Moje nákupné zoznamy 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
24. 12. 2024 7:00 - 11:30 hod.
25. 12. 2024 zatvorené
26. 12. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 13. 12. 2024 o 6:12. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.

Spolužitie v činžiakoch, panelových alebo bytových domoch môže byť niekedy ozajstným orieškom, skúškou trpezlivosti, komunikačných schopností a diplomacie. V domových poriadkoch sa uvádza nočný kľud od 22:00 do 6:00, ale je všeobecnou slušnosťou znížiť hluk po 20:00 hod. A počas celej nedele.

Nie vždy sa však ľudia dokážu dohodnúť a často sa nájde niekto, kto porušuje pravidlá pokojného spolužitia. Potom je načase začať premýšľať o tom, ako svoj byt odhlučniť, a to zo všetkých možných strán a všetkými dostupnými a účinnými spôsobmi.

Trápi vás hlukom len sused pod vami? Bohužiaľ to neznamená, že by stačilo odhlučniť podlahu. Kompaktné materiály, ktoré okrem podlahy tvoria tiež steny a strop, totiž vedú zvuk ešte lepšie než samotný vzduch. Tým, že by ste urobili izoláciu podlahy, by sa zvuk začal šíriť práve nezaizolovanými časťami bytu, takže by ste sa ho veľmi nezbavili.

Problémy ale nemusia skončiť ani po kompletnej zvukovej izolácii bytu. Zvuk "skvele" vodia aj inžinierske siete, teda ústredné kúrenie alebo stúpačky. Záleží aj na zvolenom izolačnom materiáli, pričom ten absolútne nepriepustný má skoro neúnosnú hrúbku a je veľmi drahý.

Ako utlmiť hluk v byte

Práve preto, že na izolácii by sme si mali dať záležať, často objednávame špecializované firmy, ktoré vyšlú svojich odborníkov. Lenže! Ich služby si bohužiaľ nemôže dovoliť každý, kto nutne potrebuje utlmiť hluk v byte. Keď si zaobstaráte kvalitný materiál, zvládnete to aj sami a s menšími nákladmi. Materiál totiž môže vyjsť napríklad na 150 €, ale za prácu zaplatíte aj trikrát toľko. Vo finále vás môže odhlučnenie bytu stáť zhruba 500 € a viac.

Zabudnite na obaly od vajec, tie vás hluku nezbavia, aj keď vám možno napadli ako prvé. Obaly od vajec sú obľúbené hlavne preto, že v miestnosti vylepšujú akustiku. Preto ich často vídať v muzikantských skúšobniach.

Ako už bolo povedané, ideálne je komplexné riešenie, teda izolácia stropu, podlahy a stien. Čo budete potrebovať na jednotlivé časti a aký je postup?

Koberce na stenu, ktoré volia obyvatelia východných krajín, zrejme nechcete. Postaviť ku stenám nábytok, ktorý od hluku tiež trocha pomôže, je ďalšou, no nie úplne ideálnou možnosťou. Najčastejšie voleným variantom je stavba sádrokartónovej priečky zhruba 5-10 cm od stien a vyplnenie vzniknutého priestoru minerálnou vatou. Ak sa radujete a hneď viete, že chcete vybudovať priestor pre istotu s hrúbkou 10 cm, uvedomte si včas, že tým zmenšíte miestnosť. Pri odhlučnení dvoch stien to bude o 20 cm menej, a tak by sme mohli pokračovať.

Ak bývate v panelovom dome, kde sú nové podlahy, mala by byť pod samotnou podlahou aj kročajová izolácia. Tá zamedzuje prílišnému prenosu zvuku nielen pod vami, ale aj v susedných miestnostiach. Pokiaľ ani to nestačí, je na mieste zvýšenie podlahy (a ideálne odhlučnenie stropu v byte pod vami). Niekedy totiž obyčajné zvýšenie podlahy nemusí stačiť.

Možno sa ešte len chystáte robiť novú podlahu. Potom si pamätajte, že by ste mali mať hneď niekoľko vrstiev - základom je pevná vrstva, ďalej prvá vrstva podlahy (drevovláknité dosky alebo dosky z minerálnej vlny), dosky na správny prenos tlaku (pokojne dve vrstvy kladené krížom), kročajová izolácia a samotná podlaha.

Ako utlmiť hluk v byte

Ak váš sused hore nepristúpi na izoláciu svojej podlahy alebo skrátka potrebujete kompletnú zvukovú izoláciu vy, pustite sa tiež do odhlučnenia stropu. Aj tu je najlepšie vytvoriť priestor s hrúbkou 5-10 cm, ktorý vyplníte vhodným materiálom. Niektorí odborníci odporúčajú v týchto prípadoch použiť skôr akustickú penu ako minerálnu vlnu.

Ďalšou možnosťou sú akustické dosky, ktoré stačí špeciálnym lepidlom pripevniť k stropu a podľa návodu ich podoprieť, aby lepidlo stuhlo a dosky následne držali na svojom mieste. Keď sa vám dosky nebudú páčiť vzhľadovo, môžete na ne pridať stropné panely podľa svojho vkusu.

hore