0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 3. 6. 2023 o 9:14. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako pestovať bobuľové ovocie

Doba čítania: 6 min.
Ako pestovať bobuľové ovocie

Egreše, čučoriedky, kiwi, maliny a ďalšie sladké plody už sa nemôžu dočkať toho, až si ich zasadíte na svoju záhradu. Poradíme vám, ako pestovať bobuľoviny, aby ste mali bohatú a sladkú úrodu.

Aké bobuľovité ovocie si môžete vypestovať?

Asi nám všetkým sa páči ten pocit, keď si na záhrade alebo na balkóne môžeme zožať vlastnú úrodu. V tomto prípade sa bude jednať o drobné, sladké a chutné ovocie. Tak poďme do toho.
Bobuľoviny nerobia radosť len nám, ale aj včelám, ktorým kvety černíc, egrešov a ďalších kríkov voňajú a lákajú ich.


Aké sú najobľúbenejšie bobuľoviny?

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Jahody

  Jahody nemajú vysoké nároky na pôdu. Mala by byť dobre priepustná, humusovitá a mierne piesočnatá. Najlepšie je chránené stanovište s dostatkom slnka až ľahkým polotieňom. V závislosti od odrody môžete jahody žať od mája do septembra.

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Černice

  Pôda by mala byť bohatá na humus a mierne priepustná. Môžete zvážiť použitie koreňovej bariéry – najmä pichľavé odrody záhradu rýchlo ovládnu. Doba zberu černíc je od júla do októbra.

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Maliny

  Najlepšie podmienky pre maliny poskytuje kyprá, na humus bohatá pôda bez kameňov. Maliny sa najlepšie vsádzajú do riadkov pozdĺž drôteného rámu. Maliny sa zberajú od júna do júla.

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Egreše

  Pre egreše je ideálna kyprá a vlhká pôda bohatá na humus. Dbajte na to, aby boli vysadené v polotieni. Egreše možno žať od júla do augusta.

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Čučoriedky

  Čučoriedky potrebujú kyslú, kyprú pôdu bohatú na humus. Vhodná je pôda z bažín, ktorú pokryjete mulčovacou kôrou. Dôležitá je pravidelná zálievka. Čučoriedky môžete žať od júla do augusta.

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Ríbezle

  Ríbezle sú nenáročné a rastú takmer vo všetkých pôdach, ktoré nie sú náchylné na premokrenie. Odporúča sa slnko až polotieň. Doba zberu ríbezlí je od júna do augusta.

 • 
			Ako pestovať bobuľové ovocie

  Kiwi

  Kiwi rastie najlepšie na slnečnom, chránenom mieste. Pôda by mala byť kyslá, kyprá a bohatá na humus. Na zabezpečenie oplodnenia potrebuje kiwi jednu samčiu a jednu samičiu rastlinu. Alebo môžete použiť samosprašné odrody. Kiwi môžete žať od septembra do konca októbra.

Aké ovocie pestovať na balkóne

Nemáte záhradu, ale máte obrovskú túžbu vypestovať si vlastné ovocie? Bobuľovité kríky môžete pestovať aj na balkóne. Len dbajte na to, aby odrody zostali malé.

Do truhlíku, vyvýšeného záhona alebo kvetináča sa hodia najmä ríbezle, egreše a maliny. Niektoré bobuľovité kríky, ako sú čučoriedky alebo brusnice, potrebujú na svoj dobrý vývoj kyslú pôdu. Na záhrade to však často nebýva pravidlom. V nádobe môžete jednoducho použiť pôdu pre rododendrony a vytvoriť tak ideálne podmienky.

Na balkóne môžete tiež použiť zmes okrasných a úžitkových rastlín. V súčasnej dobe existujú aj bobuľoviny, ktoré rastú rovnako kompaktne ako krušpán. Či už sa jedná o maliny alebo čučoriedky, nielen včely budú mať radosť z malých bobuľových kríkov na vašom balkóne.

Ako zazimovať ovocné kríky a bobuľoviny na záhrade?

Bobuľovité kríky sú odolné a niekedy sa bez väčších problémov vyrovnajú aj s naozaj nízkymi teplotami. Mladé kríky bobuľovín by ste však mali počas ich prvej zimy na záhrade podporiť vrstvou mulča. Staršie bobuľové kríky obvykle zimnú ochranu nepotrebujú a chlad vydržia.

Na čele zoznamu odolných bobuľovitých kríkov sú jednoznačne čučoriedky, maliny, egreše a čierne ríbezle. Na vašej záhrade prežijú zimu aj pri dvojciferných teplotách pod nulou.
Černice, jahody a červené ríbezle sa s teplotami pod bodom mrazu vyrovnávajú dobre aj bez zimnej ochrany. Pokiaľ žijete vo veľmi chladnej oblasti, môže vám pomôcť aj vrstva mulča.

