Podklad pod dlaždice musí byť nosný, bez prasklín, čistý a rovný. Nerovnosti najprv vyrovnajte pomocou nivelačnej hmoty a potom plochu ošetrite penetračným prostriedkom.
Ako položiť dlažbu
Určite ste hodiny a hodiny vyberali kombinácie, farby a odtiene vašej novej dlažby a tešíte sa, až bude všetko na svojom mieste. Teraz je ale ten správny čas pripraviť podklad, vyrovnať na ňom nerovnosti a trpezlivo čakať, kým zaschne. Čo všetko kladenie dlažby obnáša a na čo si dať pri práci pozor, sa dozviete v podrobnom návode. Pustite sa do toho!
Na tento projekt budete potrebovať:
Krok za krokom
PRÍPRAVA PODKLADU
Penetráciu rozotierajte gumovou stierkou. Takto vzniknutá rovná plocha musí ešte cca 2 dni schnúť (presnú dobu schnutia zistíte v údajoch výrobcu).
PLÁNOVANIE POKLADANIA
Pred kladením porovnajte farebné odtiene, prípadne ich jemné rozdiely s údajmi výrobcu na krabici. Tieto dáta musia na všetkých škatuliach súhlasiť. Dlaždice klaďte striedavo a minimálne z 3 škatúľ.
Pri pokladaní do pravého uhla vyrovnajte prvý rad podľa tesárskej šnúry, ktorú napnete uprostred miestnosti paralelne s bočnými stenami. Potom pokračujte ďalej na čelnej stene. Dávajte pozor na zachovanie daných dilatačných škár v betóne a mazanine. Hlavne vonku klaďte dlaždice v malých poliach.
Tip:
Pri diagonálnej pokládke si najprv stanovte pozdĺžnu a priečnu os miestnosti a medzi nimi si vyznačte uhol 45°. Pozdĺž tejto značky klaďte dlaždice rovno a podľa pozdĺžnej a priečnej osi diagonálne.
LEPENIE DLAŽDÍC
Lepidlo na dlažby rozmiešajte miešacím nástavcom na vŕtačku pri nízkych otáčkach. Vznikne tak homogénna hmota.
Teraz nanášajte lepidlo ozubeným hladidlom na podklad v úsekoch, ktoré ľahko zvládnete spracovať.
Kladenie podlahových dlaždíc sa vykonáva miernym vtlačením dlaždice do lepidlového lôžka a poklepaním gumovým kladivkom. Dlaždice však nemožno sklepať až na podklad.
Pri kladení dodržujte šírku škár, udanú výrobcom. Ako pomôcka slúžia dlaždicové kríže alebo kladenie podľa tesárskej šnúry.
PRIPEVNENIE SOKLOVÝCH DLAŽDÍC
Izolačnú pásku (zvyšnú z predchádzajúceho nanášania mazaniny) nastrihajte tak, aby lícovala s hornou hranou dlaždice. Teraz naneste na zadnú stranu soklovej dlaždice lepidlo a dlaždicu nalepte na stenu. Dodržujte pritom priebeh škár ako na podlahe.
Pre dodržanie šírky škár podložte pod soklové dlaždice drevené kolíky.
ŠKÁROVANIE
Po úplnom vytvrdnutí lepidla môžete začať so škárovaním podlahy. Namiešajte si len toľko, koľko za danú dobu spotrebujete.
Hmotu potom rovnomerne rozotrite po dlaždicovej podlahe a gumovou stierkou zaplňte škáry priečne k ich priebehu. Kým je škárovacia hmota ešte vlhká, odstráňte z dlažby zvyšky škárovacej hmoty opäť gumovou stierkou.
Potom odstráňte všetky zvyšky hmoty špongiou alebo špongiovou stierkou. Po zaschnutí podlahu ešte raz zotrite špongiou namočenou v čistej vode.
Prechod medzi soklovými a podlahovými dlaždicami a tiež zvislé škáry v rohoch miestnosti vyškárujte trvale elastickým sanitárnym silikónom.