biologickej filtrácii hrajú baktérie. Tie premieňajú odpad rýb na menej toxické látky.
Mechanická filtrácia Slúži na odstránenie mechanických nečistôt z vodného stĺpca. V tomto prípade počítajte s tým, že filter budete musieť pravidelne čistiť.
Chemická filtrácia Najčastejšie sa vykonáva pomocou aktívneho uhlia. V súčasnej dobe sa používa skôr ako doplnková filtrácia. Kedy? Napríklad, keď z akváriovej vody potrebujete odstrániť nejaké lieky.

Aby toho nebolo málo, ešte vás čaká jedno rozhodnutie: Kúpite si vnútorný alebo vonkajší filter? Ako už samotné názvy napovedajú - vnútorný filter patrí dovnútra akvária a viac sa hodí do menších akvárií. Pri vonkajších filtroch je to naopak - patria von a oceníte ich najmä vtedy, keď chystáte nákup väčšieho akvária.

Ako sa starať o filter?

Ako už sme si uviedli vyššie - bez pravidelného čistenia filtra to nepôjde. Skôr alebo neskôr si budete musieť vyhrnúť rukávy a pustiť sa do práce. Presnejšie sa budete musieť zbaviť usadenín, ktoré sa na filtre zachytia. Po zákroku filter prepláchnite vo vlažnej vode. Nikdy na prepláchnutie nevyužívajte teplú vodu ani žiadne čistiace prostriedky, filter by ste poškodili.

Akváriové filtre

Kto konkrétne to má rád horúce? Tropické ryby. Tým by sa v studenej vode nedarilo. Naopak studenokrvným živočíchom chladná voda nevadí. Pre tých žiadne ďalšie kúrenie zhotovovať nemusíte. Vždy si dôkladne premyslite, akí obyvatelia budú vaše akvárium obývať a podľa toho nastavte teplotu. Všeobecne sa ideálna teplota uvádza od 23 do 26 °C. Kontrolovať teplotu vody vám pomôže teplomer - šikovná vec, s ktorou budete mať neustály prehľad.

Ako vybrať akváriový ohrievač

Všeobecná rada znie takto: "Na 1 liter vody v akváriu zvoľte 1 W výkonný ohrievač." Čo to v praxi znamená? Ak máte 200-litrové akvárium, potrebujete približne 200 W ohrievač. Počítajte s tým, že toto odporúčanie platí len pre akvária v miestnostiach, kde sa normálne kúri. Ak je v miestnosti chladnejšie, siahnite po silnejšom ohrievači.

Druhy akváriových ohrievačov

Akvaristi si v súčasnosti najčastejšie zaobstarávajú ohrievače v tvare tyčiniek. Väčšina týchto ohrievačov má v sebe zabudovaný aj termostat a svetelné indikátory. Medzi jeho hlavné výhody patrí jednoznačne to, že sa dá ľahko a rýchlo vymeniť. Niekto dáva prednosť vykurovacím rohožiam, ale tie vás vyjdú na oveľa viac peňazí a zle sa opravujú. Ak bude vaše akvárium vo vyhriatej miestnosti, vykurovaciu rohož nepotrebujete.

Teplomer do akvária

Bez svetla sa vaše nové akvárium nezaobíde. Ak chcete, aby sa rybám aj rastlinám v akváriu dobre darilo, čaká vás obstaranie osvetlenia. Aké máte možnosti? Najobľúbenejšie sú žiarivky. Dokážu vám vytvoriť podmienky, ktoré pripomínajú:

  • denné svetlo,
  • tropické slnko,
  • simuláciu podmorskej hlbiny.

Ďalším obľúbeným variantom je tiež LED osvetlenie. V prípade nákupu tohto typu osvetlenia vás iste poteší úspora energie až o 50 % oproti iným druhom osvetlenia. Až budete do akvária osvetlenie inštalovať, dbajte na bezpečnosť a riaďte sa presnými inštrukciami v návode. Neublížite tak sebe ani rybičkám.

Rôzne spektrálne farby osvetlenia majú vplyv na rast vodných rastlín a rias (väčšinou nežiaduce). Žiarivky s vyšším podielom červenej a modrej sa používajú cielene na zosilnenie viditeľnosti farebných odtieňov červenej, oranžovej a modrej rýb a koralov, avšak podporujú rast rias. Najčastejšie sa používa osvetlenie s kompletným spektrom, ktoré vie na slnečnom svetle vytvoriť podobné farebné podmienky.

Využívanie elektronického osvetlenia s časovaním umožňuje časové riadenie nastavenia rôznych svetelných atmosfér. Napríklad možno simulovať východ a západ slnka. Väčšinou je ale postačujúce riadenie osvetlenia pomocou jednoduchého časovača. Ak sú v akváriu aj ryby, je naozaj nutná iba zmena z denného režimu na nočný. Vodné rastliny vyžadujú osvetlenie s dĺžkou trvania 8 až 12 hodín, ktoré možno prekladať prerušovane prestávkami a svetlo na chvíľu vypnúť.

Akváriové osvetlenie je často zabudované do horného krytu akvária. To musí odolávať súčasným podmienkam suchého ovzdušia a zamedzovať riziko úderu elektrickým prúdom pri práci na akváriu. Pre zamedzenie zbytočným a značným stratám energie v dôsledku vyparovania by sa horné zakrytie akvária malo použiť v každom prípade.

hore