Mráz dobre znáša aj mnoho odrôd kivi. Umiestnenie pri stene domu a niekoľko jedľových vetiev alebo nejaké lístie však neuškodí.

Ako pestovať bobuľové ovocie

Ako zazimovať bobuľoviny na balkóne?

Takže sme sa dozvedeli, že bobuľovité kríky sú v podstate mrazuvzdorné. Pokiaľ ste na záhrade vysadili bobuľoviny, prežijú zimu bez problémov. Trochu iná situácia je u bobuľovitých kríkov na balkóne.

Je váš balkón chránený? Maliny a čučoriedky spravidla nepotrebujú zimnú ochranu. Černice by ste mali umiestniť v blízkosti steny domu a zabaliť ich do rúna.

Je váš balkón vystavený poveternostným vplyvom? Pre vaše bobule je ideálne tienisté, chladné a predovšetkým suché miesto.

Ako pestovať bobuľové ovocie

Zavlažovanie v zime

Bobuľovité kríky v nádobách by ste mali pravidelne zalievať aj v zime - bez ohľadu na to, či sú na balkóne alebo v zimnej záhrade. Mnohé rastliny v zime vysychajú, namiesto toho, aby zamrzli.

Bez opory pre popínavky to niekedy nejde

Maliny, černice a kiwi potrebujú pomôcku na šplhanie, pretože samy o sebe nemôžu rásť nahor. Bez podpory ležia výhonky na zemi, kde nemajú prístup k slnku – a po daždi tiež rýchlejšie plesnivejú.

Výhody opory pre pnúce rastliny:

 • Vďaka opore neležia výhony na zemi.
 • Nebezpečenstvo, že váš bobuľový ker začne plesnivieť, je oveľa menšie.
 • Okrem toho kríky bobuľovín, ktoré rastú smerom hore, dostávajú oveľa viac a rovnomernejšieho slnečného svetla - to zaisťuje väčšiu úrodu.
 • Ak váš ker bobuľovín rastie na mreži, je tiež oveľa jednoduchšie prerezávanie. Máte oveľa lepší prehľad a môžete rýchlo identifikovať výhony, ktoré už neplodia.
 • Pokiaľ ide o pomôcky pre popínavé rastliny, máte pre bobuľové kríky dve alternatívy: môžete si postaviť vlastnú pomôcku na popínanie alebo použiť hotovú mrežu alebo tyč.

Ako pestovať bobuľové ovocie

Bobuľoviny, choroby a škodcovia

Nebezpečná pleseň, hrdza černicová alebo roztoče potrápili už veľa pestovateľov.
Pleseň poznáte podľa bieleho povlaku na mladých listoch a špičkách výhonov. Náchylný je na ňu egreš. Pri nákupe egrešov preto hľadajte odrody, ktoré sú voči plesni odolné. Ak je váš egreš napadnutý, jediným riešením je prerezanie.

Ako preventívne opatrenie môžete kríky bobuľovín pravidelne hnojiť a mulčovať. Mulčovanie obmedzuje výskyt buriny a zabraňuje strate vlhkosti. Okrem toho sa týmto procesom uvoľňujú dôležité živiny, ktoré zlepšujú pôdu.

Ako pestovať bobuľové ovocie

Vypestujte si z ovocných kríkov živý plot

Má to isté výhody. Získate pohľadovú ochranu, vtáky a hmyz budú mať čo zobať a na konci leta môžete žať úrodu.
Ovocný plot z malín, černíc, čučoriedok alebo ríbezlí je na to ideálny. Berte do úvahy, že čo ker to trochu iný nárok na pôdu. Maliny a černice majú rady kyprú pôdu bohatú na humus a dajú sa dobre pestovať na opornej mreži. Čučoriedky a ríbezle naopak preferujú mierne kyslú pôdu.

Ak ste sa rozhodli pre živý plot z malín a černíc, ale nechcete sa zaobísť napríklad bez čučoriedok, môžete čučoriedky zasadiť aj do veľkej nádoby alebo zakryť výsadbovú jamu fóliou a následne zaistiť správne pôdne podmienky.

Samozrejme je možné vytvoriť aj čisto ríbezľový živý plot s červenými, čiernymi a žltými plodmi. Pokiaľ chcete bobuľovité kríky vysadiť ako živý plot, je okrem správnych susedov dôležitý ešte jeden aspekt: správna vzdialenosť výsadby jednotlivých odrôd.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

hore