Návod

Ako namontovať vaňovú batériu

Potrebujete vedieť, ako namontovať vaňovú batériu? Pripravili sme pre vás video návod z projektovej dielne HORNBACH, ako namontovať batériu k vani. S našim návodom, zoznamom náradia a materiálu a dobrými radami to zvládnete ľavou zadnou.

Na tento projekt budete potrebovať

Krok za krokom

01

Najprv uzavrite prívod vody do vaňovej batérie. Potom vyskrutkujte obidve stavebné zátky zo stenových prípojov. Teraz sa zmeria hĺbka medzi horným okrajom obkladov a stenovým prípojom pomocou skladacieho metra. Tým určíte rozmer pre predĺženie kohútika, pomocou ktorého predĺžite prípoje až k hornému okraju obkladov.

Predĺženie kohútika sa utesní tesniacim konope. Aby konope na hladkom závite nekĺzalo, je nutné ho zdrsniť. Prejdite niekoľkokrát listom ručnej píly na kov priečne po jednotlivých závitoch. Priložte konope vpredu na závit a zaskrutkujte ho do závitu. Na konope ešte príde tesniaca pasta. Naneste trochu pasty a votrite ju na konope.

 Ako namontovať vaňovú batériu
02

Obe predĺženia kohútika sa zaskrutkujú pomocou univerzálneho kľúča na vsuvku ventilu. Ako pohon pre univerzálny kľúč poslúži račňový kľúč.

Ak nebude možné zaskrutkovať predĺženie dostatočne hlboko, namotali ste na závit príliš veľa konope. Predĺženie kohútika opäť úplne vyskrutkujte zo stenového prípoja a ešte raz ho kompletne utesnite, tentoraz o jednu alebo o dve otáčky menej. Tiež znovu naneste tesniacu pastu.

Pokiaľ možno predĺženie zaskrutkovať ľahko až na doraz, namotali ste na závit príliš málo konope. Predĺženie kohútika opäť úplne vyskrutkujte zo stenového prípoja a ešte raz ho kompletne utesnite, tentoraz o jednu alebo o dve otáčky viac. Tiež znovu naneste tesniacu pastu.

 Ako namontovať vaňovú batériu
03

Pred montážou vaňovej batérie sa musia zaskrutkovať S prípojky do predĺženia kohútika. S prípojky slúžia na to, aby sa nastavil rozostup oboch stenových prípojov na šírku použitej batérie. Zároveň môžete tiež vyrovnať výšku oboch stenových prípojov, ak by sa nenachádzali presne v jednej a tej istej výške.

Utesnite skrutkovací závit na S prípojkách. Zdrsnite závit pomocou pílového listu. Položte tesniace vlákno na závity priečne cez závit a naskrutkujte ho napnuté v smere závitu. Vlákno pritom neskrutkujte priamo do závitov.

 Ako namontovať vaňovú batériu
04

Potom zaskrutkujte S prípojky pomocou otvoreného kľúča do stenových prípojov. Vyrovnajte ich na požadovanú šírku.
Ak majú stenové prípoje väčší rozostup než prípojky batérie, musíte pretočiť S prípojky smerom dovnútra.

Ak majú stenové prípoje menší rozostup než prípojky batérie, musíte S prípojky pretočiť smerom von.
S prípojky sa dajú pri použití tesniaceho vlákna na závity o niečo vyskrutkovať. Vyrovnajte prípojky pomocou vodováhy smerom k sebe.

 Ako namontovať vaňovú batériu
05

Po vyrovnaní nasaďte obe rozety vaňovej batérie na S prípojky.

 Ako namontovať vaňovú batériu
06

Vložte gumové tesniace krúžky do prípojok batérie. Teraz priložte batériu k S prípojkám. Prevlečné matice batérie môžete najprv naskrutkovať na prípojky ručne. Pre finálne utiahnutie použite kliešte na batérie s plastovými čeľusťami. V žiadnom prípade nepoužívajte náradie, ktoré by mohlo batériu poškriabať.

 Ako namontovať vaňovú batériu
07

Naskrutkujte sprchovú hadicu ručne na prípojku na batériu. Na to nebudete potrebovať žiadne náradie.

 Ako namontovať vaňovú batériu
08

Ak patrí k batérii stenový držiak na sprchu, vyznačte si príslušné otvory k vyvŕtaniu. Vyberte umiestnenia tak, aby bolo možné zavesiť sprchovú hlavicu s hadicou.
Vyrovnajte otvory k vyvŕtaniu pomocou vodováhy, aby sprchová hadica visela po vykonaní montáže zvislo.

Aby vám vrták nekĺzal, vopred vyhĺbte otvory na stene pomocou jamkára. Pri veľmi tvrdých obkladoch môžete vykonať predvŕtanie pomocou vrtáka do skla a potom vyvŕtať zostávajúci otvor pomocou vrtáka do kameňa. Priemer otvoru zvoľte vhodne podľa priložených hmoždiniek. Vŕtajte bez príklepu! Hĺbkový doraz na vŕtačke zabráni, aby ste upínadlom vrtáka narazili na dlaždice.

 Ako namontovať vaňovú batériu
09

Po zasadení hmoždiniek môžete naskrutkovať stenový držiak na sprchu.

 Ako namontovať vaňovú batériu
10

Teraz môžete opäť otvoriť prívod vody a batériu vyskúšať. Nechajte vodu tiecť aspoň jednu minútu a skontrolujte, či vaňová batéria správne funguje. Prehmatajte všetky skrutkové spoje a vyskúšajte, či je všetko utesnené.

 Ako namontovať vaňovú batériu

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať umývadlovú batériu Top Mount

Top Mount batériu môžete pohodlne namontovať do už pevne zabudovaného umývadla. Vymeniť alebo pripojiť umývadlovú batériu nebude s našim video návodom z projektovej dielne HORNBACH žiadny problém.