Výber káblov a ich zapájanie musí vždy vykonávať odborník elektrikár!

Kľúč k rozlíšeniu káblov

Použitie káblov s odpovedajúcou izoláciou a dobre zvoleným prierezom je dôležité. Druh a kvalitu káblov určujeme podľa normovaného označenia. V ňom je zakódovaný materiál kábla a druh, počet vodičov i spôsob a materiál izolácie.

Hornbach
1 2 3
Detailné informácie:
1
Fázový vodič

Fázový vodič prenáša elektrickú energiu zo siete do spínača alebo zásuvky. Izolácia má čiernu alebo hnedú farbu. Pripájame ho na svorku označenú "L" (pre trojfázové vedenie 400V - L1, L2, L3). V zásuvkách býva obvykle umiestnený vľavo od ochranného kolíka.

2
Nulový vodič

Nulový vodič "vracia" prúd do siete. Izolácia má modrú farbu. Pripájame ho na svorku "N".

3
Ochranný (uzemňovací) vodič

Uzemňovací vodič odvádza nebezpečný prúd do zeme. Ak má spotrebič svorku na ochranný vodič, potom na neho musí byť pripojený. Izolácia má žltozelenú farbu.

Aj vy môžete prispieť k bezpečnosti svojej a svojho okolia. Ochranný žltozelený (uzemňovací) vodič je zakázané preznačovať a používať na iné účely zapojenia. Káble nenechávajte ležať voľne, nezaizolované. Nikdy nepoužívajte staré alebo poškodené zariadenia a inštalačný materiál.

Káble pre pevné inštalácie

Plochý kábel CYKYLo a kruhový kábel CYKY sa používajú napr. pre podomietkové, drážkové aj lištové inštalácie zásuvkových a svetelných domových rozvodov. Televízny signál sprevádzkujete pomocou koaxiálneho kábla a k internetu sa pripojíte dátovým káblom. Ďalšie podrobnosti si prečítajte po kliknutí na obrázok.

Hornbach
1 2 3 4 5
Detailné informácie:
1
CYKYLo - silový PVC

Plochý kábel CYKYLo s plnými (drôt) vodičmi, pre podomietkové, drážkové aj lištové inštalácie zásuvkových a svetelných domových rozvodov v tehle, betóne a v zemi.

2
CYKY - silový PVC

Kruhový kábel s plnými (drôty) vodičmi, pre podomietkové, drážkové, lištové aj povrchové inštalácie zásuvkových a svetelných domových rozvodov v tehle, betóne a v zemi. Kábel má nehorľavú vložku.

3
KOAX - televízny

Koaxiálne káble slúžia najčastejšie k prepojeniu televízie s prijímačom signálu. Jednotlivé káble sa líšia prierezom vnútorného vodiča, kvalitou tienenia, dĺžkou a farbou. Možno ich použiť ako nástenné, v inštalačnej rúrke, v káblovom kanáli, v ohybnej inštalačné rúrke, alebo voľne. Niektoré varianty možno použiť aj na vonkajšie použitie.

4
SYKFY - dátový

Dátové káble pre vnútorné rozvody v informačnej technike. Je určený na inštaláciu aj tam, kde môžu vzniknúť súbehy vedenia, teda spojenie silových a dátových vedení. Tienenie kábla je dostatočné pre poskytnutie zvýšenej odolnosti voči rušivým vplyvom okolia.

5
NYY

Tento odolný kábel je vhodný pre elektrické vedenie alebo ako ovládací kábel, možno ho uložiť vo vnútornom prostredí, na voľnom priestranstve, do zeme, do betónu alebo aj do vody.

Tabuľka značenia káblov

Kvalitu a použitie kábla spoznáte podľa kódu kábla. Označuje konštrukciu (napr. materiál izolačných púzdier a plášťa, počet drôtov a prierez vodičov). Výber vhodných káblov a ich pripojenie k elektrickej inštalácii vykonáva odborník - elektrikár. Pre svoj projekt vždy používajte správny produkt.

