Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 12:20. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Ryby, rovnako ako my, nie sú rovnaké.

  • Niektoré dávajú prednosť samote, iné vyžadujú spoločnosť.
  • Niektorým je lepšie v páre, iné brázdia vody radšej v kŕdľoch.
  • Niektoré majú rady veľa svetla, iné vyhľadávajú prítmie.
  • Niektoré sa vyžívajú v teplej vode, iné milujú vodu chladnú.
  • Niektoré plávajú rady pri dne, iné sa zdržujú na povrchu.
Všetky tieto informácie musíte pred nákupom rybičiek dôkladne zvážiť. V akvaristike by ste mali nájsť odborníka, ktorý by vám mal so všetkým dobre poradiť. Nebojte sa na neho obrátiť.

Pokiaľ s chovom rybičiek začínate, nepreceňujte svoje sily. Na začiatok si kúpte len pár druhov rýb a všetko sa na nich za pochodu učte. Možno zistíte, že akvaristika nie je nič pre vás. Alebo sa do toho natoľko zamilujete, že si čoskoro vytvoríte nádherné a bohaté rybie kráľovstvo, ktoré vzbudí obdiv u každej vašej návštevy.

Aby ste si dokázali predstaviť, koľko rýb si môžete aktuálne dovoliť, riaďte sa týmto všeobecným pravidlom: "Každá ryba by mala mať na 1 cm svojej telesnej veľkosti v akváriu 2 až 3 litre vody."

Skupiny rýb nekupujte naraz. Prečo? Potrebujú čas na aklimatizáciu. Doprajte im minimálne dva týždne, než im do akvária nasťahujete nových susedov.

Každá ryba by mala mať na 1 cm svojej telesnej veľkosti v akváriu 2 až 3 litre vody.

Niektoré ryby sú viac obľúbené, niektoré menej. My sme pre vás našli 5 tých najobľúbenejších. Ráčte si vybrať.


1. NEONKA ČERVENÁ A TETRA NEONOVÁ

Na neonky je radosť pozerať. Sú známe predovšetkým tým, že sa v prípade núdze všetky zomknú do kŕdľa a pohybujú sa ako jedna ryba. Vo vašom novom akváriu tento úkaz zrejme neuvidíte príliš často. Ako to? Dochádza k nemu vtedy, keď neonky začne ohrozovať predátor.

Počítajte s tým, že neonky sú veľmi citlivé a náchylné na choroby. Vyžadujú perfektne čistú vodu a jej stálu teplotu. V akváriu by vám nemal chýbať kvalitný filter a akváriový ohrievač. Neonky sa rady ukrývajú. Vytvorte im bezpečné zákutia, kam sa môžu v prípade potreby schovať.


2. PRÍSAVNÍK ŠIKMOCHVOSTÝ

Prísavníka môžete chovať v spoločnom akvárium. Je úplne bezproblémový. Živí sa rastlinnou potravou. Mladé prísavníky vám pomôžu priebežne odstraňovať riasy z akvária a tým starším k spokojnosti postačí list.


3. BOJOVNICA PESTRÁ

Bojovnice sa právom zaraďujú na prvé priečky v obľúbenosti. Sú krásne. Najmä teda samci, ktorí sú farebne viac atraktívni. Ale pozor, neznesú sa s inými samcami. Takéto stretnutie vo väčšine prípadov končí smrťou jedného z nich. Samice sú tiež veľmi pekné a naopak sa im lepšie darí, keď je ich viac. Zaujímavosťou je, že hniezdo s ikrami v tomto prípade stráži samec a môže sa stať agresívny aj k samici.


4. MRENKA SIAMSKÁ

Mrenka vás v akvaristike na prvý pohľad zrejme nezaujme. Farebne príliš atraktívna nie je. Čo vás ale poteší, je jej schopnosť zlikvidovať riasy. Živí sa rastlinnou potravou, ale vyššie rastliny ju nezaujímajú. Bez problémov ju môžete umiestniť do spoločenského akvária a najlepšie sa mrenke darí v kŕdli.


5. SKALÁR AMAZONSKÝ

Skalár vo voľnej prírode žije v menších skupinách, v akváriu by ste ich teda nemali mať viac ako 8. Najlepšie sa mu darí v teplej vode, ktorá má približne 26 °C. Skalár vám rád ukáže svoje nádherné plutvy, ale musíte mu zabezpečiť dostatok miesta. Akvárium by nemalo byť menšie ako 120 cm a jeho minimálna výška by sa mala pohybovať okolo 50 cm. Skaláry sa bez problémov hodia do spoločenského akvária a výborne prospievajú napríklad s neonkami. Nechajte ich spoločne vyrastať a všetci budú spokojní.

Typy akváriových rybičiek

Medzi obyvateľov akvária sa nezaraďujú len rybičky. Môžete si sem umiestniť aj krevety, kraby alebo slimáky. Jedná sa o skvelých pomocníkov pri čistení akvária, len sa vám nesmú premnožiť. V takom prípade vám neostane nič iné, než si vyhrnúť rukávy a pár kusov ručne vybrať. Po chemikáliách radšej nesiahajte, mohli by ste ublížiť ostatným.

Až si vyberiete rybičky a ostatné živočíchy, možno nastane ten správny čas pre výber vhodného akvária, akváriovej techniky a dekorácie do akvária. Všetko nájdete v našom e-shope, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi vám pomôžeme.

Po prevzatí rybičiek v prepravnom vrecúšku by ste mali dbať na to, aby ste s nimi pri prenášaní príliš nehádzali a tiež ich neprepravovali príliš dlho. Čím dlhšia bude cesta, tým viac by malo byť v vrecúšku vzduchu popr. kyslíka. Keď prídete domov, postupujte pri nasadzovaní rybičiek nasledujúcim spôsobom:

  • Uzavreté prepravné vrecúško opatrne položte na cca 20 minút do akvária. Tým zaistíte vyrovnanie vonkajšej a vnútornej teploty. Čím väčšie teplotné rozdiely medzi teplotou vo vrecúšku a akváriu panujú, tým dlhšie by ste mali počkať.
  • Teraz vrecúško opatrne otvorte a cez otvor pomaly a postupne (cca každých 10 minút) pridávajte vodu z akvária, aby sa hodnoty vody vyrovnali a ryby si na to mohli pomaly zvykať.
  • A potom môžete rybičky vypustiť zo sáčku do ich novej ríše.

hore