Chráňte psov pred horúčavou
Psy sa nedokážu účinne ochladiť len potením, preto je o to dôležitejšie prijať ďalšie opatrenia. Ako zabezpečíte svojmu štvornohému priateľovi čo najpríjemnejšie horúce dni?
- Vytvorte tienisté miesta: Tienisté útočisko je základom. Či už ste v parku alebo vo vlastnej záhrade, vždy zabezpečte, aby mal váš pes chladné miesto v tieni.
- Pripravte čerstvú vodu: Zabezpečte, aby váš pes mal vždy dostatok čerstvej a studenej vody, aj keď ste vonku. Malá kocka ľadu v miske môže priniesť ďalšie osvieženie. Dbajte na to, aby voda mala príjemnú teplotu. Príliš studená voda a príliš rýchle pitie môžu u psov vyvolať zvracanie. Psy, ktoré majú citlivý žalúdok, by nemali konzumovať kocky ľadu.
Psy sú u nás vítané
Potrebujete materiál pre svoj ďalší projekt a nechcete nechať Punťa samého? Do HORNBACHu si môžete vziať svojho psíka so sebou. Na vodítku je vždy vítaný.
Teplo v aute: Nenechávajte psa v aute. Aj pri zatiahnutej oblohe môže teplota vo vnútri auta rýchlo vystúpiť na 60 stupňov, a to aj keď sú okná alebo strešné okno pootvorené. U psov to môže počas krátkeho času viesť k zlyhaniu srdca a krvného obehu. Ani parkovisko v tieni v tomto prípade nepomôže.
- Chladné obytné priestory: Aby ste udržali svoje obytné priestory v chlade, odporúčame ráno vyvetrať, keď je vzduch ešte čerstvý, a počas dňa nechať okná zatvorené. Rolety alebo závesy môžu pomôcť udržať v miestnostiach príjemnú teplotu. Dodatočnú cirkuláciu vzduchu zabezpečí ventilátor.
- Chladná dlažba nie je riešením: Hoci dlažba ponúka v horúcich dňoch príjemnú zmenu, je bohužiaľ aj ideálnym prostredím pre vznik močových infekcií. Radšej na ňu položte deku, na ktorú si váš pes môže ľahnúť, alebo mu ako alternatívu ponúknite chladivé vankúše a podložky.
- Prechádzky skôr ráno a večer: Chladnejšie ranné a večerné hodiny sú ideálne na venčenie, pokiaľ možno v tieni alebo popri vodnej ploche. Vyhnite sa poludňajším a popoludňajším hodinám, keď je teplota najvyššia. V mimoriadne horúcich dňoch naplánujte radšej kratšie a pomalšie prechádzky skoro ráno a neskoro večer a medzitým vyjdite so psom von len na krátku prechádzku. Jazdu na bicykli alebo behanie so psom odložte na chladnejšie dni.
- Pozor na popáleniny: Asfalt a iné povrchy ciest sa pri vysokých teplotách silno zahrievajú, čo môže viesť k popáleninám labiek vášho psa. Snažte sa preto horúce povrchy čo najviac obchádzať alebo sa po nich pohybujte len veľmi krátko.

Fyziologické vplyvy horúčavy na psov a ako ich minimalizovať
Psy NIE sú schopné regulovať svoju telesnú teplotu potením tak ako my ľudia. Namiesto toho používajú na ochladenie tela lapanie po dychu. Keďže pri tom dochádza k veľkému odparovaniu tekutín, je dôležité, aby váš pes mal vždy k dispozícii dostatok vody, aby mu zostala vlhká papuľa a sliznice. Ak má váš pes pri venčení náhubok, dbajte na to, aby mu dobre sedel – váš štvornohý priateľ musí byť schopný dýchať, aby sa neprehrieval.
Čo robiť, aby váš pes nestrácal energiu
Každý deň je čas na zábavu a dobrodružstvo. Keď pre seba a svojho psa urobíte to najlepšie, nemusíte sa v letných mesiacoch príliš obmedzovať.
- Vytvorte chladiace stanice: Vytvorte vo svojej záhrade alebo na terase malé oázy osvieženia. Bazén pre psov je skvelý spôsob, ako vášmu psovi ponúknuť zábavné ochladenie. Aj zavlažovače trávnika zaručia veľa radosti.

- Chladiace podložky a rohože: Špeciálna chladiaca rohož dokáže zázraky. Položte ju na obľúbené miesto vášho psa a on si na nej bude rád (snáď) oddychovať.

