0 Nákupný zoznam 0 Košík
Hornbach Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava – Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Sviatok zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 26. 6. 2022 o 13:50. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako utesniť okná a dvere

Doba čítania: 5 min.
Ako utesniť okná a dvere

Leto je v plnom prúde... slniečko svieti a celú republiku sužuje tropické počasie vo dne aj v noci. Málokto by teraz myslel na zimu, ale všetci vieme, že opäť čoskoro príde. Pripravte sa na zimu včas, skôr ako sa objavia prvé jesenné mráziky. Poradíme vám, ako ľahko a efektívne ušetriť.

Prečo utesniť okná a dvere?

Ťahá vám okolo okien? Cítite studený závan vzduchu, kedykoľvek prejdete okolo dverí? Mali by ste spozornieť, pretože práve cez neviditeľné otvory a prahy vám z domácnosti uteká teplo a dostáva sa dovnútra chlad.

  • Za drobný peniaz môžete v rodinnom rozpočte ušetriť nemalú sumu za vykurovanie.
  • Do rodinného domu alebo bytovej jednotky vám nebude prefukovať studený vzduch.
  • Významne utlmíte vonkajší hluk a čiastočne tiež znížite hlučnosť pri otváraní a zatváraní.
  • Zbavíte sa rosenia zvnútra okien a dverí, čo často vedie k výskytu plesní.

Tip:

Rýchla pomoc proti prúdeniu studeného vzduchu - zatiahnite závesy, žalúzie alebo vonkajšie rolety.

Skontrolujte tesnenie okien a tiež vstupných, vnútorných a balkónových dverí. Pri krídle, ktoré nedolieha k okennému rámu, môžete spozorovať nepríjemné prefukovanie.
Čo za to môže? Problém je najčastejšie spôsobený zlým nastavením, poškodeným kovaním alebo opotrebovaným tesnením.

Ako utesniť okná a dvere

Postup nastavenia plastových okien a dverí

Ak máte plastové okná alebo dvere ešte v záruke, nie je nič jednoduchšie, než ich reklamovať. Servisný technik skontroluje rámy a nastaví okná aj dvere tak, aby všetky časti vrátane kovania a tesnenia presne doliehali.

Pokiaľ už okná či dvere nemáte v záruke, môžete si u dodávateľskej spoločnosti alebo inej okenárskej firmy objednať pozáručný servis. Existujúce kovania si môžete skúsiť nastaviť aj svojpomocne, stačí vám k tomu imbusový kľúč a návod na obsluhu konkrétneho typu okien či dverí, v ktorom nájdete prehľadné pokyny na ich údržbu.

Keď ani nastavenie nepomôže, prichádza do úvahy výmena kovania alebo tesnenia, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach.

Tip:

Ako vybrať dverové kovania sa dozviete v článku 5 tipov pri výbere dverového kovania. V každom prípade si na všetky uvedené úkony môžete povolať servisného technika, ktorý vám rád pomôže.

Ako utesniť okná a dvere?

Trochu zložitejšia situácia nastáva pri starých drevených oknách a dverách, ktoré sa bohužiaľ oveľa viac opotrebujú a sú tak náchylnejšie na tepelné straty. Ich izolačné vlastnosti môžete vylepšiť nalepením penového alebo gumového tesnenia na vnútornú hranu krídla. Ak sú okná dvojité, tesnenie sa nalepuje na vnútorné krídlo.

Na zdvojené okná sa tesnenie zase umiestňuje medzi dva zoskrutkované rámy, aby bol dosiahnutý maximálny efekt. Ochranu pred prievanom spoza dverí pomôže zaistiť vyšší prah alebo tesniace lišty s odolnou kefou.

Správnym utesnením okien a dverí môžete ušetriť až 30 % nákladov za energie na vykurovanie, takže suma vynaložená na opravu sa vám vráti už po jednej vykurovacej sezóne!
Ako utesniť okná a dvere

Montáž samolepiaceho tesnenia je veľmi jednoduchá, takže ju zvládne aj úplný začiatočník. Pokročilejšou technikou pre vyplnenie medzier drevených okien a dverí je vyfrézovanie drážok do okenného rámu a umiestnenie silikónového profilu. Na to však už človek musí mať nejaké znalosti a skúsenosti.

Fúka vám medzi sklom a krídlom dreveného okna či dverí? Budete potrebovať presklenie. Odborník vám vymení jednoduché tabuľky za izolačné dvojsklo so zachovaním pôvodného dreveného rámu. Výhodou je, že sa nič nemusí frézovať.

Zásady správneho kúrenia

1. Teplota miestnosti

Veľké úspory za vykurovanie môžete dosiahnuť, ak budete kúriť len v izbách, ktoré skutočne využívate. Pre každú miestnosť je navyše odporúčaná iná optimálna teplota. Napríklad v predsieni vystačí kúriť na 15 °C, v spálni na 16-18 °C a v obývacích miestnostiach na 20 °C. Najteplejšie by malo byť v kúpeľni a to 24 °C. Ak chcete ušetriť, znížte teplotu v kuchyni na 18-19 °C. Miestnosť sa zahreje prirodzene, keď budete variť.

2. Kúrenie v neprítomnosti

Keď ste mimo domova, interiér zbytočne neprekurujte. Má to neblahý vplyv aj na ľudské zdravie. Pri odchode z bytu alebo rodinného domu by ste mali teplotu znížiť na celý čas, čo ste preč. Kúrenie ale nie je vhodné úplne vypínať. Teplota by nemala výrazne kolísať, aby nedošlo k vychladnutiu okenných rámov a stien. Radiátor stačí nastaviť na 16 °C a po vašom príchode teplotu znova zvýšiť. To isté platí aj v prípade, keď odídete na dovolenku.

Ako utesniť okná a dvere

3. Využitie termostatu

Termostatické hlavice a ventily na ústredné kúrenie vám uľahčia prácu s reguláciou teploty v jednotlivých miestnostiach. Radiátorový ventil je spravidla vybavený číslami od jednej do piatich, čo zodpovedá rozsahu od 14 °C do 28 °C. V izbách sa odporúča nastaviť stupeň tri a podľa potreby regulovať.

Tip:

Naučte sa znižovať teplotu na noc. Znížením o jeden stupeň spotrebujete o 4 až 6 % menej tepelnej energie.

Ako namontovať interiérové dvere

Teraz prichádza tá chvíľa, kedy sa precízne vybrané interiérové dvere chystáte namontovať do zatiaľ prázdnych dier v stene. Nie je to nič ťažké. Spolu s našimi odborníkmi na predajniach HORNBACH sme pre vás vytvorili pod viac

hore
HORNBACH