0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 5:13. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

Ako hovorí staré príslovie - čistota pol života. Čistá a funkčná kúpeľňa je základom každej domácnosti. Či už bývate v klasickom paneláku či viacposchodovej tehlovej zástavbe s pôvodnou kúpeľňou, neváhajte ani sekundu a pustite sa do jej rekonštrukcie. Poradíme vám, ako modernizácia kúpeľne v panelovom byte prebieha a na čo si dať pozor.

Stanovenie rozpočtu na rekonštrukciu kúpeľne

Väčšina panelových domov bola postavená v 70. rokoch minulého storočia, a tak nie je divu, že ich vybavenie už nezodpovedá dnešným štandardom. Rekonštrukciou alebo renováciou kúpeľne v panelovom dome získa byt okamžite na atraktivite aj hodnote a vy si navyše výrazne zlepšíte životnú úroveň. Vedzte, že aj malá kúpeľňa sa môže zmeniť na nepoznanie a zároveň dobre slúžiť svojmu účelu.

Než začnete, mali by ste si rozmyslieť, čo od výsledku očakávate a akými finančnými prostriedkami disponujete. Jednou zo zásadných položiek rozpočtu je stanovenie rozsahu modernizácie kúpeľne, či budete chcieť čiastočnú či kompletnú rekonštrukciu. Inak povedané, čo urobíte s bytovým jadrom.

Tip:

Priestor medzi umakartovou stenou a panelom totiž väčšinou ukrýva nevyužité miesto. Vybúraním panelákového jadra získate cenné centimetre navyše, vďaka čomu môžete aj v stiesnenom priestore úplne zmeniť doterajšiu dispozíciu kúpeľne a WC.

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

Vybúrať bytové jadro alebo nie?

Likvidácia jadra je prašný, časovo náročný a finančne nákladný proces. Na druhej strane jeho odstránenie pomôže odhaliť prípadné problémy, ako sú napríklad zatekanie, pleseň, nevyhovujúce elektroinštalácie alebo iné skryté chyby.
Z tohto dôvodu je lepšie jadro najprv "obnažiť", aby bolo možné zhodnotiť súčasný stav.

Ako na montáž sadrokartónu

Ak je jadro v poriadku, nemusí sa vybúrať celé, stačí ho len "opláštiť" sadrokartónom. Ak vám zatiaľ tento materiál nehovorí pane, mrknite na 8 spôsobov, ako so sadrokartónom pracovať.

Ale pozor! Niektoré typy bytových jadier nie sú zo statického hľadiska na opláštenie sadrokartónom prispôsobené.

Ak si na vybúranie jadra netrúfate alebo chcete ušetriť, pre estetickú zmenu si bohato vystačíte s novým obkladom, vodeodolným nástrekom, prípadne s kvalitnou tapetou či fototapetou. Tento spôsob sa však z hygienického dôvodu neodporúča.

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

Čo všetko naplánovať a premyslieť si pred renováciou kúpeľne?

Pred samotnou renováciou panelákovej kúpeľne a toalety sa oplatí vybrať nové zariaďovacie predmety, obklady aj dlažbu. Na niektoré produkty totiž môže byť až niekoľkotýždňová čakacia doba, takže by sa vám premena kúpeľne mohla nepríjemne predĺžiť.

Návrh sa musí každopádne zladiť so sanitárnym zariadením a kúpeľňovým nábytkom aj čo sa týka rozmerov, aby nenastala situácia, že sa vám do hotovej kúpeľne nevojde vysnívaná vaňa alebo hydromasážny sprchovací box.

Rekonštrukcia kúpeľne

Nič nepodceňujte a radšej si starostlivo spíšte všetky zmeny, ktoré by ste chceli do novej kúpeľne začleniť. Ak zatiaľ nemáte konkrétnu predstavu, prejdite si napríklad naše tipy pri renovácii kúpeľne.

Konzultácia s odborníkmi sa vyplatí!

Zložitejšiu rekonštrukciu sa oplatí konzultovať s kúpeľňovým štúdiom či stavebnou firmou, ktorá má skúsenosti s rekonštrukciami panelákových bytov. Firma vám pripraví projekt kúpeľne presne na mieru vrátane nových rozvodov elektriny a vody. Pri projekte väčšinou získate zdarma aj 3D vizualizáciu, vďaka ktorej je možné presne spočítať potrebné množstvo obkladov a dlažby.

Odborníci vám tiež poradia, aké náležitosti si musíte vybaviť. V prvom rade musíte mať súhlas majiteľa domu s rekonštrukciou (tj. spoločenstvá vlastníkov, družstvá alebo obce).

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

Tip:

Ak plánujete búrať bytové jadro bez zásahu do nosnej konštrukcie panelového domu, stačí vám stavebné ohlásenie. V opačnom prípade je nutné obstarať si stavebné povolenie.

Nastáva deň D - samotná realizácia rekonštrukcie

Teraz prichádza na rad najdôležitejšia etapa. Kompletná prestavba kúpeľne vyžaduje demontáž bytového jadra, renováciu potrubia, rôzne stavebné úpravy a natiahnutie nového elektrického vedenia. Pripravte sa na to, že vás čaká aj niekoľko dní bez funkčného umývadla a toalety. Hluk a prach je bohužiaľ súčasťou tejto fázy, rovnako ako odvoz starého vybavenia a stavebného odpadu do zberného dvora. Onedlho už vás ale bude vítať úplne nová a čistá kúpeľňa, a to stojí za tú chvíľu nepohodlia.

Elektrikári sa postarajú o výmenu starých rozvodov za modernú, bezpečnú elektroinštaláciu. Neváhajte využiť možnosť posunutia alebo pridanie nových elektrických zásuviek, vypínačov, osvetlenia či ventilátora. Nezabudnite, že hotová elektroinštalácia musí z dôvodu bezpečnosti prejsť kontrolou kvalifikovaného revízneho technika!

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

Pre vymurovanie kúpeľne sa v dnešnej dobe najčastejšie používajú ľahčené tvárnice alebo sadrokartónové priečky. Nasleduje penetračný náter a obloženie kúpeľne zvoleným obkladom a dlažbou. Pri výmene podlahy v panelovom dome sa oplatí investovať aj do zvukovej izolácie.

Pokračuje sa zapojením zásuviek, výmaľbou, inštaláciou sanitárneho vybavenia, kúpeľňového nábytku a ďalšieho príslušenstva, ako sú napríklad podperné madlá či praktické sedátka.

Dokončenie, upratovanie a hurá do nového!

Nakoniec sa vykonáva kontrola zapojenia rozvodov, drobné úpravy a finálne upratovanie. Ak vám rekonštrukciu kúpeľne a WC vykonáva najatá firma, kvalitu prevedenia odporúčame kontrolovať priebežne.

Poslednou čerešničkou na pomyselnej torte je doladenie estetických detailov. Vysťahované veci a hygienické potreby je potrebné umiestniť späť, eventuálne nakúpiť nové kúpeľňové doplnky, aby ste mohli svoju zmodernizovanú kúpeľňu uviesť do prevádzky.

6 tipov pri rekonštrukcii panelákovej kúpeľne

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore