Návod

Ako namontovať nový radiátor

Doba čítania: 3 min.
Ako namontovať nový radiátor

Ostáva vám v novostavbe už iba namontovať radiátory? Alebo musíte po rekonštrukcii vymeniť staré kúrenie za nové? Ak túto prácu odkladáte, tak teraz už nemusíte. Máme pre vás návod, ako namontovať nové radiátory.

Na tento projekt budete potrebovať

Materiál

Krok za krokom

01

Ploché čiže doskové radiátory sú štandardne dodávané so šiestimi alebo štyrmi vstupmi či výstupmi. V prípade napojenia na staršie rozvody využívame bočné pripojenie, jedná sa o klasické pripojenie.
Nové rozvody sú už väčšinou pripravené na tzv. pripojenie ventil-kompakt, skratka VK, čo je spodné pripojenie.
Toto pripojenie existuje ľavé, pravé aj stredové. Nezabudnite, že štandardne radiátory montujeme na prázdne rozvody, ideálne teda mimo vykurovacej sezóny, kedy nie je problémom vypustiť vykurovaciu sústavu.

Ako namontovať nový radiátor
Ako namontovať nový radiátor
02

Excentrické "S" pripojenie slúži na vyrovnanie prípadných nepresností medzi pripravenými rozvodmi a inštalovaným radiátorom. Pre dobré utesnenie zdrsnite najskôr závit spoja a pred montážou utesnite pomocou konope či teflónovej šnúry.

Pre ľahkú montáž závitu, ktorý je už vybavený tesnením, pomôže tiež nanesenie tesniacej pasty.

Na upevnenie excentrických "S" pripojení do existujúcich rozvodov použite otvorený maticový kľúč. Spôsob pripojenia záleží na charaktere rozvodov, ktoré môžu byť medené, oceľové či plastohliníkové. Prechody možno riešiť skrutkovaním, letovaním či lisovaním. Pre toto napojenie existujú fitingy či redukcie.

03

K radiátorom so spodným pripojením využijete naše šikovné H-ventily. Výhodou tohto ventilu je, že obsahuje guľové kohúty, ktoré možno samostatne skrutkovačom uzavrieť a teleso nezávisle demontovať.

Vďaka nainštalovaným "S" excentrom možno pripojením rozvodov otáčať, kým nebudete v požadovanej vzdialenosti od ventilového bloku. Tieto dva spoje nemusia byť utesnené konopami. Pomocou kľúča sa ľahko utiahnu.

Ako namontovať nový radiátor
Ako namontovať nový radiátor
04

Súčasťou dodávky radiátora sú dva zvislé výškovo nastaviteľné držiaky, ktoré fixujú zadnú stranu telesa k stene.

Zamerajte si umiestnenie radiátora a označte si miesto na vyvŕtanie upevnenia držiakov. Pamätajte, že horná hrana telesa by mala byť najmenej 10 cm od parapetu a spodná hrana minimálne 15 cm od podlahy.

Ako namontovať nový radiátor
Ako namontovať nový radiátor

Pozor!

Pred vŕtaním montážnych otvorov preverte, či v okolí otvorov nie sú rozvody vody či elektro, a či nehrozí ich poškodenie!

05

Do vyvŕtaných otvorov vybavených hmoždinkami priskrutkujte držiaky radiátora. Dbajte na horizontálne a vertikálne vyrovnanie oboch držiakov.

Ako namontovať nový radiátor
Ako namontovať nový radiátor
06

Najprv zaveste spodnú časť radiátora a až potom časť hornú.

Skontrolujte rovinatosť radiátora pomocou vodováhy. Ak ste doteraz pri montáži neurobili chybu, potom by radiátor mal byť umiestnený rovno.

Ako namontovať nový radiátor
Ako namontovať nový radiátor
07

Teraz pripojte radiátor k H-ventilu. Najskôr utiahnite obe poistné matice a potom dotiahnite pomocou otvoreného maticového kľúča.Nasaďte na termostatický ventil termostatickú hlavicu a utiahnite prevlečnú maticu.

Pri dopustení vykurovacieho okruhu bude potrebné odvzdušniť radiátory. V hornej časti doskového radiátora oproti termostatickému či uzatváraciemu ventilu povoľte odvzdušňovací ventil a počkajte kým nezačne cez tento ventil vytekať voda. Potom ventil uzavrite. Postupujte od najvzdialenejšieho vykurovacieho telesa smerom k zdroju tepla. Je pravdepodobné, že tento krok budete musieť opakovať, rovnako ako aj dopustiť vodu do vykurovacieho systému, pokiaľ nebude zo systému uvoľnený všetok vzduch.

Ako namontovať nový radiátor
Ako namontovať nový radiátor

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať