0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 29. 9. 2023 o 3:27. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

4 tipy na vybavenie do kúpeľne alebo rekonštrukcia kúpeľne

4 tipy na vybavenie do kúpeľne alebo rekonštrukcia kúpeľne

Projekt nová kúpeľna alebo súboj vodných titanov
Kúpeľňa bez vody je ako spálňa bez postele. K ničomu. K tomu, aby ste so svojím projektom novej kúpeľne boli spokojní, potrebujete plán a tie najlepšie tipy. My sme za vás s profíkmi z HORNBACHu zviedli malú vodnú bitku o ten najlepší sortiment, ktorý sa vám bude do vašej novej kúpeľne hodiť.


Pred samotným plánovaním kúpeľne sa zamyslite, koľko ľudí bude kúpeľňu pravidelne používať a či sú medzi nimi deti alebo staršie hendikepované osoby, ktoré majú špeciálne potreby a treba ich brať na zreteľ (nízke sanitárne objekty, bez bariér). Nezastavajte každé voľné miesto v kúpeľni, využite skôr rohy a niky. Na podlahu položte protišmykové dlaždice a nezabudnite na dobré odvetrávanie - dvere s prívodnou mriežkou vzduchu, odvetrávacia šachta s ventilátorom alebo pravidelne otvorené okno.

Nápady pre malú kúpeľňu

Bojler verzus prietokový ohrievač

Ako vybrať ten najlepší a najvhodnejší zdroj teplej vody? Odpovedzte si na tieto 3 otázky:

Koľko vás bude teplú vodu používať?
Spotreba teplej vody rastie s počtom osôb v domácnosti. Pozor, príliš veľký ohrievač zbytočne zvyšuje náklady a pri menšom objeme budete mať teplej vody nedostatok.

Aký máte kotol?
Bojler sa dá pripojiť na plynový kotol, ale aj na kotol na tuhé palivo. Ďalšou možnosťou je elektrická zásuvka, ktorú využijete ako pri bojleri, tak aj pri prietokovom ohrievači.

Koľko miesta máte na inštaláciu?
Prietokové ohrievače sú všeobecne malé, s tým súvisí aj ich kapacita teplej vody. Umiestniť ich môžete ako pod umývadlo, tak pod drez. Bojlery už zaberú viac miesta, avšak ich kapacita teplej vody je väčšia.

Bojler

Ideálne riešenie pre používateľov, ktorí potrebujú mať stály dostatok teplej vody.

 • Najmenší 5 l - vodu zahreje na 60 °C za cca 9-15 minút.
 • Najobľúbenejší 125 l - vodu zahreje na 60 °C za 200 minút.
 • Pri výmene bojlera odporúčame zachovať značku a veľkosť - uľahčíte si tým montáž.
 • Inštaláciu bojlera prenechajte odborníkom - záruka aj poistka je viazaná na odbornú inštaláciu elektrikára a inštalatéra.
Niektoré typy bojlerov majú aj užitočné vychytávky:
 • ECOtronic: inteligentný systém, ktorý sa učí z vašich návykov a dokáže automaticky nastavovať požadovanú teplotu a vykonávať ohrevy vody. Komfort a energetická úspora.
 • Anti-Legionella: ak v bojleri stojí bez ohrevu voda 30 dní, môže sa v nej začať šíriť baktéria Legionella. Táto vychytávka automaticky a pravidelne zahrieva vodu na 70 °C a tým ju dezinfikuje.
 • Materiál bojlera: plášť zo zosilneného smaltu - životnosť 10-15 rokov; plášť z nerezu - životnosť 15-20 rokov, avšak počítajte s cenou o 30 % vyššou.

Prietokový/nízkotlakový ohrievač

Prietokový ohrievač nezadržiava vodu, tá sa ohrieva pri jej prietoku. Využijete ho tam, kde nevyžadujete stály dostatok teplej vody: napr. kancelária, záhradný domček, chalupa.

 • Rýchla inštalácia.
 • Zaberie málo miesta.
 • Vyžaduje nízkotlakovú batériu.
 • Zapojenie iba do elektriny.
 • Prietok vody je viazaný na odber elektriny: tenký prúd vody - nízka spotreba elektriny; silný prúd vody - väčšia spotreba elektriny.

A ešte tip pre chalupárov.

Pred zimou vypnite vodu, otvorte kohútik a vypnite prietokový ohrievač vody. Predídete tým zamrznutiu a komplikáciám.

Nápady pre malú kúpeľňu

Trojboj - sprchový kút - sprchový box - vaňová zástena

Pozor, v tomto súboji je našim najväčším favoritom sprchový záves - hodí sa na vaňu, aj do sprchového kúta. Stačí ho len pravidelne udržiavať a za pár korún môžete mať každý rok novú kúpeľňu.

Vaňová zástena

 • Zástenu môžete umiestniť na každú vaňu, vrátane asymetrických a rohových.
 • Ideálne je kúpiť si zástenu už s vaňou ako set.
 • Vaňové zásteny sú vždy kotvené na stenu a môžu byť skladacie, ale aj pevné.

Sprchový box

 • Sprchový box priveziete - postavíte - zapojíte k odpadu, teplej a studenej vode - sprchujete sa.
 • Bez inštalácie a vŕtania do steny.

