0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
1. 5. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 19. 4. 2024 o 6:14. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Drevo má troch prirodzených „nepriateľov“ – vlhkosť, UV žiarenie a drevokazné organizmy. Čo všetko musíte urobiť, aby ste pred nimi tento krásny materiál ochránili?

Prevencia a ochrana je základom dlhovekosti

Tak, ako je pes najlepším priateľom človeka, tak je drevo jeho stavebným partnerom č. 1. Počas dlhých tisícročí, kedy ľudia tento prírodný materiál využívali nielen na stavbu domov a kostolov, ale napríklad aj lodí, sa o ňom veľa naučili. Dokonale poznali jeho dobré, ale aj tie zlé vlastnosti a neduhy, ktorými môže trpieť. A vymysleli spôsob, ako s nimi zatočiť.

Ako je možné, že sa do dnešných dní zachovali trámové renesančné stropy v historických domoch, drevené pravoslávne kostolíky z obdobia stredoveku, ale drevené obloženie vášho domu po troch rokoch nepekne zošedivelo a popraskalo a navyše si na ňom začínajú pochutnávať škodcovia?

Pre drevo, rovnako ako pre človeka platí to, že základom dlhovekosti a kvalitného života je prevencia a ochrana. Už naši predkovia vedeli, že sa bude drevo bez úpravy degradovať. Preto ho napúšťali uhoľným dechtom, ktorý vznikal ako vedľajší produkt pri výrobe dreveného uhlia, fermežou, ktorú získali tepelnou úpravou ľanového oleja a tiež krvou z vola.

Tá drevo skvelo ochránila pred drevokaznými plesňami, zabránila jeho tleniu a dodala mu typickú hnedú či tmavo červenú farbu. Dnes už našťastie kvôli povrchovej úprave dreva nemusíme ísť na jatky, je však dobré dať si pred zahájením práce malé opakovanie.

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Ochrana drevených prvkov

Ak sa púšťate do drevostavby, musíte zaistiť ochranu drevených prvkov konštrukcie pred priamym pôsobením vlhkosti v podobe dažďovej, zemnej alebo inej vody. Predovšetkým ide o dostatočný presah strechy, ktorý chráni obvodové steny a samostatne stojace nosné stĺpy.

Vytvorte okolo stavby štrkový pás, od ktorého sa nebudú dažďové kvapky odrážať priamo na stenu a zabráňte prílišnému bujneniu vegetácie v tesnej blízkosti domu.

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Konštrukčná ochrana dreva

Konštrukčná ochrana dreva proti podzemnej vode spočíva v oddelení dreveného materiálu napríklad od základovej dosky, a to pomocou materiálov, ktoré nevodia vodu, alebo vhodných penetračných prostriedkov. Pri zakladaní stĺpov platí rovnaké pravidlo ako pre obvodové steny domov – drevený materiál by mal byť uložený najmenej 300 mm nad zemou.

V prípade, že okolo neho porastie vysoká tráva, je potrebné drevené pätky uložiť vyššie ako uvedených 300 mm. Naopak na štrkovom podsype môžete vzdialenosť osadenia pätiek od zeme aj trochu znížiť.

Montáž dreveného obkladu

Drevený obklad domu inštalujte v správnom smere. K častým chybám s ohľadom na konštrukčnú ochranu dreva dochádza pri montáži dreveného obkladu. Dôležité je skladať drevené prvky tak, aby neumožňovali vode zatekať do ich škár. To platí hlavne pri montáži paluboviek, kde sa využíva systém pero-drážka.

Pri horizontálnom ukladaní dielov musíte dohliadať na to, aby drážka smerovala ku zemi. Pod dreveným obkladom navyše musí byť zabezpečená odvetrávaná medzera, ktorá je najčastejšie od samotnej konštrukcie oddelená ešte difúznou fóliou.

Tento systém chráni nosnú a izolačnú časť konštrukcie pred príležitostne dofúknutou vodu, ktorá môže preniknúť aj do správne nainštalovaného dreveného obkladu.

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Ako vybrať palubovky

Ak sa rozhodnete k nákupu paluboviek, mali by ste si odviezť drevo v kvalite, ktorá nie je náhodná. Na kvalitu paluboviek - úzkych, dlhých dosiek z dreva, ktoré sú opatrené perom a drážkou - pamätá európska norma, s ktorou korešponduje aj norma tuzemská. V našom ďalšom návode sa dozviete viac.

Nenechajte do dreva pršať

Je dôležité myslieť na to, že to nie je taký problém, keď na drevo prší, ale keď voda nemôže odtekať. To znamená, že vodorovné uloženie nekrytých drevených prvkov je vždy rizikom, pretože dažďová voda natečie do trhlín.

Tým narastá pravdepodobnosť, že skôr, než sa voda stihne odpariť, nasiakne do dreva. Pri zvislých prvkoch, ako je drevený plot, zlepšíte odtok vody veľmi ľahko – napríklad skosením vodorovnej hrany.

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Finálna povrchová úprava

Tak to by sme mali. Až keď budete mať istotu, že drevo bude konštrukčne správne chránené, môžete sa pustiť do finálnej povrchovej úpravy. Samozrejme tiež ochrannej. Lazúry na drevo, oleje alebo impregnácie životnosť správne pripraveného dreva zásadne predĺžia.

Výber je široký a pestrý, musíte sa rozhodnúť, či dáte prednosť ekológii alebo cene, či chcete čisto prírodnú farbu dreva alebo mu dodáte nejaký moderný odtieň.

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Predtým, než začnete čokoľvek nanášať, musíte drevo naimpregnovať. Ak už materiál recyklujete, zbavte ho najprv pomocou brúsneho papiera starých náterov a nečistôt. Až potom môžete použiť lazúru – bezfarebný alebo farebne tónovaný náter, ktorý sa vpíja do dreva, a tým zaisťuje jeho lepšiu odolnosť. Nechá vyniknúť jeho kresbu a na rozdiel od farby alebo laku, ktoré zostávajú iba na povrchu sa lazúra nelúpe.

Farebný náter zvoľte v tom prípade, ak potrebujete prekryť staršiu farbu, alebo sa vám z nejakého dôvodu prírodné drevo do projektu nehodí.

Tip:

Ďalšou možnosťou ošetrenia dreva je prírodný olej, ktorý sa do neho vpije, zaistí jeho prírodný vzhľad, ale nemá krycie účinky a musí sa často obnovovať. Vďaka tomu, že odpudzuje vodu, sa olejom chráni drevo napríklad na terasách.

5 tipov, ako ochrániť a obnoviť drevo

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore