0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
29. 3. 2024 zatvorené
31. 3. 2024 zatvorené
1. 4. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 19. 3. 2024 o 7:15. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako utesniť okná a dvere

Ako utesniť okná a dvere

Tiahne vám okolo okien? Cítite studený závan vzduchu, kedykoľvek prejdete okolo dverí? Mali by ste spozornieť, pretože práve cez neviditeľné otvory a prahy vám z domácnosti uteká teplo a dostáva sa dovnútra chlad.

Pripravte okná a dvere na zimu včas, než sa objavia prvé mrazíky. Poradíme vám, ako ľahko a efektívne ušetriť tým, že utesníte okná a dvere.

Prečo utesniť okná a dvere?

  • Za drobný peniaz môžete v rodinnom rozpočte ušetriť nemalú sumu za vykurovanie.
  • Do rodinného domu alebo bytovej jednotky vám nebude prefukovať studený vzduch.
  • Významne utlmíte vonkajší hluk a čiastočne tiež znížite hlučnosť pri otváraní a zatváraní.
  • Zbavíte sa rosenia zvnútra okien a dverí, čo často vedie k výskytu plesní.

Skontrolujte tesnenie okien a tiež vstupných, vnútorných a balkónových dverí. Pri krídle, ktoré nedolieha k okennému rámu, môžete spozorovať nepríjemné prefukovanie. Čo za to môže? Problém je najčastejšie spôsobený zlým nastavením, poškodeným kovaním alebo opotrebovaným tesnením.

Ako utesniť okná a dvere

Ako utesniť okná a dvere svojpomocne?

Kontrolu tesnosti okien môžete vykonať zapálenou sviečkou pozdĺž rámu. Ak plameň bliká alebo sa nakláňa, našli ste miesto, kde to netesní.

Skontrolujte miesta, ktorými ťahá najčastejšie:

 Hornbach
+
123456

Tip:

Rýchla pomoc proti prúdeniu studeného vzduchu - zatiahnite závesy, žalúzie alebo vonkajšie rolety.

Vonok, okenný parapet a vnútro zvládnete utesniť sami

Z vonkajšej strany je okno vystavené všetkým poveternostným vplyvom. Aby ste zabránili prenikaniu studeného vzduchu, tak netesnosť môžete utesniť tesniacou hmotou alebo okennou penou, či už na okennom ráme alebo pod parapetom. Nakoniec použite okenný tmel, aby ste vytvorili peknú škáru.

Vnútro môžete ľahko utesniť akrylátom. Stačí ho nastriekať na stenu okolo okna. Použite silikónovú stierku, aby bolo všetko hladké. Na okenný parapet použite silikón.

Ako utesniť okná a dvere

Trochu zložitejšia situácia nastáva pri starých drevených oknách a dverách, ktoré sa bohužiaľ oveľa viac opotrebujú a sú tak náchylnejšie na tepelné straty. Ich izolačné vlastnosti môžete vylepšiť nalepením penového alebo gumového tesnenia na vnútornú hranu krídla.

Ak sú okná dvojité, tesnenie sa nalepuje na vnútorné krídlo. Na zdvojené okná sa tesnenie zase umiestňuje medzi dva zoskrutkované rámy, aby bol dosiahnutý maximálny efekt.

Správnu tesniacu pásku nájdete jednoducho tak, že medzi okná vtlačíte kúsok peny, plsti alebo plastelíny.

Voľba je na vás:

  • Univerzálny samolepiaci tmel - univerzálne riešenie
  • Penová tesniaca páska - medzera v ráme
  • E-profil - úzka drážka
  • P-profil - široká drážka

Montáž samolepiaceho tesnenia je veľmi jednoduchá, takže ju zvládne aj úplný začiatočník. Pokročilejšou technikou na zaplnenie medzier drevených okien a dverí je vyfrézovanie drážok do okenného rámu a umiestnenie silikónového profilu. Na to však už človek musí mať nejaké znalosti a skúsenosti.

Ako utesniť okná a dvere

Staré drevené okná môžete opraviť pomocou okenného tmelu. Najprv by ste mali z okna odstrániť starý tmel. Stačí vziať fén a nahriať ho. Vďaka teplu ho možno z okennej lišty ľahko odstrániť skrutkovačom alebo špachtľou.

Aby ste okno ochránili, oblepte ho maskovacou páskou. Potom drevo natrite lazúrou s ľanovým olejom. Teraz sú potrebné vaše super schopnosti – uváľajte okenný tmel do malých valčekov a aplikujte ho. Nechajte ho vyschnúť – to je všetko.

Ako utesniť okná a dvere
Správnym utesnením okien a dverí môžete ušetriť až 30 % nákladov za energie na vykurovanie, takže čiastka vynaložená na opravu sa vám vráti už po jednej vykurovacej sezóne!

Fúka vám medzi sklom a krídlom dreveného okna či dverí? Budete potrebovať presklenie. Odborník vám vymení jednoduché tabuľky za izolačné dvojsklo so zachovaním pôvodného dreveného rámu. Výhodou je, že sa nič nemusí frézovať.

Ako utesniť okná a dvere
Ochranu pred prievanom spoza dverí pomôže zaistiť vyšší prah alebo tesniace lišty s odolnou kefou.

Postup nastavenia plastových okien a dverí

Ak máte plastové okná alebo dvere ešte v záruke, nie je nič jednoduchšie, než ich reklamovať. Servisný technik skontroluje rámy a nastaví okná aj dvere tak, aby všetky časti vrátane kovania a tesnenia presne doliehali.

Pokiaľ už okná či dvere nemáte v záruke, môžete si u dodávateľskej spoločnosti alebo inej okenárskej firmy objednať pozáručný servis. Existujúce kovanie si môžete skúsiť nastaviť aj svojpomocne, stačí vám k tomu imbusový kľúč a návod na obsluhu konkrétneho typu okien či dverí, v ktorom nájdete prehľadné pokyny pre ich údržbu.

Keď ani nastavenie nepomôže, prichádza do úvahy výmena kovania alebo tesnenia, ktoré je možné zakúpiť v špecializovaných predajniach.
Aj tu môžete použiť lacný variant silikónu. Musíte ho nastriekať iba na vnútornú stranu rámu. Počkajte, kým úplne vyschne. Môžete ho zakryť potravinovou fóliou a okno zavrieť. Týmto spôsobom sa silikón prispôsobí spoju.

Než investujete do nového tesnenia, mali by ste najprv skontrolovať, aké nastavenia má vaše okno v súčasnej dobe. Plastové okná majú letný a zimný režim. Môžete tak rozhodnúť, akým tlakom bude okno pritlačené k vonkajšiemu rámu.

Ako utesniť okná a dvere

Zásady správneho kúrenia

1. Teplota miestností

Veľkých úspor za vykurovanie môžete docieliť, pokiaľ budete kúriť iba v izbách, ktoré skutočne využívate. Pre každú miestnosť je navyše odporúčaná iná optimálna teplota. Napríklad v predsieni vystačí kúriť na 15 °C, v spálni na 16-18 °C a v obývacích miestnostiach na 20 °C. Najteplejšie by malo byť v kúpeľni a to 24 °C. Ak chcete ušetriť, znížte teplotu v kuchyni na 18-19 °C. Miestnosť sa zahreje prirodzene, keď budete variť.

2. Kúrenie v neprítomnosti

Keď ste mimo domova, interiér zbytočne neprekurujte. Má to neblahý vplyv aj na ľudské zdravie. Pri odchode z bytu alebo rodinného domu by ste mali teplotu znížiť na celú dobu, čo ste preč. Kúrenie ale nie je vhodné úplne vypínať. Teplota by nemala výrazne kolísať, aby nedošlo k vychladnutiu okenných rámov a stien. Radiátor stačí nastaviť na 16 °C a po vašom príchode teplotu znovu zvýšiť. To isté platí aj v prípade, keď odídete na dovolenku.

3. Využitie termostatu

Termostatické hlavice a ventily na ústredné kúrenie vám uľahčia prácu s reguláciou teploty v jednotlivých miestnostiach. Radiátorový ventil je spravidla opatrený číslami od jednej do piatich, čo zodpovedá rozsahu od 14 °C do 28 °C. V izbách sa odporúča nastaviť stupeň tri a podľa potreby regulovať. Chystáte sa vo svojej domácnosti modernizovať kúrenie? Prečítajte si náš návod na výmenu radiátorov.

Ako utesniť okná a dvere

Tip:

Naučte sa znižovať teplotu na noc. Znížením o jeden stupeň spotrebujete o 4 až 6 % tepelnej energie menej.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať

Ako namontovať interiérové dvere

Teraz prichádza tá chvíľa, kedy sa precízne vybrané interiérové dvere chystáte namontovať do zatiaľ prázdnych dier v stene. Nie je to nič ťažké. Spolu s našimi odborníkmi na predajniach HORNBACH sme pre vás vytvorili pod viac

hore