0 Nákupný zoznam 0 Košík
HORNBACH Bratislava - Ružinov Otváracia doba
Galvaniho 9
821 04 Bratislava - Ružinov

servis-bratislavaruzinov@hornbach.com
+421 248 709 - 000
po - pi: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
29. 3. 2024 zatvorené
31. 3. 2024 zatvorené
1. 4. 2024 zatvorené
Túto informáciu ste si vytlačili dňa 19. 3. 2024 o 7:45. Upozorňujeme, že ceny na svetových trhoch a krátkodobé reakcie môžu ceny kedykoľvek zmeniť a tak sa môžu líšiť od cien vo Vašom výtlačku. Ďakujeme za pochopenie.
Poradenstvo

Ako vybrať meraciu techniku

Ako vybrať meraciu techniku

Pre presnú prácu v domácnosti, dielni, na záhrade a stavbe sú potrebné presné meradlá. Keďže ide o problematiku širokú, tak sa vám v kocke pokúsime predstaviť celú škálu digitálnej meracej techniky, meradiel a hlavne ich využitie pri práci. S nami to zvládnete.

Podľa čoho sa meradlá rozdeľujú?

Meradlá možno rozdeliť podľa niekoľkých kritérií.

1. Podľa spôsobu merania:

  • Meradlá pomerové: tie neobsahujú žiadny číselník a zaraďujeme k nim napríklad fázovú skúšačku, pokosnicu, pokosník, uholníky, rôzne šablóny a prípravky, etalóny, olovnice. Pre danú špecifickú prácu sú veľmi presné.
  • Meradlá s číselníkom analógové: to sú napríklad merítka, pravítka, skladacie a zvinovacie metre, pásma, uhlomery, posuvné meradlá, mikrometre, hĺbkomery, rôzne druhy váh, vodováhy, nivelačné prístroje a laty.
  • Meradlá digitálne: S rozvojom elektroniky a techniky sa ich škála a obľúbenosť neustále rozširuje. Ide napríklad o multimetre v elektrotechnike, digitálne posuvné meradlá, ultrazvukové a laserové diaľkomery, digitálne uhlomery, vodováhy a nivelačné prístroje, vyhľadávače napätia, kovov a dreva.

Ako vybrať meraciu techniku

2. Podľa presnosti:

Tu možno povedať, že okrem šablón, rozhoduje presnosť výroby meradla a delenie stupnice. Čím jemnejšie je delenie meracie stupnice, tým môže byť meradlo presnejšie. Závisí to aj od obsluhy.

Ak potrebujete mať meradlo naozaj presné, je nutné ho nechať "odstupňované" a potvrdiť jeho presnosť špecializovanou firmou. Tá ju preverí podľa etalónu a vydá k tomu doklad. To je však pre domáce a bežné merania zbytočné.

Ako vybrať meraciu techniku

3. Podľa využitia:

Pre bežnú domácu dielňu je základným vybavením fázová skúšačka, multimeter, pravítko, zvinovací či skladací meter, posuvné meradlo, uhlomer a vodováha.

Fázová skúšačka je jednoduché elektrotechnické meradlo slúžiace len pre určenie prítomnosti prúdu (fáza) pri montáži zásuvky, vypínača atď.
Multimeter má schopnosť zmerať elektrické hodnoty. Zvinovacie a skladacie metre merajú stredne veľké vzdialenosti.

Tip:

Posuvným meradlom je možné veľmi presne zmerať napríklad rozteče, priemery a hĺbky otvorov. Dĺžku a priemer skrutiek. Digitálne posuvné meradlo uľahčuje odčítanie nameraných hodnôt. Vodováhou zmeriame rovinu na menších predmetoch.

Aké meradlá, kde a pri čom používať?

Na stavbu sa okrem uvedených určite hodí diaľkomer či pásmo, nivelačný prístroj alebo aspoň hadicová vodováha, dlhšia sťahovacia lata s libelou, stavebný povrázok a olovnica.

Na meranie stredných vzdialeností sú určené ultrazvukové diaľkomery (veľkosť miestnosti). V poslednej dobe sa od merania ultrazvukom upúšťa, lomený odraz ultrazvuku môže spôsobiť veľkú nepresnosť v meraní.

Na meranie v interiéri sú vhodné najmä laserové diaľkomery, ktoré sú veľmi presné. Okrem merania vzdialenosti vedia aj sčítať a odčítať miery. Vypočítať kvadratúru a kubatúru. Niektoré majú aj Bluetooth pre prenos dát do iných zariadení.
Pomocou tejto funkcie a k nej vhodnej aplikácie tak môžete preniesť namerané hodnoty priamo do plánika, či fotografie miesta.

Ako vybrať meraciu techniku

Využitie najmä v exteriéri nájdu optické nivelačné prístroje. Vyžadujú preškolenú obsluhu, štyri a viac rúk. Používané sú okrem geodetických prác väčšieho rozsahu k základnému zameriavaniu stavieb, základových dosiek a striech.
Pre jednoduchosť obsluhy sú laserové nivelačné prístroje obľúbenejšie. Využitie je najmä v interiéri pre obkladové práce, stavbu sadrokartónových priečok alebo napríklad k vešaniu obrázkov a skriniek do roviny. Pomocou laserového lúča vyznačí na zameriavanom predmete kolmosť a vodorovnosť. Nie je potrebné nič kresliť a komplikovane nastavovať. Proste sa len "ide podľa čiary".

Niektoré z nich je možné "zamknúť" a nastaviť aj mimo základnej kolmú a vodorovnú rovinu. Niektoré vedia zmerať uhol tohto nastavenia. Iné majú aj olovnicu. Prístroj vyznačí bod nad a pod sebou a tak je možné vymerať napríklad kolmosť pre stavbu sadrokartónovej priečky.

Ako vybrať meraciu techniku

Tip:

Využiteľných funkcií je celá škála. Veľkou výhodou je kontinuita merania po celú dobu vykonávanej práce.

Pre vyznačenie dvoch a viacerých bodov vo vodorovnej rovine na zvyčajne väčšiu vzdialenosť sa používa hadicová vodováha. Ide o meradlo veľmi presné, ale opäť vyžaduje "štyri ruky".

Na rýchle určenie roviny, napr. pri stavaní chladničky využijete vodováhu s libelou. Pri nákupe zvoľte radšej drahšiu vodováhu, je zvyčajne schopná merať presnejšie a je odolnejšia voči mechanickému poškodeniu.

Stavebný povrázok býva pevný a veľmi tenký. Vytyčujú sa ním rovnosti stien alebo plotov do jednotnej osi. Princíp je jednoduchý. Povrázok vedie vždy po priamke medzi jednotlivými bodmi. Olovnicou je možné jednoducho vyznačiť zvislú rovinu.

Ako vybrať meraciu techniku
hore