Návod

Ako namontovať umývadlovú batériu

Potrebujete vymeniť poškodenú umývadlovú batériu? Pripravili sme pre vás dva spôsoby, ako batériu inštalovať. S video návodom z projektovej dielne HORNBACH, nákupným zoznamom a dobrými radami to zvládnete ľavou zadnou.


Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

Montáž rohových ventilov

01

Najprv namontujte nové rohové ventily. Tie je nutné utesniť pomocou konope. Za týmto účelom zdrsnite pílovým listom závit, a to tak, že budete jazdiť listom po závite zhora nadol kolmo na smer rezania. To je dôležité preto, aby sa tesniace konope na závite udržalo až budete rohový ventil skrutkovať.

 Ako namontovať umývadlovú batériu
02

Na rohový ventil nasaďte rozetu a potom namotajte tesniace konope. To potom už nebude možné podľa okolností nasunúť cez závit. Potom odstrihnite niekoľko vlákien konope a začnite s namotáváním vpredu na závit. Konope namotajte v rovnomernej hrúbke až na koniec závitu.

 Ako namontovať umývadlovú batériu
03

A teraz ešte na konope naneste trochu tesniacej pasty a rovnomerne votrite.

 Ako namontovať umývadlovú batériu
04

Rohový ventil potom naskrutkujte do stenového prípoja. U niektorých rohových ventilov môžete použiť bežný kľúč; ak nie, použite kliešte na batérie. Tieto kliešte majú vpredu plastové čeľuste, aby sa rohový ventil nepoškriabal. Ventil naskrutkujte až nakoniec a už ním ďalej netočte.
Ak budete musieť predsa len trochu odskrutkovať späť, pretože predchádzajúca otáčka išla príliš tuho, rohový ventil zo stenového prípoja celý kompletne vyskrutkujte a utesnite ho znovu, tentoraz s o niečo menším množstvom konope. Jedine tak bude prípoj utesnený.

Pokiaľ pri skrutkovaní ventilu dôjdete až na koniec závitu bez toho, aby bol ventil napevno dotiahnutý, musíte ho zo stenového prípoja kompletne vyskrutkovať a znovu utesniť, tentoraz s o niečo väčším množstvom konope. Jedine tak bude prípoj utesnený.

 Ako namontovať umývadlovú batériu

Pripojenie batérie

05

Umývadlovú batériu namontujte ideálne predtým, než umývadlo upevníte k stene. Najprv si pripravte batériu. Pokiaľ na nej ešte nebudú namontované žiadne pripojovacie hadice, tak ich najprv naskrutkujte.

K tomu nebudete potrebovať žiadne náradie. Na upevnenie k umývadlu naskrutkujte zospodu do batérie dve závitové tyče. K ich montáži môžete podľa situácie použiť aj skrutkovač. Potom do batérie zospodu zastrčte podložku.

 Ako namontovať umývadlovú batériu
06

Pripravenú batériu teraz môžete namontovať k umývadlu. Za týmto účelom zasuňte obidve pripojovacie hadice a závitové tyče do otvoru pre kohútik.

 Ako namontovať umývadlovú batériu
07

Teraz môžete nainštalovať pripravenú batériu. Zasuňte obe pripojovacie hadice a závitové tyče do otvoru s konope.

 Ako namontovať umývadlovú batériu
08

Flexi pripojovacie hadice spojte s rohovými ventilmi. Odskrutkujte z ventilov dodané skrutkovacie prípojky - keďže pripojovacie hadice majú svoje vlastné skrutkovacie prípojky. Dbajte na to, aby boli zasadené tesniace krúžky.

Na záver môžete opäť otvoriť hlavnú vodovodnú prípojku. Pritom u rohových ventilov skontrolujte, či je všetko utesnené. Teraz môžete oba rohové ventily otvoriť a batériu vyskúšať.

 Ako namontovať umývadlovú batériu

Upevnenie batérie k umývadlu

09

Namontujte vodovodný kohútik na umývadlový stĺp, ak bude umývadlový stĺp prístupný zozadu. Pripojovacie hadice a závitové tyče už predpripraveného vodovodného kohútika s týmto cieľom zasuňte do otvoru na kohútik.

Na vodovodný kohútik najprv zospodu nasaďte plastovú a potom kovovú podložku. A teraz kohútik naskrutkujte, nasaďte dlhé matice a pevne rukou priskrutkujte. Batériu na vrchu ešte vyrovnajte. Na záver pevne utiahnite obidve matice pomocou otvoreného kľúča.

Teraz spojte obidve pripojovacie hadice s rohovými ventilmi. Odskrutkujte z ventilov dodané skrutkovacie prípojky - keďže pripojovacie hadice majú svoje vlastné skrutkovacie prípojky. Dbajte na to, aby boli zasadené tesniace krúžky.

 Ako namontovať umývadlovú batériu

Použitie nízkotlakovej batérie na ohrievači teplej vody

10

Ak nemáte prípojku teplej vody, ale ohrievač teplej vody, budete potrebovať nízkotlakovú batériu. Tá má tri pripojovacie hadice; podľa toho ju rozpoznáte od bežnej batérie. Dve prípojky sa spoja s ohrievačom a jedna s rohovým ventilom. Pripojovacie hadice sú na tento účel príslušne označené.

 Ako namontovať umývadlovú batériu

Hodiť sa vám môžu aj ďalšie video návody z projektovej dielne HORNBACH:

Ako namontovať vodovodný kohútik

Ako namontovať umyvadlovú batériu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať vaňovú batériu

Potrebujete vedieť, ako namontovať vaňovú batériu? Pripravili sme pre vás video návod z projektovej dielne HORNBACH, ako namontovať batériu k vani. S našim návodom, zoznamom náradia a materiálu a dobrými radami to zvládn viac