Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 11. 12. 2024 o 13:20. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Lesáci používajú píly s výkonným spaľovacím motorom a dlhou lištou. Pre tzv. farmárske využitie majú píly menší výkon a lištu o strednej dĺžke, zvyčajne okolo 50cm. Na využitie v záhrade a k rezu palivového dreva vám stačí píla malá s lištou do 40cm.

Pohon reťazovej píly zabezpečuje buď spaľovací, zvyčajne dvojtaktný motor alebo motor elektrický. Spaľovací motor musíte občas nechať odborne ošetriť. Na rezanie je potrebné, aby motor išiel vždy na plné otáčky. Nevýhodou je tiež potreba namiešania pohonnej zmesi, ktorá dlhším skladovaním starne a mení vlastnosti. Zmeny môžu viesť až k poškodeniu motora.

Pri elektrických pílach sú stále častejšie využívané ako zdroj energie veľkokapacitné Li-Ion akumulátory. Akumulátor možno využiť aj k iným zariadeniam (kosačka, krovinorez) od rovnakého výrobcu. Akumulátorové systémy majú v domácej a záhradnej technike veľký potenciál a budúcnosť.

Elektrické píly sú tiché (nerušia susedov) a akumulátor zabezpečuje nezávislosť na pripojenie do siete. Motor nevyžaduje takmer žiadnu údržbu a je vždy pripravený na použitie. Skorší sen drobných hospodárov vziať elektrickú reťazovú pílu do lesa je dnes už skutočnosťou.

Ako používať reťazovú pílu a ako sa o ňu starať

Rezný orgán píly sa skladá z vodiacej lišty a reťaze. Ich dĺžka komunikuje s výkonom motora a určuje veľkosť spracovávaného materiálu.

Je potrebné ju udržiavať čistú s dobre premazaným ložiskom na jej konci. Je potrebné občas kontrolovať a odstraňovať otrepy vznikajúce pohybom reťaze na hranách vodiacej drážky lišty.

Pre dobré rezné vlastnosti a využitie plného výkonu píly musí byť reťaz ostrá, so správnou výškou obmedzovacích zubov. K ostreniu reťaze používajte špeciálne kruhové pilníky s daným priemerom a k nim dodávaný prípravok pre uľahčenie udržania uhla, na obmedzovacie zuby potom pilník plochý.

Reťaz je potreba pribrusovať aj v priebehu práce. Nie je to zložité, ale chce to trochu praxe. Pre hlavné brúsenie reťaze sa dá kúpiť špeciálna brúska alebo si nechajte reťaz raz za čas odborne nabrúsiť.

Veľmi dôležité je správne napnutie reťaze. Príliš napnutá reťaz obmedzuje výkon píly, zbytočne sa preťahuje do dĺžky, opotrebováva lištu aj pohonné ozubené koleso (rozetu). Málo napnutá reťaz vypadáva z drážky a môže ohroziť obsluhu píly. Je výhodné mať jednu či dve reťaze náhradné. Reťaz je potrebné kontrolovať aj do dĺžky. Po čase sa materiál reťaze roztiahne, to znemožňuje jeho správne napnutie.

Ako používať reťazovú pílu a ako sa o ňu starať

Reťaz je mazaná stratovým mazaním špeciálnym bio olejom z nádržky na píle. Nepoužívajte s ohľadom na životné prostredie, ale aj životnosť píly iné oleje. Je potrebné v priebehu práce kontrolovať stav oleja a pravidelne ho dopĺňať. Pohon reťaze zaisťuje reťazové koleso. Aj jeho stavu venujte pozornosť. Nevyžaduje zvláštnu údržbu, ale po čase sa opotrebováva a zmení sa na ňom tvar zubov, takú rozetu je potreba vymeniť.

Reťazová píla je prístroj veľmi nebezpečný. Ak dôjde k zraneniu, tak zvyčajne nebýva ľahké. Pri práci buďte veľmi opatrní. V pracovnom okruhu by nemali byť deti, zvieratá a nepoučení spolupracovníci. Najmä výrub stromov bez profesionála a skúseností je veľmi nebezpečné.

Nerežte hornou hranou alebo špicou lišty! Pri takomto použití môže dôjsť k spätnému vrhu píly (reťaz niečo zachytí a píla je vrhnutá smerom k obsluhe). Režte tak, aby sa spracovávaný materiál opieral o zuby na spodnej časti telesa motora.

Ako používať reťazovú pílu a ako sa o ňu starať

Píly sú povinne vybavené niekoľkými bezpečnostnými prvkami. Jedná sa o zachytávač reťaze, to je ten malý kúsok kovu naspodku pred rozetou. Ten má za úlohu zachytiť roztrhnutú či spadnutú reťaz tak, aby neohrozila obsluhu a nepoškodila hnacie koleso alebo celú pílu. Veľmi dôležitá je brzda. Tá pri zopnutí pákou zastaví okamžite pohyb reťaze. Pílu je preto nutné držať vždy za na to určené madlá oboma rukami. Pred prácou vždy skontrolujte stav a funkčnosť brzdy.

Neodporúča sa používať elektrické píly s prívodným káblom k výrubu. Prívodný kábel môže byť zásadnou prekážkou pri potrebe náhlej zmeny stanovišta.

Pri práci používajte odev odolný proti prerezu a ochranný štít. Pre ochranu sluchu pri práci s pílou so spaľovacím motorom použite ochranné slúchadlá.

Ako používať reťazovú pílu a ako sa o ňu starať
hore