0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 27. 1. 2023 o 13:25. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako nalepiť tapety podľa typu

Doba čítania: 5 min.
Ako nalepiť tapety podľa typu

Poznáme veľa druhov tapiet. Chcete vedieť ako nalepiť vliesové, vinylové, papierové alebo sklovláknité tapety? Tak ste na správnom mieste! S našim návodom to ľahko zvládnete.

Druhy tapiet

Vliesové tapety

  • jednoduchá aplikácia na stenu
  • spodná časť je impregnovaná, lepidlo sa nanáša iba na stenu
  • na vyhladenie je dobré použiť valček

Vinylové tapety

Tieto tapety bývajú najčastejšie používané v jedálňach, chodbách a hodia sa aj do kúpeľne. Nie sú však určené do priameho kontaktu. Nemožno ich teda použiť v sprchovacom kúte, či za umývadlo.

Papierové tapety

Vďaka nízkej cene sa používajú do detských izieb, z dôvodu častej obmeny. Preto u tohto druhu majú výrobcovia široký výber detských vzorov.

Sklovláknité tapety

Najčastejšie využívaná tapeta do spoločných priestorov či technických miestností. Je možné pretierať farbou. Nie je potrebné upravovať nerovnosti podkladu.

Ako nalepiť tapety podľa typu

Príprava podkladu

Najprv je nutné odstrániť existujúce tapety, štrukturované omietky alebo farby. Stará tapeta sa odstraňuje podľa jej typu.

Papierové tapety

V tom prípade stačí dostatočné množstvo vody a špachtľa. Najlepšie je po namočení pokúsiť sa, od spodu alebo zhora, strhnúť tapetu vo väčších kusoch a potom pomocou špachtle odstrániť zvyšné kúsky papiera.

Vinylové tapety

Najlepší spôsob je dostať sa niektorým z rohov pod tapetu a to z dôvodu, že vinylová tapeta je tvorená z dvoch vrstiev. Horná vrstva je z vinylu a spodná z papiera. Keď sa vám podarí dostať sa pod vinylovú vrstvu, pomocou rozprašovača postupne navlhčite a odtrhnite tapetu. Zvyšné kúsky odstráňte špachtľou.

Vliesové tapety

U vliesových tapiet sa používa špeciálny odstraňovač z dôvodu impregnovanej spodnej vrstvy.

Ak po odstránení starých tapiet dôjde k značnému odlúpnutiu podkladu alebo je poškodený podkladový materiál panel, je nutné opraviť nerovnosti a pukliny. Druh hmoty pre opravu podkladu závisí od materiálu podkladu. Nie je potrebný v prípade sklovláknitých tapiet.

Ak je povrch farbený, je nevyhnutné najprv ho pripraviť pomocou penetrácie. Záleží na podklade, ale ak berieme do úvahy murivo, panel či iný nasiakavý materiál, postačí nám klasicky používaná penetrácia (2802A). Jej riedenie závisí na nasiakavosti podkladu. Odporúčané riedenie je 1:10, v prípade menej nasiakavých podkladov môžeme upraviť riedenie na 1:3.

Najlepší spôsob ako zistiť nasiakavosť materiálu je namočenou špongiou naniesť vodu na stenu. Podľa toho ako rýchlo sa vsiakne, určíme potrebné množstvo vody na riedenie penetrácie. Čím menej materiál saje, tým menej musíme pridať vody.

Ako nalepiť tapety podľa typu

Rozrobenie lepidla pre tapetovanie

Pripravíme si 4 litre vlažnej vody a obsah škatuľky vysypeme do nádoby s vodou. Od tejto chvíle musíte veľmi rýchlo a dôkladne rozmiešať práškové lepidlo s vodou tak, aby zmizli všetky hrudky. V prípade, že sa tak nestane, vám budú vznikať hrčky na tapetách.

Po dokonalom rozmiešaní lepidla ho necháte 10 minút odstáť. Nemusíte sa báť použiť novú nádobu, pretože lepidlo je vlastne celulóza. Nie je teda problém všetko dočista umyť.

Ako nalepiť tapety podľa typu

Ako lepiť rôzne druhy tapiet?

Ak sa ťažko rozhodujete, bude pre vás výber tapiet na stenu ozajstným orieškom. Možností existuje naozaj veľa. Vliesové, vinylové, papierové alebo napríklad 3D tapety. V tomto článku si spoločne preberieme, aké majú jednotlivé druhy tapiet výhody a tiež, ako sa nanášajú.

Nastrihanie tapiet na požadovaný rozmer

Vždy keď si kupujete tapetu, je na strane štítok s číslom šarže, EAN kódom a dĺžkou prestrihu, ktorá určuje o koľko milimetrov máte predsunúť motívom. Vďaka tomu vám bude nadväzovať. Dobrým spôsobom, ako elegantne docieliť čistého rohu medzi stropom a stenou, je, keď pripočítate k dĺžke tapety na každú stranu pruh piatich centimetrov. Ak máte dva a pol metra vysokú stenu, odstrihnutý kus bude teda dva metre a šesťdesiat centimetrov.
Pri lepení nesmiete zabudnúť päť centimetrov nechať smerom nad prechod steny a stropu.

Po tom, čo vyhladíte tapetu pohybom do tvaru stromu do hladka, vezmete stierku a prirazíte ju do rohu. Teraz len stačí odrezať prebytok nožom. Týmto spôsobom predídete aj prípadnému tvoreniu hrčí.

Ako nalepiť tapety podľa typu

Čím a kam nanášať lepidlo

Možno použiť štetec, ale aj valček. Každý má svoje klady aj zápory. Nevýhoda valčeka spočíva v tom, že po dlhšom používaní sa vám z valcového pomocníka stane skôr guľatý nepriateľ. Je teda nutné ho často vymývať, aby sa vám na ňom nevrstvilo zaschnuté lepidlo.

Štetce radi púšťajú svoje časti, čo môže spôsobiť nepríjemnosti v podobe nerovností pri vyhladzovaní. Sú vhodné na malé plochy.

Ako nalepiť tapety podľa typu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako nalepiť papierové tapety na stenu a strop

Tu sa niečo chystá! Máte chuť jednoducho niečo zmeniť? Čo takto začať stenami? To nie je žiadny problém! Náš video návod z projektovej dielne HORNBACH vám pomôže s lepením papierových tapiet. Ak ste sami ešte nikdy netap viac

hore