Liatinový alebo plechový radiátor

Podľa materiálu, z ktorého sú radiátory vyrobené, ich delíme na radiátory liatinové a plechové.

Liatinové radiátory boli montované kedysi a slúžia spoľahlivo v mnohých domácnostiach, najmä v bytoch činžiakových domov. Nie sú príliš elegantné a do moderného interiéru, pokiaľ nie je retro vašim obľúbeným štýlom, už príliš nezapadajú. Bývajú poskladané zo spojených rebier. Výhodou tejto konštrukcie je, že počet rebier sa dá zväčšovať alebo zmenšovať podľa požiadaviek na vykurovací výkon.

K ich vlastnostiam patrí vysoká hmotnosť a s ňou súvisiaca veľká tepelná zotrvačnosť. Tepelná zotrvačnosť je vlastne neochota meniť teplotu. Radiátoru trvá dlhšie kým sa zahreje na vykurovaciu teplotu, ale na druhej strane vyhriaty radiátor potom dlhšie sála aj po prerušení dodávky tepla. Ďalšou, pre používateľov pomerne nepríjemnou vlastnosťou rebrových liatinových radiátorov je zložitá údržba povrchu. Starý náter sa pre množstvo záhybov a medzier ťažko renovuje. Ak by ste sa chceli starého náteru úplne zbaviť, je najefektívnejšie radiátor zložiť a nechať odborne opieskovať a natrieť. To je však veľmi nákladné. Tiež čistenie povrchu pri upratovaní je nepríjemne zložité. Preto sa veľká väčšina ľudí rozhoduje pre nákup moderných doskových radiátorov.

Doskové radiátory sú vyrobené z plechu povrchovo ošetreného vypaľovaným práškovým lakom. Takáto povrchová úprava nevyžaduje väčšiu starostlivosť, je veľmi trvanlivá a ľahko sa utiera. Záhyby vykurovacích rebier sú skryté, radiátor pôsobí kompaktne a čisto.

Na výber sú radiátory jedno, dvoj a trojdoskové v rôznych rozmeroch. Medzi nimi volíme podľa dostupnej veľkosti priestoru, ktorý je dostupný pre radiátor, a podľa potrebného výkonu. Výkon radiátora vo Wattoch (W) by mal byť volený podľa veľkosti a určenia miestnosti.

Pre výpočet výkonu je používaný vzorec:

Plocha miestnosti v metroch štvorcových x výška miestnosti v metroch x 40 W.

Príklad pre izbu 3,5 x 5 = 17,5 m 2 (to je bežná výmera izby v panelovom dome s výškou stropu 2,5 m) je 17,5 x 2,5 x 40 = 1750 W).

Pre spoľahlivé vykurovanie je potom najlepšie zvoliť radiátor s najbližším vyšším výkonom.

Pri stenách zo sadrokartónu je potrebné myslieť na upevnenie radiátora už dopredu.

Pozor na steny zo sadrokartónu

Ak chcete vyberať radiátory do svojho nového bytu alebo domu alebo ak meníte vykurovací systém, tak máte na výber zo širokého sortimentu.

Ak chcete len vymeniť staré liatinové radiátory za novšie, potom sa možnosť výberu zužuje. Je potrebné vybrať radiátor s rovnakým spôsobom pripojenia k vykurovacej sieti.

Mnoho miestností má dnes steny zo sadrokartónu. V takom prípade je nutné myslieť na radiátory a možnosť ich upevnenia už dopredu a za sadrokartón umiestniť nosnú konštrukciu pre konzoly. Alebo, v prípade opomenutia či adaptácie miestnosti, umiestniť radiátor na nosné nôžky. Je ťažký a samotný sadrokartón ho neunesie. A ak by uniesol, stačí sa oprieť a nešťastie je na svete.

K radiátorom starostlivo vyberajte doplnky

Odvzdušňovacie skrutky sú už súčasťou, ale termostatické ventily a hlavice musia byť spolu kompatibilné. Ventily a hlavice nie všetkých výrobcov spolu spolupracujú.
Termostatické hlavice sú mechanické alebo digitálne. Na mechanickej hlavici nastavujete prietok vody ventilom len odhadom, v niekoľkých stupňoch. Na digitálnej hlavici sa dá nastaviť presne požadovaná teplota a na niektorých aj čas spustenia. Používanie termostatickej hlavice v miestnosti s priestorovým termostatom môže byť kontraproduktívne. Tam ju, pokiaľ možno, nastavte naplno.

