Podľa čoho pílu vybrať?
Pokosová a kapovacia píla slúžia na skracovanie a drážkovanie doskového a tyčového materiálu kolmo a/alebo pod uhlom. Či už sú to drevené alebo plastové dosky, palubovky, hranoly, lamely plávajúcej podlahy a/alebo hliníkové profily, možno s pokosovou pílou dosiahnuť vysokú presnosť spracovania a to bez väčšej námahy, jednoducho a spoľahlivo.
Zásadné rozdiely sú v kapacite (priereze) píly. Väčšina píl je ľahká a možno ich z dielne ľahko premiestniť na iné pracovné miesto.
Podľa typu ramena
Píly iba sklopiteľné bez radiálneho ramena
- Najjednoduchšie, ideálne na drobné práce.
- Kapacita rezu je zvyčajne pomerne malá, obmedzená veľkosťou kotúča. Obmedzenie dĺžky a výšky rezu je dané priemerom kotúča a možnosťou zanorenia do materiálu.
- Vhodné k skracovaniu líšt okolo podláh alebo napríklad na úzke plotové latky, môžete nimi rezať tiež obrazové rámy alebo hranolky na včelárske rámiky.
- Zvyčajne nedisponujú väčším dĺžkovým prierezom než 10 cm a výškovým prierezom okolo 6 cm.
- Pílou nie je možné drážkovať širší materiál.
- K tomuto typu pokosovej píly patrí napr. pokosová píla Einhell TH-MS 2112.
Píly s radiálnym ramenom
- Rezacie agregáty sú umiestnené na ramene a možno nimi horizontálne (vo vodorovnej rovine) pohybovať vpred.
- Výrazne sa zväčšuje dĺžka rezu a je možné spracovávať materiál s väčšou šírkou, napr. schodnice alebo fošne.
- Výškový prierez je bohužiaľ aj tu obmedzený priemerom kotúča.
- Pílou je možné drážkovať a/alebo vytvárať pomocné zárezy pre tesárske čapovanie trámikov.
- K tomuto typu pokosovej píly patrí napr. kapovacia a pokosová píla Bosch GCM 8 SJL.
Podľa konštrukcie prevodovky
Motor je umiestnený kolmo na kotúč
Tam je veľmi citlivým miestom pastorok, prevádzajúci silu motora na obežné koleso. Je tenký a pri takzvanom "kopnutí" píly môže dôjsť k jeho závažnému poškodeniu. Táto konštrukcia obmedzuje možnosť vykláňania píly zo zvislej polohy.
Motor je od vodorovnej osi odklonený o asi 45 stupňov dohora (napr. Einhell TH-SM 2534 Dual).
Tým je jednak umožnené použitie kužeľového súkolia s podstatne pevnejším pastorkom a píla sa dá pri tejto konštrukcii tiež nakloniť na obe strany.
Ďalším, zriedka používaným prípadom je prevod klinovým remeňom. To umožňuje preklz motora pri nadmernom zaťažení kotúča pri jeho "kopnutí" alebo zastavení. Motor býva posunutý dozadu a to tiež umožní náklon kotúča na obe strany.
Nezabudnite na doplnky
Aby píla dlho a dobre slúžila, je nutné rezať vždy ostrými kotúčmi so zubami vhodnými pre rezaný materiál. Použitie nevhodného kotúča pílu preťažuje a kvalita rezu potom nie je uspokojivá.
Ktorý kotúč je vhodný?
Pre prerezanie silnejších materiálov zvoľte zuby väčšie. Ak budú zuby malé, bude rez spálený a píla bude zbytočne namáhaná a kotúč sa bude viac opotrebovávať. Pre tenšie materiály používajte kotúč s početnejšími menšími zubami. Ak budú zuby veľké, okraje rezu budú oštiepené a nerovnomerné.
Pre plasty, lamino a hliník kúpte kotúč so špeciálnou geometriou zubov. Tieto zuby majú tzv. negatívny uhol (sú ľahko zaklonené), do materiálu sa agresívne nezakusujú špičkou, ale skôr ho prerezávajú ťahom. Všeobecne sú také kotúče označené symbolom hliníka. Keď si kúpite kotúče drahšie, bude na špičke viac tvrdokovu a kotúč bude neskôr možné viackrát nabrúsiť. Pri lacných kotúčoch sa brúsenie neoplatí.
Skvelým doplnkom, ktorý veľmi uľahčuje prácu je univerzálny podstavec pod pílu. Pre lepšiu predstavu je to napr. stôl pre kapovacie píly Bosch GTA 2600.
Na drobnosti môžete využiť aj ručnú pílu alebo pokosnicu a ručnú pílu čapovku. Tu dajte pozor na to, nech je korýtko hlbšie než výška rezaného materiálu, inak rez začínate odhadom a teda nepresne.
Nezabudnite na doplnky
Keď kupujete pokosovú pílu, nezabudnite na tesársku ceruzku, meter, uholník, uhlomer a pokosník. Môžu sa hodiť tiež stolárske svorky. Pre bezpečnú prácu noste upnutý odev, pozor najmä na voľne visiace rukávy a používajte ochranné okuliare.