Najprv si rozvrhnite, kadiaľ chcete káble viesť. Ak si nie ste istý, tak radšej vykonajte diagnostiku existujúcich rozvodov elektriny či vody pod omietkou, vyhnete sa nepríjemnostiam pri ich porušení či prerušení. Pri plánovaní šírky a hĺbky vysekávanej drážky berte do úvahy hrúbku a množstvo káblov, ktoré chcete otvorom viesť. V prípade záhybov radšej vytvárajte drážku s tupým uhlom, kabeláž nemožno ohýbať do ostrých uhlov.
Ako pripraviť elektroinštaláciu
Pre elektrinu platí to isté, čo pre oheň. Je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Pri montáži teda pamätajte na podrobné bezpečnostné pokyny a zložitejšie úkony prenechajte odborníkom.
Na tento projekt budete potrebovať
Pre elektrinu platí to isté, čo pre oheň. Je dobrým sluhom, ale zlým pánom. Pri montáži teda pamätajte na podrobné bezpečnostné pokyny a zložitejšie úkony prenechajte odborníkom.
Každopádne pri inštalácii káblov napojených na rozvody vypnite poistky a zaistite, aby elektrinu nespustil niekto iný.
Všetko zapojenie a skúšanie elektriny môžu vykonávať len kvalifikovaní a oprávnení pracovníci.
Krok za krokom
Vedenie káblov v stene
Výborným pomocníkom, ktorý nám umožní rýchlo, ľahko a presne vymedziť drážku pre kabeláž, je drážkovacia fréza, ale stačila by tiež uhlová brúska čiže "flexa". Nevýhodou je ale veľké množstvo prachu pri rezaní a preto použite náradie s odsávaním. Každopádne pri rezaní odporúčame používať okuliare, respirátor a otvory do ostatných miestností zakryť napr. krycou plachtou. Po narezaní strán drážky je veľmi jednoduché dosekať zvyšok drážky.
Do vytvorenej drážky vložíme kábel, ktorý možno fixovať napr. sponami alebo sadrou. S rozvojom techniky rastie požiadavka na záložnú kabeláž, preto radšej ukladajte káble do dutého potrubia tzv. husieho krku, ktorý vám v budúcnosti umožní vloženie ďalších káblov bez nutnosti zásahov do steny.
Vedenie káblov po stene v chrániči
Ak vám to situácia umožní, potom je najjednoduchším spôsobom inštalácie vedenie káblov po stene pomocou upevňovacích zverných spôn a chráničky. Zverné sponky inštalujte v rozostupoch cca 30-40 cm. Sponky upevnite pomocou fixačných hmoždiniek a vrutov do predvŕtaných otvorov.
Chráničku vložte do spony a skrz chráničku jednoducho pretiahnite inštalovaný kábel. Všetky káble, bez ohľadu na to, na ktorom podklade budú, sú vedené iba vodorovne alebo zvislo.
Ak potrebujete kábel ohnúť, potom spony inštalujte v oboch smeroch blízkosti záhybu tak, aby ste chráničky na vedenie kábla na koncoch dostatočne fixovali.
Vedenie káblov po stene pomocou dvojdielnych zaklapávacích príchytiek
Istejšiu fixáciu kábla na stene nám uľahčujú dvojdielne zaklapávacie príchytky, ktoré sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Spodná časť príchytky sa inštaluje rovnako ako svorné spojky, teda skrze hmoždinky a skrutky do prevŕtaných otvorov. Vo zvislom smere môžu byť vzdialenosti svoriek o niečo väčšie ako vo vodorovnom smere. Týmto spôsobom je kábel lepšie uchytený a nemôže byť ľahko vytiahnutý.
Princíp inštalácie kábla je veľmi jednoduchý. Kábel sa vloží do spodnej časti príchytky a fixuje sa vrchnou časťou prostým zaklapnutím.
Pri zmene smeru kábla by mala byť príchytka umiestnená v blízkosti káblového ohybu na oboch stranách, aby sa stabilizoval uhol.
Odizolovanie káblov
K napojeniu káblov napríklad do svorkovnice je nutné konce káblov šetrne zbaviť izolačného obalu. Už sú preč časy, kedy sa odizolovávalo pomocou noža a vlastných zubov.
U nás si môžete zaobstarať napr. odizolačné kliešte Wiha, pomocou ktorých bude odizolovanie vašich káblov veľmi jednoduché. Zasuňte napájací kábel do izolačného obalu. Vyrovnajte a uzavrite obe polovice izolačnej rúrky. Kábel vložte do otvorených klieští.
Kliešte na odizolovanie uzavrite, pevne uchopte a otočte ich okolo svojej osi 2-3x v oboch smeroch. Potom uvoľnite kliešte a vyberte kábel s prerušenou izoláciou. Teraz odtrhnite jednotlivé jadrá, ktoré sa uvoľnili odstránením drôtu.
Inštalácia zásuviek a vypínačov
Káble elektroinštalácie štandardne ukončujeme v univerzálnej krabici napr. pre inštaláciu vypínačov a zásuviek. Pre inštaláciu krabice je ideálne vykružiť otvor pomocou vykružovákov patričného priemeru.
Vo chvíli, kedy máme vykružený či vyvŕtaný otvor na ukončenie kábla, tak vyrežeme otvor pre káblový vstup na zadnej strane univerzálnej krabice, kábel pretiahneme priestupom v krabici a krabicu upevníme v otvore.
Vedenie káblov v zemi
Pre uloženie kabeláže v zemi platia určité špecifické pravidlá. Ideálny pre uloženie káblov je minimálne 70 cm hlboký a hladký výkop. Výkop by mal byť zbavený kameňov. Káble by mali byť typovo priamo určené na podzemnú inštaláciu a ďalej by mali byť vybavené špeciálnou ochrannou trubicou. Z bezpečnostných dôvodov klaďte kábel s výstražnou páskou (červený, so symbolom pre elektrický prúd).
Kábel v priekope zafixujte a nasypte na neho asi 10 cm vrstvu piesku. Pri napájacích alebo telekomunikačných kábloch musí byť umiestnená najmenej 30 cm vrstva.
Výkop zakryte napr. pôvodnými trsmi. Pre istotu napojte podzemný rozvod na samostatný "istič". Pripojenie a uvedenie do prevádzky vykonáva výhradne autorizovaný elektrikár.
Pozor!
Posledný krok - ukončenie (napojenie) všetkých inštalačných komponentov by mal vykonávať profesionálny elektrikár.