- Vodné dobrodružstvo v prírode: Ak máte možnosť, vyberte sa so svojím psom k prírodným vodným plochám, ako sú rybníky, potoky, rieky, jazerá alebo more. Tam sa váš štvornohý kamarát môže vyblázniť. Dávajte však pozor, aby voda nebola znečistená sinicami, ktoré môžu byť pre psov jedovaté.
- Osviežujúce pamlsky: Lahodné mrazené pamlsky pre psov môžu osviežiť a zároveň psa zabaviť. Zejména v horúcich dňoch je psia zmrzlina skvelým osviežením.

- Vlhké uteráky: Uterák namočený v studenej vode funguje ako malá klimatizácia. Priložte ho na labky, hruď a brucho a teplo nebude také neznesiteľné.

Ako kŕmiť psov v horúcich letných dňoch?
V lete je obzvlášť dôležité dbať na to, aby mali psi dostatok tekutín. Okrem misy s vodou, ktorá by mala byť vždy k dispozícii, môžu špeciálne fľaše na pitie pre psov alebo cestovná miska pomôcť zabezpečiť, aby bol váš štvornohý priateľ dobre zásobený aj na cestách.
Vzhľadom na to, že psi majú v horúčavách často menšiu chuť do jedla, odporúča sa prejsť na vlhké krmivo. Vyšší obsah vlhkosti dodá vášmu psovi ďalšie tekutiny. Zvyšky jedla by ste mali odstrániť, aby váš pes nezjedol nič pokazené.
Otvorené konzervy najlepšie uchovávajte v
Okrem toho je dôležité dbať na to, aby psy v lete nedostávali príliš veľa jedla naraz. Radšej im dajte niekoľko menších porcií rozložených počas dňa, ako jednu veľkú. Nebude im tak ťažko.

Prázdniny so psom
Dlho očakávaná dovolenka sa blíži a vy si chcete najkrajšie obdobie roka so svojím psím miláčikom naplno užiť?
Dôkladné plánovanie je polovicou úspechu. Nielenže musíte zbaliť svoje kufre, ale tiež myslieť na všetko pre svojho psa. Na zozname vecí pre psa by nemali chýbať napríklad:
- očkovací preukaz,
- krmivo, pamlsky,
- otvárač na konzervy,
- deka, vodítko,
- hračky,
- lieky, kliešte na kliešte,
- kefa a náhubok.
Na dovolenku k moru je dobré si vziať špeciálny župan alebo uterák pre psa, aby ste ho po kúpaní alebo vyvádzaní mohli rýchlo osušiť a udržať v teple v chladnom morský vánku. Najlepšie je vziať so sebou aj pohodlné lehátko pre psa, aby si váš štvornohý kamarát mohol po vyvádzaní oddýchnuť.
Chystáte sa na dovolenku do hôr? Nezabudnite si vziať so sebou dostatok vody, pretože vzduch vo vyšších polohách je často suchý.
V mestách môže byť užitočné vopred vyhľadať miesta a aktivity vhodné pre psov.
Pri cestách do zahraničia sa informujte o vstupných podmienkach pre psov a nezabudnite si so sebou vziať očkovací preukaz a potrebné dokumenty. Vopred sa informujte o ďalších podmienkach, ako je povinnosť vodítka alebo náhubku alebo zákaz vstupu určitých plemien považovaných za nebezpečné. Vopred je potrebné zohľadniť aj regionálne špecifiká, ako je horúčava alebo kultúrne rozdiely v zaobchádzaní so psami.
Ako sa starať o srsť psa v lete
To, čo pre nás predstavuje vzdušné oblečenie a žabky, je pre vášho psa jeho srsť. Funguje ako izolačná vrstva, ktorá psa v lete chladí a v zime zahrieva.
V lete si starostlivosť o srsť vášho psa vyžaduje trochu viac pozornosti. Srsť pravidelne kefujte, aby ste odstránili voľné chlpy a zabránili zamotaniu. To umožní lepšiu cirkuláciu vzduchu a pomôže psovi lepšie sa ochladiť.
Pýtate sa, či váš štvornohý priateľ potrebuje v lete navštíviť kaderníka? Na jednej strane má hustota psieho kožúška samozrejme vplyv na telesnú teplotu. Psie kožúšky sú však vlastne určené pre všetky poveternostné podmienky. V prípade dlhého alebo hustého kožúška má návšteva psieho kaderníka zmysel.
Majte však na pamäti, že srsť vášho psa má určité funkcie a chráni ho aj pred vonkajšími vplyvmi, ako je slnko a bodnutie hmyzom. Nemala by byť preto strihaná príliš nakrátko, aby nebola narušená jej funkcia.
Vyhnite sa úplnému oholenie. Radikálne strihanie by odstránilo izolačnú vrstvu a vášmu psovi by bolo ťažšie regulovať telesnú teplotu. Koža by bola nechránená pred slnkom a dorastajúca srsť by spôsobovala svrbenie. To nie je príjemné ani pre nás ľudí, ani pre našich štvornohých priateľov.