Sprchový kút

 • Budete vŕtať do steny - obkladať - kotviť - spádovať - škárovať... ale bude to len váš projekt.
 • Tvar - štvorcový, obdĺžnikový, polkruhový.
 • Dvere - posuvné, zalamovacie, otočné pivotové, pántové.
 • Sprchový kút s vaničkou - akrylátová (existujú aj sety vanička + dvere) alebo elegantne plytká vanička z liateho mramoru.
 • Iba odtokový kanálik alebo podlahová vpusť - pozor, pre plynulý odtok vody je nutné sprchový kút vyškárovať.

Bezpečnostné sklo - materiál, ktorý sa používa pri všetkých 3 variantoch. Špeciálne stenčené a tvrdené sklo plynule nahrádza plast, ktorý mal obmedzenú životnosť a zle sa udržiaval. Matné sklo vám síce zaistí nepriehľadnosť, ale zaschnuté kvapky vody sú na ňom vidieť rovnako. Impregnácia skla proti zaschnutým kvapkám a stierka vám zaistí maximálne čisté sklo a vďaka priehľadnému sklu si opticky zväčšíte kúpeľňu.

Sprchové systémy - víťazí prežitok

Sprchovanie môže byť relax aj adrenalín, záleží, akú si vyberiete sprchu.

Ručná sprcha

 • Ručnú sprchu môžete držať ako v ruke, tak upevniť na tyč.
 • Jedinečné funkcie: silný prúd, jemné perlenie, vodná hmla.
Hlavová sprcha
 • Veľká sprchová hlavica má širší záber.
 • Upevnená je na tyči alebo ju môžete zabudovať do stropu.
 • Ideálom je kombinácia hlavovej sprchy s ručnou - bežne v predaji.
Sprchový panel
 • Panel s ručnou, hlavovou a bočnými sprchami sa inštaluje na stenu, vešia sa na konzole alebo zapúšťa do steny.
 • Pri výmene sprchového panela dbajte na rovnakú veľkosť, vyhnete sa komplikáciám pri montáži.

Podomietkové systémy - víťazí elegancia

Elegantné a čisté riešenie prívodu vody do kúpeľne - bez potrubia, hadíc, držiakov. Použiť sa dajú len pre vaňu a sprchu. Pri projektovaní podomietkového systému je potrebné dopredu vedieť, koľko budete mať výstupov zo steny - hlavová sprcha, ručná sprcha alebo kombinácia ručnej a hlavovej sprchy.

Smarthome

Aj kúpeľňa môže byť SMART

Keď už plánujete kúpeľňu, prečo ju neurobiť chytrú hneď? Potrebujete iba bránu a kompatibilné inteligentné zariadenia.

Napríklad brána SMART HOME by hornbach ponúka komplexné riešenie pre vašu kúpeľňu s mnohými rôznymi kompatibilnými zariadeniami na osvetlenie, vykurovanie, senzory vlhkosti a detektory vody.

Inteligentné osvetlenie

Vďaka inteligentnému osvetleniu si môžete v kúpeľni vytvoriť svetelnú atmosféru, ktorá vám vyhovuje. Na to potrebujete inteligentné žiarovky alebo lampy a ovládaciu jednotku. Ak prepojíte svietidlá, lampy s bránou, môžete ich ovládať prostredníctvom smartfónu.

Pokiaľ naviac nainštalujete detektor pohybu, svetlo sa samo rozsvieti, keď v noci vojdete do kúpeľne.

Inteligentné riadenie vykurovania

Predstavte si, že by vaše vykurovanie vždy samo nastavilo správnu teplotu v kúpeľni, keď ste ju ráno alebo večer používali. Zbožné prianie? S inteligentnou termostatickou hlavicou a bránou nie je problém.

Môžete ju ovládať pomocou smartfónu alebo nastaviť pravidlá, ktoré určia, aká teplota má v kúpeľni prevládať ráno a večer.

Inteligentné sledovanie vlhkosti

Máte niekedy pocit, že v kúpeľni je vzduch ako v džungli? To by tak byť nemalo. Vlhký vzduch zvyšuje riziko vzniku plesní, ktoré v novej kúpeľni nemajú čo robiť.

Aby ste tomu predišli, môžete pri plánovaní kúpeľne priamo integrovať snímač teploty a vlhkosti s vhodnou bránou. Dá vám vedieť, kedy je čas vyvetrať.

Chytrý detektor vody

Či už sa jedná o prasknuté potrubie alebo pretekajúcu práčku, keď dôjde k vytopeniu kúpeľne, je prvou vecou, ktorú musíte urobiť, vziať do ruky handru alebo dokonca vysávač a zájsť za susedov a zavolať na poisťovňu.

Pomocou chytrého detektora vody a kompatibilného systému Gateway môžete zabrániť nechcenej potope. Ak sa snímač dostane do kontaktu s vodou, okamžite vás upozorní prostredníctvom smartfónu alebo inteligentných hodiniek. Vďaka tomu budete vedieť, či vám doma niečo netesní, aj keď ste na cestách.

Smarthome

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať sprchový kút a sprchový žľab bez vaničky

Bude sa do vašej kúpeľne hodiť sprchový kút? Inšpirujte sa a vyberte si ten pravý v našom e-shope. Potom sa už len stačí pozrieť na video návod z projektovej dielne HORNBACH a váš projekt sa môže začať!

hore