0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 21. 2. 2024 o 2:06. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Tapetujete? Tu sú vychytávky, aby vám práca šla krásne od ruky

Tapetujete? Tu sú vychytávky, aby vám práca šla krásne od ruky

Chcete oživiť interiér, zakryť nerovnosti alebo proste len vdýchnuť vášmu bytu originalitu a zbaviť sa nudných jednofarebných stien? Riešením pre vás môžu byť tapety v mnohých farbách a vzoroch. Vďaka radám, ktoré pre vás tím HORNBACH prichystal, si na tapetovanie trúfnete sami!

Tapetovanie nie je žiadna veda

Počas niekoľkých hodín môžete premeniť váš interiér na nepoznanie. Dôležitý je výber správnej tapety, kvalitného lepidla a nástrojov a príprava podkladu. Všetko si dobre zmerajte a nikam sa neponáhľajte!

Tapety na stenu sú opäť v móde. A niet divu! Na trhu je dostupná celá škála rôznofarebných a zaujímavých vzorovaných tapiet z mnohých materiálov, ktoré dokážu premeniť váš interiér na nepoznanie. S nami zistíte, že tapetovanie nie je nič náročné. Tak vypnite v miestnosti prúd a smelo do toho.

Tapetujete? Tu sú vychytávky, aby vám práca šla krásne od ruky

1. krok: Výber správnej tapety

V prvom rade je nutné vybrať správnu tapetu. Do úvahy berte povrch, ktorý budete tapetovať, typ miestnosti, druh tapety, ktorý je pre vaše požiadavky najvhodnejší a v neposlednom rade aj vaše skúsenosti a potrebné nástroje.

Farba a vzor už sú iba na vás. Vyberať môžete zo širokého sortimentu papierových, vliesových, vinylových alebo pretierateľných tapiet.

Ako lepiť rôzne druhy tapiet

Nie ste si istý, akú tapetu vybrať? Mrknite na náš ďalší článok Ako lepiť rôzne druhy tapiet.

Stenu môžete ozvláštniť aj fototapetou alebo tapetou s 3D efektom. Ako nalepiť fototapetu na stenu sa dozviete v našom ďalšom návode.

Jednotlivé druhy tapiet majú svoje plusy a mínusy. Papierové tapety vás budú stáť iste mnoho nervov, ich obstarávacia cena je však nízka a sú priedušné. Najviac obľúbené vliesové tapety sú priedušné, odolné, čiastočne umývateľné a zaisťujú tepelnú aj zvukovú izoláciu.

Najodolnejšie sú tapety vinylové, ktoré dokážu prekryť aj drobné nerovnosti a bez problémov ich nalepíte na akýkoľvek podklad. Nie sú však priedušné, a teda sa nehodia do spální a detských izieb.

Tapetujete? Tu sú vychytávky, aby vám práca šla krásne od ruky

Tip od nás:

Pri nákupe tapiet sledujte sériové číslo, aby ste sa vyvarovali drobným farebným odchýlkam.

2. krok: Príprava podkladu

Pozornosť treba venovať aj podkladu. Stena, ktorú sa rozhodnete tapetovať, by mala byť v prvom rade rovná. Len dokonale rovný povrch je zárukou bezproblémového lepenia. Olupujúcu omietku preto zoškrabte, všetky praskliny zatmeľte, nerovnosti zahlaďte a staré tapety vhodným spôsobom odstráňte.

Najviac práce s odstraňovaním vám zaberú papierové tapety, ktoré je potrebné dokonale navlhčiť horúcou vodou. Pomôcť vám však môže tekutý odstraňovač tapiet alebo obyčajný ocot zmiešaný s vodou v pomere 1:1. Naopak najľahšie odstránite tapety vliesové, ktoré môžete len opatrne odspodu stiahnuť.

Stena by tiež mala byť suchá a čistá. Zbavte ju všetkých mastných škvŕn aj plesne. Nasiakavý povrch pred tapetovaním dôkladne napenetrujte a nechajte schnúť minimálne 6 hodín, nenasiakavý odmastite.

Pri tapetovaní udržujte v miestnosti stále rovnakú teplotu. Ideálne medzi 19-21 °C. Ak máte v miestnosti vlhko, v zimných mesiacoch zapnite radiátor, v lete vetrajte. V miestnosti by tiež nemal byť prievan.

Tapetujete? Tu sú vychytávky, aby vám práca šla krásne od ruky

Tip od nás:

Povrch, ktorý sa rozhodnete tapetovať, by mal byť jednofarebný a svetlý. Len tak budete mať istotu, že vám cez tapetu nevykukne pôvodná maľba.

3. krok: Lepenie tapiet

Lepidlo vyberajte podľa druhu tapety a podkladu. Veľmi obľúbené a kvalitné sú lepidlá od firmy Metylan. Pri nanášaní lepidla použite špeciálny tapetovací valček, držte sa návodu a dodržujte dobu nasiaknutia! Predídete tak nežiaducemu natiahnutiu a trhaniu tapiet.

Pri lepení papierových tapiet sa lepidlo nanáša na rubovú stranu tapety aj na stenu. V prípade tapiet z vinylu sa lepidlo nanáša len na tapetu. Pri lepení vliesových tapiet naneste lepidlo len na stenu.

Tapety lepte od zhora nadol a tesne vedľa seba. Vzniknuté vzduchové bublinky vytláčajte od stredu do strán. Presné meranie a precíznosť sa pri strihaní tapiet oplatia! Využite vodováhu a závesnú olovnicu. Samozrejmosťou pre perfektný výsledok sú aj ostré nožnice.

Tapetujete? Tu sú vychytávky, aby vám práca šla krásne od ruky

Tip:

Chcete vedieť o tapetovaní viac? Mrknite na 10 najčastejších otázok, ktoré sa týkajú tapiet a tapetovania.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako lepiť vliesové tapety na stenu a strop

Tak jednoduché to ešte nebolo. Pomocou vliesových tapiet si ľahko a rýchlo zrenovujete svoje miestnosti. Natriete stenu lepidlom, priložíte tapetu, rozbalíte ju, pruh dole odrežete a hotovo. So skvelým videom z projektov viac

hore