Podklad strechy musí mať dostatočnú nosnosť a musí byť suchý a rovný. Preto sa na strešný plášť najčastejšie používajú dostatočne vyzreté dosky alebo OSB dosky s hrúbkou minimálne 15 mm.

Na hornú časť klapky sa musí nainštalovať podkladový pás, ktorý slúži ako ochranná hydroizolácia. Týmto spôsobom možno vyrovnať aj menšie nerovnosti v chlopni. Pred inštaláciou podkladovej vrstvy sa musí okraj strechy opláštiť. Tým sa zabráni prenikaniu vlhkosti do konštrukcie.

Ak je drevené oplechovanie na mieste, podkladové hydroizolačné pásy sú na mieste a okraj strechy a ostatné presahujúce prvky sú opláštené, je čas na skutočné položenie šindľov.

Šindle sa kladú v radoch zdola nahor. Na štartovací rad môžeme použiť prakticky akýkoľvek šindeľ. Spodnú časť tohto radu podložíme asfaltovým tmelom. Štartovací rad sa pribíja priamo na okraj strechy, najlepšie nad oplechovanie. Každá šablóna je pribitá nerezovými pozinkovanými alebo medenými klincami s väčšou hlavou. Majú priemer 8 až 10 mm a takú dĺžku, aby neprenikli do debnenia. Prvý rad sa pribíja priamo k štartovaciemu radu a používa sa celý šindeľ.

Každý ďalší rad sa potom položí tak, aby zakryl tmavé časti šindľa pribitého pod ním, čím sa skráti o pol dosky. Tým sa zabráni prekrývaniu medzier medzi horným a dolným riadkom. Každý ďalší rad smerom nahor je opäť posunutý o polovicu dosky, aby sa zabezpečila pevnosť a primeraná tuhosť povrchu strechy.

Hrebene sa kladú na strechu po položení oboch strán až po horný okraj. Zo zvyšných alebo nových šablón sa potom vyrežú jednotlivé trapézové "okná", ktoré sa naskladajú a pribijú na hrebeň.