Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Príprava

01

Ak budete musieť odmontovať staré umývadlo, odskrutkujte najprv vodovodné potrubie. Pre istotu ešte raz otvorte umývadlovú batériu, aby ste sa presvedčili, či sa tu už nenachádza žiadny tlak.

Ak je staré umývadlo vyškárované pri stene silikónom, rozrežte túto škáru pomocou univerzálneho noža. Zvyšky silikónu budete môcť odstrániť neskôr.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo

Teraz postavte pod staré umývadlo prázdne vedro. Potom odskrutkujte obe prívodné vedenia batérie na rohových ventiloch. Zostávajúcu vodu nechajte vytiecť do vedra. Pripojovaciu rúrku sifónu vytiahnite zo stenového prípoja. Nechajte vytiecť do vedra zostávajúcu vodu. Teraz povoľte skrutkovanie umývadla na spodnej strane.

Pre nové umývadlo použite existujúce závitové tyče. Skontrolujte odstup, pretože ten musí vyhovovať montážnym častiam nového umývadla. Ak inštalujete nové stenové upevnenie, vyrovnajte ho tak, aby horný okraj umývadla dosahoval do výšky cca 85 cm.
Pri montáži umývadla na montážny prvok, napr. pri predstenovej inštalácii, sú závitové tyče namontované už vopred v predpísanom odstupe. V tomto prípade je nutné umývadlo vybrať vhodne k tomuto odstupu.

Tip

Dávajte pozor, aby umývadlo neskĺzlo pred zložením zo závitových tyčí. Ľahšie sa vám bude pracovať vo dvojici.

02

Pri výmene starého umývadla za nové by sa mali vždy vymeniť oba rohové ventily.
Pri novej montáži umývadla by sa mali najprv vyskrutkovať obidve stavebné zátky zo stenových prípojov. Ak zistíte, že závit pre rohové ventily sedí príliš hlboko v stene, môžete rozdiel vyrovnať pomocou predĺženia kohútika. Ten je k dispozícii v rôznych dĺžkach. Na zaskrutkovanie predĺženia kohútika budete potrebovať vhodný nástrčný kľúč a univerzálny račňový kľúč.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
03

Závit na predĺžení kohútika sa omotá tesniacim konopím a natrie tesniacou pastou. Aby tesniace konope nekĺzalo po hladkom povrchu závitu, vezmite pílový list a prejdite ním pre zdrsnenie niekoľkokrát po závitoch.

Oba rohové ventily na závite omotajte tesniacim konopím a zaskrutkujte do stenových prípojov resp. predĺženia kohútika. Omotanie konopím sa vykonáva podľa popisu vyššie. V niektorých prípadoch majú rohové ventily konope už zabudované. V takom prípade nie je nutné vykonávať utesnenie konopím.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
04

Rohové ventily najprv zaskrutkujte ručne a potom nástrčkovým kľúčom alebo kliešťami na batérie. Po dosiahnutí správnej polohy už ventily nevyskrutkovávajte, pretože inak nebudú závity tesniť. Ak by ventil nebolo možné zaskrutkovať do správnej polohy, ešte raz ho úplne vyskrutkujte a potom ho omotajte menším alebo väčším množstvom konope a opäť zaskrutkujte.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo

Montáž batérie

05

Umývadlovú batériu namontujte ideálne ešte pred naskrutkovaním umývadla na stenu. Tak môžete ešte pohodlne všetko zaskrutkovať. Podľa návodu na montáž sa ešte priskrutkujú obe pripojovacie hadice k batérii a zaskrutkujú podperné čapy. Všetky tesniace krúžky a batérie s pripojovacími hadicami sa zasunú do otvoru na kohútik a zospodu sa zaskrutkujú. Pre podrobnejší popis sa pozrite do video návodu „“.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo

Pri použití batérie s montážou zhora - Top Mount - možno takú batériu nainštalovať jednoducho na záver montáže umývadla. Montáž sa vykonáva prevažne bez použitia špeciálneho náradia. Viac o montáži Top Mount batérie nájdete v návode „ Ako namontovať batériu Top Mount“.

Montáž umývadla

06

Pred nasadením umývadla na obe závitové tyče je nutné ešte naniesť protihlukovú izoláciu. Tá zabraňuje pnutiu materiálu pri doťahovaní umývadla.

Doska sa nasadí na závitové tyče. Sada protihlukovej izolácie obsahuje plastové objímky a podložky, ktoré by sa mali použiť na ochranu keramiky. Pokiaľ nie je k dispozícii žiadna vhodná protihluková izolácia, možno tiež nalepiť zúbkovanú rýchlomontážnu pásku na zadnú stranu umývadla.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
07

Potom môžete umývadlo nasadiť na závitové tyče a priskrutkovať ho priloženými maticami a podložkami k závitovým tyčiam. Najprv matice naskrutkujte ručne a skontrolujte umývadlo položenou vodováhou.

Až bude všetko sedieť, môžete opatrne dotiahnuť nástrčkovým kľúčom.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
08

Presahujúcu protihlukovú izoláciu teraz odrežte dookola v lícovaní pomocou univerzálneho noža. Okraj sa neskôr vyškáruje sanitárnym silikónom a uhladí hladidlom na škárovanie.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
09

Odtokový ventil, napr. "odtokový ventil push-open", sa zasunie zhora do otvoru na odtok. Použite priložené tesniace krúžky. Potom priskrutkujte odtokový ventil zdola so spodnou časťou ventilu.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
10

K montáži sifónu budete potrebovať priskrutkovať ponornú rúrku (zvislá časť) k spodnej časti odtokového ventilu. Potom môžete namerať požadovanú dĺžku odtokovej rúry (vodorovná časť). Vždy budete potrebovať cca 3 cm hĺbky zasunutia naviac pre stenový prípoj a pre nasadenie do sifónu. Prípadne rúrku skráťte.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
11

Ak na tento účel použijete ručnú pílu na kov s malými zúbkami, opatrne potom obrúste reznú hranu pilníkom alebo brúsnym papierom. Dávajte pozor, aby ste nepoškriabali viditeľné časti rúrky. Potom sa nasadí stenová pripojovacia rúrka do stenového prípoja a spojí sa so sifónom. Aby bolo možné rúrku zastrčiť ľahšie, môžete naniesť na koniec rúrky trochu maziva.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo
12

Ak ste ešte nenamontovali batériu, tak vyškárujte okraj medzi umývadlom a stenou sanitárnym silikónom. Silikón potom rovnomerne stiahnite hladidlom na škárovanie.

Ako namontovať umývadlo
Ako namontovať umývadlo

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať umývadlovú batériu

Potrebujete vymeniť poškodenú umývadlovú batériu? Pripravili sme pre vás dva spôsoby, ako batériu inštalovať. S video návodom z projektovej dielne HORNBACH, nákupným zoznamom a dobrými radami to zvládnete ľavou zadnou. viac