1. znak 2. znak 3. znak 4. znak 5. znak 6. znak 7. znak 8. znak 9. znak
H 05 V V H F Počet žíl G Prierez mm2
Harmonizovaný predpis, A - uznávaný národný predpis Menovité napätie (proti sebe / proti zemi) Izolácia jadra Izolácia plášťa Upresnenie prevedenia Druh vodiča Číslo, počet žíl Prevedenie s ochranným vodičom Druh vodiča

Káble pre pohyblivé inštalácie

S výberom káblov by vám rozhodne mal pomôcť elektrikár a vyškolený odborník. Zatiaľ si môžete urobiť predstavu o tom, ako sa tento typ káblov rozdeľuje na ďalšie druhy a spôsoby použitia.

Hornbach
6 7 8 9 10 11 12
Detailné informácie:
6
H05 RN-F, H05 RR-F - silová guma

Silové káble H05 RN-F pre stredne ťažké mechanické zaťaženie v suchom, vlhkom a mokrom prostredí, v priemyselných závodoch alebo napríklad pre bojlery, ohrievače, ručné lampy, elektrické prístroje ako sú vŕtačky, cirkulárne píly, ďalej v domácom náradí a tiež pre mobilné motory a stroje na staveniskách a v poľnohospodárstve.

Káble H05 RR-F pre nízke mechanické namáhanie v suchom, vlhkom a mokrom prostredí, na všeobecné použitie v obytných miestnostiach, kuchyniach, kanceláriách pre napájanie prístrojov, kde sú vystavené nízkemu mechanickému namáhaniu (napríklad vysávače, hriankovače, mlynčeky na kávu atď.). Nevhodné pre trvalé vonkajšie použitie v priemyselných alebo poľnohospodárskych dielňach, alebo napájanie prístrojov nepoužívaných v domácnosti.

7
H03VVH2-F - pripojovací

Kábel je určený pre použitie v domácnostiach, kuchyniach, úradoch pre ľahkú prevádzku, pre ľahké prenosné zariadenia (napr. stolové lampy, kancelárske stroje). Nevhodné pre vonkajšie použitie v priemysle alebo poľnohospodárskych budovách a pre prenosné náradie mimo domácnosť.

8
V03VH-H - pripojovací

Dvojlinka s PVC izoláciou, farebne značená (čiernočervená) vhodná pre zapájanie na kratšie vzdialenosti v domácnostiach, kuchyniach a úradoch pre veľmi ľahkú prevádzku a pre ľahké prenosné zariadenia.

9
CYH - pripojovací

Reproduktorový kábel flexibilný. PVC izolované dvojžilové vedenie, s farebnými pruhmi na identifikáciu žíl pre pripojenie reproduktorov.

10
H05 RNH2-F

Gumový závesný kábel pre aplikáciu napichovacích objímok B22 alebo E27 do ktorých sa môžu použiť žiarovky farebné, zábleskové alebo LED k vytvoreniu svetelnej reťaze.

11
SIHF - silikón

Kábel pre použitie v suchých, vlhkých aj mokrých priestoroch aj vo voľnom prostredí pri nízkom mechanickom zaťažení. Je vhodný pre použitie najmä pri vysokých teplotách okolitého prostredia - sauny.

12
H07V-K - pripojovací jednožilový

Jedno žilové vodiče pre vnútorné vedenie. Použitie v suchom prostredí pre pevné uloženie v potrubí a pod omietkou, na prístrojové vedenie a rozvodné stanice.

Upozornenie

Pri realizácii alebo úpravách elektroinštalácie pamätajte na to, že je potrebné dodržiavať požiadavky na elektroinštaláciu podľa platných právnych predpisov a technických noriem STN.

Témy, ktoré by vás mohli zaujímať