K radiátorom je možné zakúpiť rôzne druhy vešiakov, použiteľných na sušenie drobného prádla. Ako ďalší doplnok môžete dokúpiť odparovač vody, aby vzduch vo vykurovanej miestnosti nebol príliš suchý.

Ako vybrať radiátor

Pozvite si odborníka

Do samostatných zásahov do vykurovacieho systému, hoci len výmeny radiátorov, sa samostatne a bez znalostí radšej nepúšťajte. Využite služby odborníkov zo špecializovaných firiem. Tí vás ale môžu vybaviť pomerne rozsiahlym nákupným zoznamom vecí, ktoré sú pre vykonanie práce nevyhnutné.

Kúrenie nie je iba radiátor

Z kotla alebo výmenníka je vykurovacie médium privádzané medeným potrubím a to môže mať priemery 15, 18 alebo aj 22 mm podľa veľkosti a dĺžky systému. Rúry sa dajú kúpiť v návine až s dĺžkou 50 m alebo v tyčovej verzii. Pre pohľadové rúry kúrenia je lepšie kúpiť tyčové prevedenia (dĺžka 2,5 m). Ku rúrkam potrebujete "fitingy", to sú kolienka s rôznymi uhlami, spojky, T kusy, prechodky na závit a záslepky.

Ako ďalšie je nutné nakúpiť guľové ventily. Staršie vykurovacie systémy používali expanzné nádoby, dnes sú do potrubia na najvyššom bode vložené samočinné odvzdušňovacie ventily, cez ktoré je vytláčaná väčšina vzduchu zo systému.

Rúry sa k sebe letujú alebo lisujú. Na letovanie je potrebný letovací horák, spájka a spájkovacia pasta (so striebrom alebo s olovom, dnes už aj bezolovnaté). Keď kúpite spájku so striebrom, musí byť pasta tiež so striebrom. Keď spájka s olovom, pasta tiež s olovom.
Rúry sa neskracujú pílkou na kov, ale rezačkou na rúrky (je použiteľná pre niekoľko priemerov). Pred letovaním sa spájané časti odmasťujú brúsnou tkaninou. Nepodľahnite hravej túžbe navliekať si fitingy na prsty. Prsty bývajú mastné a spoj sa potom zle odmasťuje. Zlé odmastenie môže spôsobiť netesnosť spoja, ktorá sa môže prejaviť až po čase!

Na lisovanie sú špeciálne kliešte mechanické alebo aj hydraulické. A fitingy na lisovanie sú iné ako na letované spoje. Pre skrutkové spoje potrebujete na dotesnenie kúdeľ, tesniacu niť alebo tesniacu pastu. Máloktorý spoj je s obyčajným fíbrovým tesniacim krúžkom. Na pripevnenie rúrok na stenu potrebujete špeciálne plastové konzolky rôzne podľa priemerov rúrok. K nim samozrejme skrutky a hmoždinky.

Ak kúrite a radiátor je spolovice studený, treba ho odvzdušniť.

Základná starostlivosť o radiátory

Pokiaľ máte vykurovanie na chate a nechcete celý rok kúriť alebo budete tráviť čas v mieste, kde hrozí nebezpečenstvo zamrznutia, nepoužíva sa ako vykurovacie médium voda, ale špeciálna nemrznúca zmes. Tú môžete kúpiť buď už nariedenú alebo na dopĺňanie ako koncentrát. V takom prípade musí mať systém aj ventily na dopúšťanie tejto kvapaliny.

Do starších vykurovacích systémov z oceľových rúrok sa nalieva inhibítor. To je kvapalina, ktorá bráni zhrdzaveniu. Predchádzajúce vykurovacie systémy fungovali na princípe samospádu a tepelnej rozťažnosti. Dnes vykurovacie médium preháňajú obehové čerpadlá.

Ak kúrite a radiátor je spolovice studený, treba ho odvzdušniť. To býva na začiatku vykurovacej sezóny. Samospádový systém má odvzdušňovaciu skrutku na najvyššie položenom radiátore vykurovacej vetvy. Ak bývate v najvyššom poschodí poschodového domu, určite to poznáte. Pri použití obehového čerpadla má odvzdušňovaciu skrutku každý radiátor zvlášť. Celý postup odvzdušnenia nájdete v našom článku Ako sa pred sezónou postarať o radiátory.

Na reguláciu vykurovania sú používané priestorové termostaty drôtové alebo bezdrôtové. Od najjednoduchších až po dlhodobo programovateľné. Niektoré možno ovládať cez mobilnú aplikáciu alebo pomocou sms.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať