Návod

Ako namontovať umývadlo na dosku

Umývadlo je neodmysliteľnou súčasťou vybavenia kúpeľne. Ak potrebujete vedieť, ako umývadlo správne namontovať na dosku, ste tu správne. A naviac môžete na vlastné oči vidieť, ako sa to robí. S video návodom z projektovej dielne HORNBACH to zvládnete!

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Pripevnenie rohového ventilu

01

Závit na rohových ventiloch omotajte tesniacim konopím a potom natrite tesniacou pastou. Aby tesniace konope neskĺzlo z hladkého závitu, zdrsnite jeho povrch ručnou pílou na kov tak, že cez závit niekoľkokrát šikmo prejdete. Do priebehu závitu začnite od začiatku namotávať konope. Najprv ručne a potom pomocou otvoreného kľúča alebo klieští na batérie naskrutkujte rohové ventily.
Po dosiahnutí správnej polohy už ventily nevyskrutkovávajte, pretože inak nebudú závity tesniť. Ak by ventil nebolo možné zaskrutkovať do správnej polohy, ešte raz ho úplne vyskrutkujte a potom ho omotajte menším alebo väčším množstvom konope a opäť zaskrutkujte.

 Ako namontovať umývadlo na dosku

Montáž umývadlovej dosky

02

Do umývadlovej dosky je nutné navŕtať otvory pre batériu a odtok. Najprv si určte pozíciu umývadla a batérie a vyznačte si oba otvory. Dosku si ideálne položte na dva pracovné podstavce. Takto sa vám bude pracovať jednoduchšie. Na vyvŕtanie otvorov si vezmite vhodnú dierovku. Priemery otvorov závisia na priemere odtoku a batérie. Bežný otvor pre batériu je 35 mm a pre odtok 45 mm.

 Ako namontovať umývadlo na dosku
03

Pre pripevnenie oboch konzol umývadlovej dosky si ceruzkou vyznačte na stenu otvory. Na steny priložte konzoly, vyrovnajte ich pomocou vodováhy a ceruzkou si vyznačte otvory cez upevňovacie otvory. Aby vŕtačka neskĺzala po obkladoch, môžete si otvory po ich vyznačení opatrne naklepnúť dulčíkom a kladivom. Ďalším variantom je prilepiť kúsok krepovej lepiacej pásky a označiť si otvory na nej. Krepová páska dokáže taktiež zabrániť skĺznutiu vŕtačky. Po vŕtaní je vhodné otvory vysať, aby v nich neostali žiadne zvyšky. Teraz zastrčte hmoždinky.

 Ako namontovať umývadlo na dosku
04

Teraz môžete naskrutkovať obe konzoly. Najprv si zľahka naskrutkujte skrutky a potom ešte raz vodováhou premerajte konzoly. Potom skrutky dotiahnite a na hlavičky nasaďte krytky.

 Ako namontovať umývadlo na dosku
05

Akonáhle budú konzoly upevnené, môžete začať montovať umývadlovú dosku. Dosku priskrutkujte zospodu cez konzoly skrz pripravené otvory. Prechod medzi doskou a stenovými obkladmi vyškárujte sanitárnym silikónom.

 Ako namontovať umývadlo na dosku

Pripevnenie umývadla

06

A teraz už môžete primontovať umývadlo. Nasaďte odtok do odtokového otvoru a priskrutkujte ho. Pri umývadlách bez vstavaného prepadu musíte použiť špeciálny odtok pre umývadlá bez prepadu. Na inštalačnú plochu spodnej strany umývadla naneste silikón. Takto na dosku nasaďte umývadlo s odtokom a vyrovnajte ho. Zospodu ešte nasaďte sifón.

 Ako namontovať umývadlo na dosku
07

Ak je rúrka príliš dlhá, môžete ju skrátiť pílkou na kov. Dajte si pozor, aby ste pri tom nepoškriabali pochrómovanú rúrku. Sifón zasuňte do tesnenia rúrky, ktorá je pripravená v stene. Pôjde to lepšie, ak na koniec rúrky nanesiete trochu maziva. Potom sifón ručne priskrutkujte k odtoku. Pozor, musíte použiť všetko tesnenie.

 Ako namontovať umývadlo na dosku

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať umývadlo

Máte už umývadlo, ktoré bude ozdobou vašej kúpeľne? Najdôležitejšia však je jeho správna montáž. Ako správne namontovať umývadlo vám názorne ukážeme v našom video návode z projektovej dielne HORNBACH. Môžete sa pustiť do viac