Návod

Ako položiť dlažbu

Ako položiť dlažbu

Určite ste hodiny a hodiny vyberali kombinácie, farby a odtiene vašej novej dlažby a tešíte sa, až bude všetko na svojom mieste. Teraz je ale ten správny čas pripraviť podklad, vyrovnať na ňom nerovnosti a trpezlivo čakať, kým zaschne. Čo všetko kladenie dlažby obnáša a na čo si dať pri práci pozor, sa dozviete v podrobnom návode. Pustite sa do toho!

Na tento projekt budete potrebovať:

Krok za krokom

PRÍPRAVA PODKLADU

01

Podklad pod dlaždice musí byť nosný, bez prasklín, čistý a rovný. Nerovnosti najprv vyrovnajte pomocou nivelačnej hmoty a potom plochu ošetrite penetračným prostriedkom.

 Ako položiť dlažbu
02

Penetráciu rozotierajte gumovou stierkou. Takto vzniknutá rovná plocha musí ešte cca 2 dni schnúť (presnú dobu schnutia zistíte v údajoch výrobcu).

 Ako položiť dlažbu

PLÁNOVANIE POKLADANIA

03

Pred kladením porovnajte farebné odtiene, prípadne ich jemné rozdiely s údajmi výrobcu na krabici. Tieto dáta musia na všetkých škatuliach súhlasiť. Dlaždice klaďte striedavo a minimálne z 3 škatúľ.

 Ako položiť dlažbu
04

Pri pokladaní do pravého uhla vyrovnajte prvý rad podľa tesárskej šnúry, ktorú napnete uprostred miestnosti paralelne s bočnými stenami. Potom pokračujte ďalej na čelnej stene. Dávajte pozor na zachovanie daných dilatačných škár v betóne a mazanine. Hlavne vonku klaďte dlaždice v malých poliach.

 Ako položiť dlažbu

Tip:

Pri diagonálnej pokládke si najprv stanovte pozdĺžnu a priečnu os miestnosti a medzi nimi si vyznačte uhol 45°. Pozdĺž tejto značky klaďte dlaždice rovno a podľa pozdĺžnej a priečnej osi diagonálne.

LEPENIE DLAŽDÍC

05

Lepidlo na dlažby rozmiešajte miešacím nástavcom na vŕtačku pri nízkych otáčkach. Vznikne tak homogénna hmota.

 Ako položiť dlažbu
06

Teraz nanášajte lepidlo ozubeným hladidlom na podklad v úsekoch, ktoré ľahko zvládnete spracovať.

 Ako položiť dlažbu
07

Kladenie podlahových dlaždíc sa vykonáva miernym vtlačením dlaždice do lepidlového lôžka a poklepaním gumovým kladivkom. Dlaždice však nemožno sklepať až na podklad.

 Ako položiť dlažbu
08

Pri kladení dodržujte šírku škár, udanú výrobcom. Ako pomôcka slúžia dlaždicové kríže alebo kladenie podľa tesárskej šnúry.

 Ako položiť dlažbu

PRIPEVNENIE SOKLOVÝCH DLAŽDÍC

09

Izolačnú pásku (zvyšnú z predchádzajúceho nanášania mazaniny) nastrihajte tak, aby lícovala s hornou hranou dlaždice. Teraz naneste na zadnú stranu soklovej dlaždice lepidlo a dlaždicu nalepte na stenu. Dodržujte pritom priebeh škár ako na podlahe.

 Ako položiť dlažbu
10

Pre dodržanie šírky škár podložte pod soklové dlaždice drevené kolíky.

 Ako položiť dlažbu

ŠKÁROVANIE

11

Po úplnom vytvrdnutí lepidla môžete začať so škárovaním podlahy. Namiešajte si len toľko, koľko za danú dobu spotrebujete.

Hmotu potom rovnomerne rozotrite po dlaždicovej podlahe a gumovou stierkou zaplňte škáry priečne k ich priebehu. Kým je škárovacia hmota ešte vlhká, odstráňte z dlažby zvyšky škárovacej hmoty opäť gumovou stierkou.

 Ako položiť dlažbu
12

Potom odstráňte všetky zvyšky hmoty špongiou alebo špongiovou stierkou. Po zaschnutí podlahu ešte raz zotrite špongiou namočenou v čistej vode.

 Ako položiť dlažbu
13

Prechod medzi soklovými a podlahovými dlaždicami a tiež zvislé škáry v rohoch miestnosti vyškárujte trvale elastickým sanitárnym silikónom.

 Ako položiť dlažbu

Ako položiť PVC podlahu

Šachovnicový vzor, ​​tigria koža alebo drevený dekor? PVC podlaha ponúka celý rad pozoruhodných vzorov. Zároveň je hygienická a trvanlivá. A pokladanie? S našim videom z projektovej dielne HORNBACH a podrobným návodom to viac